1994-95 Türkiye 2. Futbol Ligi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye 2. Futbol Ligi
Sezon 1994-95
Takım sayısı 50
Şampiyon Karşıyaka
Üst lige yükselenler Karşıyaka, İstanbulspor, Eskişehirspor
Ligden düşenler İstanbul BB, Üsküdar Anadolu, Muğlaspor, Manisaspor, Ispartaspor, Tarsus İdman Yurdu, Giresunspor, Erdemir Ereğlispor, Yeni Sincanspor, Batman Belediyespor
Gol kralı Zafer Tüzün (ESK)
(28)
En farklı maç İstanbul 9 - 1 İstanbul BB
En gollü maç İstanbul 9 - 1 İstanbul BB
Oynanan maç sayısı 733
Atılan gol sayısı 1847 (maç başına 2,52)
1993-94

1994-95 Türkiye 2. Futbol Ligi, günümüzde 1. Lig olarak adlandırılan ligin 32. sezonudur. Grup 1, Grup 2, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5 olarak beş ayrı torba oluşturularak oynanan ligden Yükselme Grubu'nu ilk iki sırada tamamlayan Karşıyaka ve İstanbulspor ile play off galibi Eskişehirspor bir üst lige yükselen takımlar olmuşlardır.[1] Klasman Grupları'nı son iki sırada tamamlayan İstanbul BB, Üsküdar Anadolu, Muğlaspor, Manisaspor, Ispartaspor, Tarsus İdman Yurdu, Giresunspor, Erdemir Ereğlispor, Yeni Sincanspor ve Batman Belediyespor ligden düşmüşlerdir.[1]

Ayrıca sezon öncesinde Kemer Belediye Spor Kulübü adını değiştirerek Kemerspor Kulübü adını almıştır. Trakya Birlik Edirnespor Kulübü de Edirnespor Kulübü'ne katılmıştır.

Kademe Grupları

Grup 1

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Saffet Akyüz İstanbulspor 18
2 Nail Uğur Timurcuoğlu Kartalspor 14
3 Alekber Berker Çorluspor 9
Haluk Kulaçoğlu İstanbul BB 9
Hamdi Demirtaş İstanbulspor 9
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 İstanbulspor 18 11 5 2 41 17 24 38
2 Edirnespor 18 9 4 5 28 21 7 31
3 Çanakkale Dardanelspor 18 8 6 4 31 18 13 30
4 Bakırköyspor 18 8 5 5 30 26 4 29
5 Kartalspor 18 8 4 6 27 27 0 28
6 Sarıyer 18 6 6 6 23 16 6 24
7 Çorluspor 18 4 5 9 26 39 -13 17
8 İstanbul BB 18 4 5 9 22 35 -13 17
9 Üsküdar Anadolu 18 5 2 11 18 35 -17 17
10 Gaziosmanpaşa 18 3 6 9 18 30 -12 15
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 2

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Mustafa Adnan Yazcıoğlu Muğlaspor 17
2 Hakan Şimşek Aydınspor 14
3 Hayrettin Aksoy Karşıyaka 12
4 Yüksel Güler Yeni Salihlispor 10
5 Ayhan Korkmaz Göztepe 8
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Karşıyaka 18 14 3 1 39 14 15 45
2 Aydınspor 18 10 4 4 33 22 11 34
3 Göztepe 18 9 3 6 25 18 7 30
4 Yeni Salihlispor 18 8 2 8 27 27 0 26
5 Yeni Turgutluspor 18 6 6 6 27 27 0 24
6 Bucaspor 18 7 3 8 25 33 -8 24
7 Muğlaspor 18 7 1 10 36 38 -2 22
8 Balıkesirspor 18 6 4 8 19 21 -2 22
9 Soma Linyitspor 18 5 2 11 26 33 -7 17
10 Manisaspor 18 2 4 12 13 37 -24 10
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 3

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Zafer Tüzün Eskişehirspor 18
2 Cevdet Çapar Eskişehirspor 12
3 Serhan Hacıhüseyinoğlu Mersin Polisgücü 11
4 Ercan Erkavas Kemerspor 10
Seyit Cemre Özbalkan Boluspor 10
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Eskişehirspor 18 10 4 4 38 22 16 34
2 Yeni Afyonspor 18 10 4 4 32 21 11 34
3 Boluspor 18 10 2 6 36 23 13 32
4 Alanyaspor 18 7 5 6 20 20 0 26
5 Mersin Polisgücü 18 8 1 9 26 24 2 25
6 Kemerspor 18 7 4 7 27 28 -1 25
7 Konyaspor 18 7 4 7 23 27 -4 25
8 Ispartaspor 18 6 4 8 25 33 -8 22
9 Mersin İdman Yurdu 18 6 0 12 13 23 -10 18
10 Tarsus İdman Yurdu 18 4 2 12 19 38 -19 14
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 4

