Vikipedi:Günün maddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Proje Talimatlar Pratik Yapılacaklar Tasarımlar
(Tartışma)
Anasayfa
Tasarımları
GM Ön İnceleme GM Adaylık GM 2016 Takvimi GM elenenler
Kısayol:
Kısayol:

Günün maddesi sayfasında, anasayfadaki seçkin maddenin yanı sıra gösterilmesi teklif edilen maddelerin adaylıkları listelenir. Bu sayfada aday gösterilenler arasından seçilen maddeler düzenli olarak anasayfaya taşınır. Maddeler anasayfada ikişer ikişer listelenmektedir. Günün maddeleri olmak üzere seçilen 2 maddenin birbirinden farklı alanlarda olması tercih edilir.

Anasayfada yayımlanmasını istediğiniz bir maddeyi -belirli kriterleri karşılaması koşuluyla- bu sayfada aday gösterebilirsiniz. Uygun görülen maddeler, hizmetliler tarafından şu sayfaya yüklenerek mevcut sistemde 2 günde bir güncellenir. Herhangi bir düzeltme ihtiyacı durumunda, listeleme sayfasının geçmişine bakarak maddelerle ilgilenen hizmetlilerden biri ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Bugüne kadar anasayfaya çıkmış maddelerin listesi burada, 2016 yılında çıkmış maddelerin listesi buradadır.
 • Haftanın seçkin maddelerini ise şu sayfada bulabilirsiniz.

Madde ekleme kriterleri

 • Günün maddesi olacak maddelerin seçkin madde ya da kaliteli madde olmaları gerekmez ancak madde adaylarının aşağıdaki bir ya da birkaç özelliğe sahip olmaları tercih edilir:
 1. Zengin bir içeriği ve yeterli miktarda mavi bağlantıları (iç bağlantıları) olması,
 2. Bol katılımcısı olan bir madde olması,
 3. Resimli olması (adil kullanım resimleri kullanılamaz),
 4. İlgi çeken bir konu, tercihen günün popüler konularına uygun ya da o gün yıl dönümü olan önemli bir olay ile ilgili olması,
 5. Herhangi bir telif sorununun olmaması,
 6. Ön sayfada görünecek başlık seçilirken duygu sömürüsü veya taraflılık gibi sorunlar yaratacak sözcükler kullanılmaması.
 • Günün maddesi adaylarınızı neden önerdiğinizi altına kısa bir cümle ile açıklayın, çıkması önerilen günü belirtin ve imza atın.
 • Günün maddesi adaylarınızı, aşağıdaki şablonu kopyala-yapıştır ile uygun bölümün en altına ekleyin.

Bu şablonu kopyala-yapıştır ile aşağıdaki uygun bölümlerden (kategorilerden) birinin en sonuna yapıştırın ve boşluklarını doldurun.

{{Günün maddeleri|
|Madde Adı= [[Koyacağınız maddenin gerçek adı|Anasayfada görünmesini istediğiniz başlık]]
|Resim= Anasayfada görünmesini istediğiniz resmin adı (uzantısı ile birlikte)
|İçerik= Anasayfada görünecek kısa bir tanıtım (kırmızı iç bağlantı bırakmayın) [[Madde adı|Devamı...]]
}}
Eleştiri/NOT: Buraya maddenin neden önerildiğini yazabilirsiniz.

Gündem/Tarihte bugün/Yıl dönümleri

Zonaro GatesofConst.jpg
İstanbul'un Fethi, (Yunanca: Άλωση της Κωνσταντινούπολης, Konstantinopolis'in Düşüşü), 6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki birliklerin Bizans İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u ele geçirmesi.

