Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım
Oyun Şehir Tiyatroları'nda sahnelendiği zaman üretilmiş bir afişi. Oyunu Savaş Dinçel yönetmiş.
Oyun Şehir Tiyatroları'nda sahnelendiği zaman üretilmiş bir afişi. Oyunu Savaş Dinçel yönetmiş.
Yazar Haldun Taner
Karakterler Vicdani
Efruz
İlk gösterim 1964, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Küçük Sahne, İstanbul
Ülke Türkiye
Orijinal dil Türkçe
Tür Komedi

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım, Haldun Taner'in 1964 yılında yazdığı iki perdelik tiyatro oyunu. Oyun, II. Meşrutiyet'ten 1960'ların sonuna kadarlık bir zaman diliminde Türkiye yakın tarihinde gerçekleşen toplumsal değişimleri Vicdani ve Efruz adlı iki karakterin yaşam hikâyeleri aracılığıyla anlatır.

Oyun, ilk kez 1964-1965 tiyatro sezonunda İstanbul Küçük Sahne'de Ulvi Uraz Tiyatrosu tarafından Ulvi Uraz yönetmenliğinde sahnelendi.[1] Biçim ve teknik açısından geleneksel Türk seyirlik oyunlarından esinlenmiş olan Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım'ın ilk sahnelenişinden on yıl sonra Taner, tarihsel-toplumsal değişiklikler bağlamında yapıtını bir kez daha gözden geçirdi ve oyuna 12 Mart dönemini de kapsayacak tablolar ekledi.

Konusu

İki çocukluk arkadaşı olan baş karakterlerden Vicdani, saf, iyi niyetli, dürüst ve uysal bir kişidir. Efruz ise köşe dönücü, iş bitirici, fırsatçı biridir. Oyunda, bu karakterler üzerinden devleti sömürenler ve devlete itaat edenler arasındaki dengesizlik anlatılır.[2]

Sergilenişi

Oyun, Ali Poyrazoğu Tiyatrosu[3], Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün ve Şehir Tiyatroları'nın çeşitli sahnelerinde de sahneledi.

Kaynakça