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Yücel Çolak Erzurumspor 13
2 Yusuf Tokuş Erzurumspor 11
3 Sinan Bayraktar Orduspor 7
Erkan Aydın Zonguldakspor 7
Mehmet Salih Karahan Çorumspor 7
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Çorumspor 18 11 5 2 31 16 15 38
2 Orduspor 18 10 5 3 27 13 14 35
3 Erzurumspor 18 10 3 5 33 26 6 33
4 Çaykur Rizespor 18 8 3 7 20 23 -3 27
5 DÇ Karabükspor 18 7 4 7 27 24 3 25
6 Düzcespor 18 7 3 8 24 25 -1 24
7 Zonguldakspor 18 5 6 7 18 18 0 21
8 Erdemir Ereğlispor 18 4 6 8 10 18 -8 18
9 Giresunspor 18 5 1 12 16 31 -15 16
10 Sakaryaspor 18 2 6 10 18 30 -12 12
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 5

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Zafer Güner Adanaspor 9
2 Sedat Varak Diyarbakırspor 8
3 Yusuf Gönül Batman Belediyespor 7
4 Burhan Kaba Hatayspor 6
Cihat Metin Adanaspor 6
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Diyarbakırspor 18 10 4 4 29 13 16 34
2 Hatayspor 18 10 4 4 33 23 10 34
3 Adanaspor 18 10 3 5 37 21 16 33
4 Malatyaspor 18 9 5 4 17 11 6 32
5 Adıyamanspor 18 8 3 7 24 24 0 27
6 Şekerspor 18 5 8 5 20 23 -3 23
7 Siirt Köy Hizmetleri YSE 18 6 4 8 15 16 -1 22
8 Yeni Sincanspor 18 3 7 8 14 26 -12 16
9 Kahramanmaraş 18 5 1 12 18 33 -15 16
10 Batman Belediyespor 18 3 3 12 16 33 -16 12
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Yükselme Grubu

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hayrettin Aksoy Karşıyaka 16
2 Halil Cengiz Leventgelen Yeni Afyonspor 10
Hamdi Demirtaş İstanbulspor 10
Zafer Tüzün Eskişehirspor 10
3 Sinan Bayraktar Orduspor 7
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Karşıyaka 18 11 4 3 38 19 19 37
2 İstanbulspor 18 10 5 3 35 18 17 35
3 Eskişehirspor 18 9 7 2 27 14 13 34
4 Orduspor 18 5 9 4 24 23 1 24
5 Aydınspor 18 5 6 7 23 32 -9 21
6 Diyarbakırspor 18 5 5 8 23 28 -5 20
7 Yeni Afyonspor 18 4 7 7 21 22 -1 19
8 Çorumspor 18 5 4 9 23 30 -7 19
9 Hatayspor 18 5 3 10 23 42 -19 18
10 Edirnespor 18 5 2 11 18 27 -9 17
1. Lig'e yükselenler. (Günümüzdeki adı Süper Lig)
Play off'a terfi edenler.

Klasman Grupları

Bu grupların puan tablolarında yer alan bilgiler Kademe Grupları ile birleştirilerek verilmiştir. Kademe Grupları'nda 18 maç, Klasman Grupları'nda ise 14 maç oynanmıştır. TFF'nin lig kurallarına göre bu iki grubun puan tabloları birlikte ele alınmış, play off oynayacak takımlar ile ligden düşecek takımlar bu şekilde belirlenmiştir.

Grup 1

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Mustafa Kocabey Çanakkale Dardanelspor 12
2 Çetin Limanoğlu Bakırköyspor 8
3 Alekber Berker Çorluspor 6
4 Murat Bölükbaşı Çanakkale Dardanelspor 5
Sadettin Demirtaş Sarıyer 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Çanakkale Dardanelspor 32 18 9 5 55 25 30 63
2 Sarıyer 32 12 12 8 38 26 12 48
3 Kartal 32 11 10 11 36 38 -2 43
4 Bakırköyspor 32 11 7 14 43 52 -9 40
5 Çorluspor 32 9 9 14 39 49 -10 36
6 Gaziosmanpaşa 32 9 9 14 31 43 -12 36
7 İstanbul BB 32 8 10 14 35 46 -11 34
8 Üsküdar Anadolu 32 8 5 19 26 55 -29 29
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 2