Müslüman devletleri tarafından İstanbul, daha önce de defalarca kuşatılmıştı. VII.-VIII. asırlarda Emeviler ve Abbasiler tarafından defalarca kuşatıldı ancak başarısız olundu. Osmanlılar da şehri bir çok kez kuşatmıştı. Rumeli'ye geçişle beraber bölgede hakimiyetleri genişleyen Osmanlılar ilk kez I. Bayezid komutasında 1395 yılında İstanbul'u kuşattı. Bazı kaynaklarda 1391 tarihli farklı bir kuşatmadan da söz edilmektedir. I. Bayezid'in kuşatmasında mancınıklar kullanıldı, kuşatma üzerine Macar Krallığı günümüz Bulgaristan topraklarına taarruz etti ve İstanbul kuşatması sonlandırıldı. Ertesi yıl kuşatma tekrar başladı ve bu sefer deniz bağlantısını tümüyle koparmak için Anadolu Hisarı inşa edildi. Bizans imparatorunun ateşkes talebi üzerine kuşatma kaldırıldı. Ankara Savaşı'yla beraber Osmanlı Devleti Fetret Devri'ne girdi. Bu dönemde Bayezid'in oğullarından Musa Çelebi tarafından 1412 yılında İstanbul tekrar kuşatıldı.Musa Çelebi, kargaşanın Bizans yüzünden olduğuna ve bazı rakip şehzadelerin Bizans tarafından desteklendiğine inanıyordu. Ancak rakip şehzadelerden I. Mehmed'in harekete geçmesi sebebiyle bu kuşatma da kaldırıldı. Osmanlılar tarafından yapılan dördüncü kuşatma ise II. Murad döneminde oldu; II. Murad elçiler göndererek Düzmece Mustafa'nın desteklenmemesini talep etti ancak karşılık bulamadı. İsyan ile uğraşan II. Murat, Şehzade Mustafa'ya yardım ettiğine inandığı Bizans İmparatorluğu'nun üzerine yürüdü ve kuşatma başladı. Bizans İmparatoru VII. Yoannis'in Karadeniz kıyılarındaki bazı toprakları ve haraç vermeyi teklif etmesiyle bu kuşatma da kaldırıldı. II. Mehmed tahta geçtiğinde İstanbu'un etrafı bütünüyle sarılmış bir durumdaydı.Devamı...

Eleştiri/NOT: 29 Mayıs'ta yıl dönümü olacağı nedeniyle o gün "günün maddesi" olarak görmek isterim.Temel53 (mesaj) 15:14, 14 Nisan 2016 (UTC)


10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk Haftası-2012.3.JPG
10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, 10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. 10 Kasım gününü kapsayan Atatürk Haftası ise Atatürk'ün yurt genelinde anıldığı, ilke ve devrimlerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda konuşmalarının kendi sesinden yayımlandığı, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği; 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelen haftaya denir.

10 Kasım günleri saat 09.05'te çalan siren sesleriyle birlikte Türkiye genelinde 2 dakika süreyle Atatürk anısına saygı duruşuna geçilmektedir. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar hariç, Türkiye'deki tüm resmi binalarda ve ülkenin dış temsilciliklerde bayraklar, yas göstergesi olarak yarıya indirilir. Anıtkabir'de bulunan bayraklar diğer günlerde hiçbir sebeple yarıya indirilmez. Bayrağın sürekli çekili bulunmadığı yerlerde, bayrak önce göndere çekilir; daha sonra da yarıya indirilir. Devamı...

Eleştiri/NOT: 10 Kasım için günün maddesi olmalı.≈ SunSoldiers  ✉  19:23, 7 Kasım 2017 (UTC)

Mekânlar/Mimari

Monument to Lenin at the entrance of the Volga-Don canal. Volgograd 002.jpg
Lenin Anıtı (Volga-Don Kanalı), (Rusça: Памятник Владимиру Ленину (Волго-Донской канал); Pamjatnik Vladimiru Leninu (Volgo-Donskoj kanal)), İdil Nehri'ndeki Volga-Don Kanalı'nın girişinde yer alan Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'e adanılan anıt. Volgograd'da yer alan heykel dünyanın en yüksek heykellerinden birisidir.

Düzenlenen bir proje dahilinde Yevgeniy Vuçetiç ve Leonid Polyakov'un tasarımcılığını yaptığı Jozef Stalin anısına bir anıt 27 Temmuz 1952 tarihinde buraya dikilmiştir. Anıtın üretimi için özel bir bakır üretilmiştir. Bu heykel 24 metre yüksekliğinde idi. Destalinizasyon politikaları gereği; o döneme kadar "Stalingrad" olan şehrin adı 1961 yılında Volgograd olarak değiştirildikten 10 gün sonra heykel bir gecede söküldü. Yerine 12 yıl boş kaide kaldı. Ardından geçen süreç sonunda Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı boş kalan yere Vladimir Lenin anısına bir anıt yapılması için karar verdi. Tasarım için yine aynı heykeltraşlar seçildi. Nihai taslak 1969 yılında ortaya çıktı. Anıtın yapımına 1969 yılında başlandı ve 20 Nisan'da 1973 tarihinde Lenin heykelinin açılışı yapıldı. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 15:30, 18 Şubat 2017 (UTC)

20 Nisan günü çıkması hoş olabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01:50, 14 Mart 2017 (UTC)


[[Resim:|right|150px]] Büyük Vatanseverlik Savaşı Sırasında Sovyet Arktik Savunucuları Anıtı, ya da Alyoşa Anıtı, Murmansk'ta yer alan Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Nazilere karşı savaşan Kızıl Ordu askerlerini anmak için inşa edilen anıt.

Anıtın mimarı İgor Pokrovski, heykeltraşı ise İsaac Davidoviç'dir. Anıtın ilk olarak Murmansk'da yer alan Beş Köşe meydanına dikilmesine karar verilmiştir, fakat daha sonra vazgeçilerek şehri gören ve yüksek bir tepe olan "Yeşil Tepe" adlı tepeye dikilmesine karar verildi. Anıtın inşasına 17 Ekim'de 1969 tarihinde başlanmış ve Mayıs 1974'de inşası tamamlanmıştır. Resmi açılış Nazilerin Kuzey Kutbu'ndaki yenilgisinin 30. yıldönümü olan 19 Ekim'de 1984 tarihinde yapılmıştır.

9 Mayıs 1975'te anıtın ayak kısmına bir sonsuz alev kaidesi eklendi. Ekim 2004'te ise Nazilerin Kuzey Kutbu'ndaki yenilgisinin 60. yıldönümü şerefine anla plakaları yerleştirilmiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 15:30, 18 Şubat 2017 (UTC)


CmZolnierzyRadzieckich7.JPG
Sovyet Askeri Mezarlığı (Varşova), (Rusça: Кладбище-мавзолей советских воинов в Варшаве; Lehçe: Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich), Varşova'nın Mokotów semtinde yer alan, Polonya'nın Nazi Almanyası işgalinden kurtuluşu sırasında ölen 21.468 Kızıl Ordu mensubu askeri anmak için inşa edilen anıt mezar.

Anıt, Varşova'da II. Dünya Savaşı'nda savaşan kişilere adanmak üzere inşa edilen ilk anıttır. Anıt kompleksinde askerleri tebrik eden işçiler ve halk resmedilmiştir. 1944 yılında gerçekleşen Varşova ayaklanması'nın gerçekleştiği yerin hemen yakınında bulunan anıt sosyalist gerçekçilik akımı örnek alınarak inşa edilmiştir ve 9 Mayıs 1950'de resmi olarak açılmıştır.

19.2 hektarlık alana sahip mezarlık kompleksinin ana bölgesinde, iki bölgeye ayrılacak şekilde askerlerin toplu mezarları bulunur. Her iki bölgenin tam ortasında 38 metrelik bir dikilitaş yer alır. Dikilitaşın tepesinde kızıl yıldız sembolü yer alır. Mezarlıkta Rusça ve Lehçe yazılar mevcuttur.

Anıt mezarlık günümüzde Polonya yasalarınca tarafından korunmaktadır. Mezarlık, şehir yetkilileri tarafından iki ayda bir temizletilir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 15:30, 18 Şubat 2017 (UTC)

Ekonomi

Siyaset

German-Turkish Treaty of Friendship and Non-Aggression.jpg
Türkiye'de antikomünizm, kapitalist görüşlere karşı olan ve aksinin gerçekleşebileceğini öneren komünizm düşüncesine karşı olarak komünist sistem ve görüşlerin Türkiye'de yayılımını engelleme çalışmalarıdır.

Türkiye'de gerek milliyetçi kesim, gerek muhafazakar kesim (Komünizmle Mücadele Derneği gibi), gerekse zaman zaman ordu nezdinde antikomünist propagandalar yapılmıştır. Türkiye hükümeti 1941 yılında Anti-Komintern Paktı'na gözlemci olarak katılmış ve Türk-Alman Dostluk Paktı kapsamında Nazi Almanyası ile dostluk ilişkilerini geliştirmiştir. II. Dünya Savaşı öncesi ve savaş sırasında Nazi Almanyası ile ilişkilere sahip olan Türkiye'de, açık açık söylenmemesine rağmen komünizm ve Sovyetler Birliği karşıtlığı bulunmaktaydı. Devamı...

Eleştiri/NOT: Ülke tarihindeki olayların kaynaklarıyla anlatıldığı bu madddenin "günün maddesi" olarak çok kişiye ulaşmasının yararlı olacağını düşünmekteyim.--Ahmet Turhan (mesaj) 09:15, 22 Ekim 2015 (UTC)

German Workers party.png
Alman İşçi Partisi, (Almanca: Deutsche Arbeiterpartei; DAP), I. Dünya Savaşı’ndan sonra Weimar Cumhuriyeti’nde kurulan ilk siyasi partilerden biri. 5 Ocak 1919 tarihinde kurulmuş olan ve kısa ömürlü Alman İşçi Partisi sadece 1 yıl etkin kalmıştır.

Ekim 1918'de “Thule Cemiyeti” tarafından, cemiyetin iki üyesi olan gazeteci Karl Harrer ve çilingir Anton Drexler’e bu siyasi topluluğun etkisini işçiler arasında artırmak için özel siyasi dernek oluşturmaları söylenir. Bunun üzerine Drexler Alman İşçi Partisi’ni (DAP) kurar. 12 Eylül 1919 yılında parti toplantısında yer alan Adolf Hitler de partinin sloganları beğenir. Ardından Hitler ile tanışan Ernst Röhm, Hitler’e Alman İşçi Partisi’ne dahil olması ve parti yönetimini kendi eline alması konusunda görüş bildirir. Hitler ilk defa 16 Ekim 1919′da 111 kişiden oluşan izleyici karşısında görülür. Öncelikle Hitler kendi “Büyük Almanya” hakkındaki görüşlerini bildirir, sonra ise Almanya’nın mağlubiyetinden Marksistleri, sosyalistleri ve Yahudileri itham eder. Bu konuşmasında Hitler “Biz affetmiyoruz, biz intikam istiyoruz” demiştir. 13 Kasım 1919 tarihindeki konuşmasında bildirdi ki, “Almanların fakirliğini, Alman silahı ile yok etmek gerekir. Bu makam gâlibiyete ulaşmalıdır.” Hitler, Alman İşçi Partisi′nin toplantılarında Versay Antlaşması’nın Almanya’ya kaybettirdiği toprakların geri alınması gerektiğini ve anlaşmanın barbarlık olduğunu bildirmiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 15:30, 24 Şubat 2016 (UTC)

Yanan Shaanxi maoist city IMG 8453.JPG
Kızıl Siyasi Üs, Mao Zedong'un ortaya attığı, şehir merkezlerine uzak kırsal bölgelerde köylüleri örgütleme yoluyla kurulan komün köylerin genel kapitalist rejime baskısını ifade eden terim. 1949 yılında gerçekleşen Çin Devrimi'nin ardından Marksist literatüre girmiştir.

1931-1937 yılları arasında var olan Çin Sovyet Cumhuriyeti bu kapsamda kurulan bir devlettir. Ayrıca Çin'de günümüzde il düzeyi şehir olan Yan'an da, 1936-1948 yılları arasında kızıl üs olarak kullanılmıştır. Yan'an, halen Çinli komünistler tarafından devriminin doğduğu yer olarak kutlanmaktadır.

Maoizm düşüncede temel öğretilerden biri olan Kızıl Siyasi Üs fikrine göre, köylülerin örgütlenmesi sonucunda ortaya çıkan bu tür siyasi komünist cepheler; ekonomik bakımdan geri, yarı sömürge durumunda olan veya emperyalizmin dolaylı hâkimiyeti altındaki ülkelerde ortaya çıkabilir. Çin Devrimi'nin lideri Mao Zedong, 1928 yılında bu durumun Çin'de tamamıyla olduğunu ifade etmiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 00:05, 26 Şubat 2016 (UTC)


Yugoslav Star (template).svg
Üniter Ulusal Kurtuluş Cephesi, (Sırp-Hırvatça: Jedinstveni narodnooslobodilački front; JNOF), