1997-98 Türkiye 2. Futbol Ligi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye 2. Futbol Ligi
Sezon 1997-98
Takım sayısı 51
Şampiyon Erzurumspor
Üst lige yükselenler Erzurumspor, Adanaspor, Sakaryaspor
Ligden düşenler Kemerspor, Gaziosmanpaşaspor, Yeni Turgutluspor, Afyonspor, Düzcespor, Beylerbeyi, Keçiörengücü, Çorumspor, PTT, Siirt Köy Hizmetleri YSE
Gol kralı Hasan Çelik (DNZ)
(34)
En farklı maç Erzurum 7 - 0 Rize
En gollü maç İstanbul BB 3 - 7 Adana
Denizli 7 - 3 Aydın
Oynanan maç sayısı 767
Atılan gol sayısı 1870 (maç başına 2,44)
1996-97

1997-98 Türkiye 2. Futbol Ligi, günümüzde 1. Lig olarak adlandırılan ligin 35. sezonudur. Grup 1, Grup 2, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5 olarak beş ayrı torba oluşturularak oynanan ligden Yükselme Grubu'nu ilk iki sırada tamamlayan Erzurumspor ve Adanaspor ile play off galibi Sakaryaspor bir üst lige yükselen takımlar olmuşlardır.[1] Klasman Grupları'nı son iki sırada tamamlayan Kemerspor, Gaziosmanpaşaspor, Yeni Turgutluspor, Afyonspor, Düzcespor, Beylerbeyi, Keçiörengücü, Çorumspor, PTT ve Siirt Köy Hizmetleri YSE ligden düşmüşlerdir.[1]

Ayrıca sezon öncesinde Yeni Afyonspor Kulübü adını değiştirerek Afyonspor Kulübü adını almıştır.

Kademe Grupları

Grup 1

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Altan Aksoy Adanaspor 11
Engin Çalışkan Bakırköyspor 11
Haluk Kulaçoğlu İstanbul BB 11
2 Bünyamin Kubat İstanbul BB 10
Yunus Altun Hatayspor 10
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Adanaspor 18 11 2 5 37 23 14 35
2 Sarıyer 18 10 4 4 33 21 12 34
3 İstanbul BB 18 9 4 5 30 26 4 31
4 Hatayspor 18 7 6 5 25 22 3 27
5 Konyaspor 18 6 6 6 21 20 1 24
6 Mersin İdman Yurdu 18 4 8 6 26 26 0 20
7 Boluspor 18 5 5 8 22 28 -6 20
8 Kemerspor 18 5 5 8 22 33 -11 20
9 Bakırköyspor 18 4 5 9 23 31 -8 17
10 Gaziosmanpaşa 18 3 7 8 17 26 -9 16
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 2

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hasan Çelik Denizlispor 19
2 Murat Bölükbaşı Adana Demirspor 11
3 Adnan Özseçgin Marmarisspor 9
Ferhat Timoçin Afyonspor 9
Hacı Murat Yılmaz Yeni Turgutluspor 9
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Denizlispor 20 13 3 4 48 22 26 42
2 Eskişehirspor 20 12 6 2 29 11 18 42
3 Aydınspor 20 10 5 5 32 26 6 35
4 Marmarisspor 20 9 7 4 28 17 -11 34
5 Adana Demirspor 20 9 6 5 30 22 8 33
6 Karşıyaka 20 7 3 10 24 32 -8 24
7 Yeni Salihlispor 20 7 3 10 22 32 -10 24
8 Afyonspor 20 6 4 10 24 35 -9 22
9 Soma Linyitspor 20 5 5 10 12 23 -9 22
10 Bucaspor 20 4 5 11 20 28 -8 17
11 Yeni Turgutluspor 20 3 3 14 17 38 -11 12
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 3

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Ümit İnal Sakaryaspor 15
2 Mustafa Kocabet Zeytinburnuspor 9
3 Aygün Taşkıran Sakaryaspor 8
Haluk Duranoğlu Kasımpaşa 8
İlhan Mansız Kuşadasıspor 8
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Zeytinburnuspor 18 11 5 2 36 28 8 38
2 Sakaryaspor 18 10 5 3 36 24 12 35
3 Kartalspor 18 8 6 4 23 13 10 30
4 Kuşadasıspor 18 8 5 5 30 19 11 29
5 Kasımpaşa 18 6 6 6 23 23 0 24
6 Zonguldakspor 18 6 4 8 24 27 -3 22
7 Göztepe 18 5 6 7 22 31 -9 21
8 Düzcespor 18 6 1 11 23 33 -10 19
9 Edirnespor 18 4 3 11 15 33 -18 15
10 Beylerbeyi 18 3 5 10 14 25 -11 14
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 4