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Emin Toplu Bucaspor 8
İsmail Alan Bucaspor 8
2 Hüseyin Yenikan Balıkesirspor 7
Zekir Keskin Yeni Turgutluspor 7
3 Ayhan Korkmaz Göztepe 6
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Bucaspor 32 16 5 11 52 47 5 53
2 Göztepe 32 14 7 11 42 34 8 49
3 Balıkesirspor 32 13 6 13 37 35 2 45
4 Yeni Salihlispor 32 13 6 13 43 45 -2 45
5 Soma Linyitspor 32 13 5 14 48 47 1 44
6 Yeni Turgutluspor 32 11 10 11 48 45 3 43
7 Muğlaspor 32 12 3 17 52 60 -8 39
8 Manisaspor 32 3 5 24 25 70 -35 14
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 3

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Ercan Erkavas Kemerspor 8
2 Sercan Hacıhüseyinoğlu Mersin Polisgücü 7
3 Atilla Yücel Mersin Polisgücü 6
Nurhan Yıldız Konyaspor 6
Şevki Karasu Kemerspor 6
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Boluspor 32 17 5 10 57 33 24 56
2 Mersin Polisgücü 32 16 6 10 46 35 11 54
3 Kemerspor 32 13 8 11 51 45 6 47
4 Alanyaspor 32 13 7 12 32 37 -5 46
5 Konyaspor 32 12 9 11 40 42 -2 45
6 Mersin İdman Yurdu 32 11 6 15 29 37 -8 39
7 Ispartaspor 32 9 7 16 38 51 -13 34
8 Tarsus İdman Yurdu 32 5 4 23 30 70 -40 19
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 4

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Sarper Ergün Giresunspor 8
2 Gürsel Hattat Düzcespor 7
Hasan Kemal Özdemir Sakaryaspor 7
İsmail Demirci Çaykur Rizespor 7
3 Semih Atik Düzcespor 6
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Erzurumspor 32 16 5 11 56 40 16 53
2 Düzcespor 32 13 8 11 46 39 7 47
3 Sakaryaspor 32 12 9 11 38 38 0 45
4 Zonguldakspor 32 11 11 10 36 31 5 44
5 DÇ Karabükspor 32 11 9 12 36 38 -2 42
6 Çaykur Rizespor 32 12 5 15 37 32 5 41
7 Giresunspor 32 9 4 19 31 56 -25 31
8 Erdemir Ereğlispor 32 5 11 16 19 44 -25 26
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 5

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hasan Vezir Adanaspor 7
Hüseyin Baybatmaz Adıyamanspor 7
2 Öner Nazım Ağacık Siirt Köy Hizmetleri YSE 5
3 Abdülkadir Demirci Şekerspor 4
Ayhan Kaya Kahramanmaraş 4
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Adanaspor 32 17 7 8 60 35 25 58
2 Adıyamanspor 32 17 6 9 44 33 11 57
3 Malatyaspor 32 13 7 12 31 28 3 46
4 Şekerspor 32 11 12 9 42 36 6 45
5 Kahramanmaraş 32 13 6 13 38 41 -3 45
6 Siirt Köy Hizmetleri YSE 32 11 7 14 33 31 2 40
7 Yeni Sincanspor 32 7 10 15 27 49 -22 31
8 Batman Belediye 32 3 5 24 21 69 -48 14
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Play off

Çeyrek finaller Yarı finaller Final
                   
26 Mayıs 1995, 14:30        
 Boluspor  0
28 Mayıs 1995, 17:00
 Çanakkale Dardanelspor  3  
 Çanakkale Dardanelspor  1
26 Mayıs 1995, 17:00
     Aydınspor  2  
 Orduspor  1
31 Mayıs 1995, 17:00
 Aydınspor  2  
 Eskişehirspor  2
27 Mayıs 1995, 14:30    
   Aydınspor  1
 Adanaspor  3
29 Mayıs 1995, 17:00
 Bucaspor  2  
 Eskişehirspor  3
27 Mayıs 1995, 17:00
     Adanaspor  2  
 Eskişehirspor  2
 Erzurumspor  1  
 

Play off maçlarının tümü Konya Atatürk Stadyumu'nda oynanmıştır. Maçlar sonucunda da Eskişehirspor üst lige yükselme hakkı kazanan son takım olmuştur.

Kaynakça

Özel
  1. ^ a b "2. Lig » 1994-1995 Sezonu" (Türkçe). tff.org. 28 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2011. 
Genel