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Ümit Ozan Kazmaz Çaykur Rizespor 10
2 Nizamettin Akyüz Orduspor 7
3 Hayrettin Aksoy Erzurumspor 6
Hüseyin Küçük Erzincanspor 6
Turgay İlhan Erzincanspor 6
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Erzurumspor 18 9 7 2 33 12 21 34
2 Çaykur Rizespor 18 9 6 3 19 15 14 33
3 Orduspor 18 8 7 3 28 22 6 31
4 Erzincanspor 18 7 7 4 24 16 8 28
5 Giresunspor 18 6 9 3 17 15 3 27
6 Yeni Yozgatspor 18 4 9 5 13 18 -5 21
7 Ankara Demirspor 18 3 8 7 19 21 -2 17
8 Artvin Hopaspor 18 4 5 9 9 25 -16 17
9 Keçiörengücü 18 4 4 10 21 27 -6 16
10 Çorumspor 18 4 2 12 16 28 -12 14
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Grup 5

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hüseyin Yenikan Malatyaspor 9
2 Mustafa Yılmaz Ankara BB 6
Ramazan Taşkın Gülleri Sankospor 6
Tolga Pak PTT 6
3 Ersen Eryılmaz Adıyamanspor 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Elazığspor 18 10 4 4 22 9 13 34
2 Ankara BB 18 7 7 4 15 12 3 28
3 Şanlıurfaspor 18 6 8 4 19 17 2 26
4 Diyarbakırspor 18 6 7 5 24 15 9 25
5 Adıyamanspor 18 5 9 4 19 17 2 24
6 Malatyaspor 18 5 8 5 21 23 -2 23
7 PTT 18 6 5 7 18 21 -3 23
8 Sankospor 18 5 6 7 20 21 -1 21
9 Batman Petrolspor 18 5 6 7 20 30 -10 21
10 Siirt Köy Hizmetleri YSE 18 1 8 9 11 24 -13 11
Yükselme Grubu'na terfi edenler.

Yükselme Grubu

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hasan Çelik Denizlispor 15
2 Coşkun Birdal Erzurumspor 14
3 Altan Aksoy Adanaspor 11
Mustafa Kocabey Zeytinburnuspor 11
4 Ivica Milivojev Denizlispor 9
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Erzurumspor 18 11 5 2 38 12 26 38
2 Adanaspor 18 9 6 3 31 19 12 33
3 Denizlispor 18 10 3 5 33 23 10 33
4 Ankara BB 18 8 3 7 20 20 0 27
5 Sakaryaspor 18 7 5 6 28 24 4 26
6 Zeytinburnuspor 18 6 7 5 27 24 -3 25
7 Sarıyer 18 5 6 7 24 23 1 21
8 Çaykur Rizespor 18 5 1 12 18 39 -21 16
9 Elazığspor 18 2 8 8 18 30 -12 14
10 Eskişehirspor 18 3 4 11 10 33 -23 13
1. Lig'e yükselenler. (Günümüzdeki adı Süper Lig)
Play off'a terfi edenler.

Klasman Grupları

Bu grupların puan tablolarında yer alan bilgiler Kademe Grupları ile birleştirilerek verilmiştir. Kademe Grupları'nda 18 maç, Klasman Grupları'nda ise 14 maç oynanmıştır. TFF'nin lig kurallarına göre bu iki grubun puan tabloları birlikte ele alınmış, play off oynayacak takımlar ile ligden düşecek takımlar bu şekilde belirlenmiştir.

Grup 1

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Haluk Kulaçoğlu İstanbul BB 7
2 Bünyamin Kubat Kartalspor 6
Suvat Karadağ Konyaspor 6
3 Ercan Erkavas Kemerspor 5
Hakan Şimşek Kemerspor 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 İstanbul BB 32 16 8 8 58 44 14 56
2 Konyaspor 32 14 11 7 51 29 22 53
3 Hatayspor 32 12 7 13 35 40 -5 43
4 Boluspor 32 10 10 12 37 42 -5 40
5 Bakırköyspor 32 11 6 15 44 58 -14 39
6 Mersin İdman Yurdu 32 9 11 12 44 43 1 38
7 Kemerspor 32 9 7 16 38 60 -22 34
8 Gaziosmanpaşa 32 5 12 15 32 49 -17 27
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 2

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Erkan Taşdemir Karşıyaka 10
2 Melih Altuğ Sapmaz Marmarisspor 7
3 Teoman Koray Cinel Yeni Turgutluspor 6
4 Atilla Yücel Aydınspor 5
Ertunç Özmusullu Bucaspor 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Marmarisspor 36 17 13 6 49 26 23 64
2 Aydınspor 36 13 13 10 48 46 2 52
3 Soma Linyitspor 36 13 7 16 33 42 -9 46
4 Yeni Salihlispor 36 13 7 16 33 42 -9 46
5 Bucaspor 36 12 8 16 37 42 -5 44
6 Adana Demirspor 36 10 13 13 42 44 -2 43
7 Karşıyaka 36 12 6 18 47 52 -5 42
8 Yeni Turgutluspor 36 11 8 17 37 54 -7 41
9 Afyonspor 36 8 12 16 36 52 -16 36
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 3

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hakan Tecimer Kuşadasıspor 10
2 Doğan Osmanlı Kuşadasıspor 6
Murat Yavaşgül Edirnespor 6
Yücel Çolak Göztepe 6
3 Beyzat Kaya Edirnespor 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Kartalspor 32 17 8 7 44 27 17 59
2 Kuşadasıspor 32 15 7 10 58 40 18 52
3 Kasımpaşa 32 12 7 13 43 48 -5 43
4 Göztepe 32 10 12 10 39 44 -5 42
5 Edirnespor 32 12 5 15 41 52 -11 41
6 Zonguldakspor 32 11 7 14 39 47 -8 40
7 Düzcespor 32 10 2 20 33 51 -18 32
8 Beylerbeyi 32 6 6 20 30 48 -18 24
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 4

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Erden Aksoy Giresunspor 8
2 Hüseyin Küçük Erzincanspor 7
3 Bekir Cantük Ankara Demirspor 6
Benhur Babaoğlu Yeni Yozgatspor 6
4 Hamit Uzunahmetoğlu Giresunspor 5
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Erzincanspor 32 15 8 9 50 36 14 53
2 Orduspor 32 13 12 7 40 34 6 51
3 Giresunspor 32 12 12 8 36 31 5 48
4 Artvin Hopaspor 32 11 7 14 24 38 -14 40
5 Ankara Demirspor 32 8 13 11 38 40 -2 37
6 Yeni Yozgatspor 32 8 13 11 30 34 -4 47
7 Keçiörengücü 32 8 8 16 33 43 -10 32
8 Çorumspor 32 6 8 18 26 46 -20 26
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Grup 5

Sıra Futbolcu Kulüp Gol
1 Hakan Çıkrıkçıoğlu Diyarbakırspor 7
2 Mustafa Diliçıkık Sankospor 6
3 Mehmet Kaplan Batman Petrolspor 5
Murat Şenvarda PTT 5
4 Ali Uğur Balibey Sankospor 4
Sıra Takım O G B M A Y Av. P
1 Diyarbakırspor 32 14 10 8 48 30 18 52
2 Sankospor 32 12 9 11 42 34 8 45
3 Şanlıurfaspor 32 12 9 11 32 32 0 45
4 Batman Petrolspor 32 11 10 11 41 50 -9 43
5 Adıyamanspor 32 10 12 10 31 27 4 42
6 Malatyaspor 32 10 12 10 40 48 -8 42
7 PTT 32 10 7 15 32 40 -8 37
8 Siirt Köy Hizmetleri YSE 32 6 8 18 30 51 -21 26
Play off'a terfi eden.
3. Lig'e düşenler.

Play off

Çeyrek finaller Yarı finaller Final
                   
23 Mayıs 1998, 17:00        
 Diyarbakırspor  0
25 Mayıs 1998, 21:00
 Denizlispor  3  
 Denizlispor  0
23 Mayıs 1998, 20:00
     İstanbul BB  1  
 İstanbul BB  3
28 Mayıs 1998, 21:00
 Ankara BB  0  
 İstanbul BB  0
24 Mayıs 1998, 17:00    
   Sakaryaspor  1
 Kartalspor  2 (4)
26 Mayıs 1998, 21:00
 Erzincanspor  2 (5)  
 Sakaryaspor  4
24 Mayıs 1998, 20:00
     Erzincanspor  1  
 Sakaryaspor  3
 Marmarisspor  0  
 

Play off maçlarının tümü Atatürk Stadyumu'nda oynanmıştır. Maçlar sonucunda da Sakaryaspor üst lige yükselme hakkı kazanan son takım olmuştur.

Kaynakça

Özel
  1. ^ a b "2. Lig » 1997-1998 Sezonu". tff.org. 16 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2011. 
Genel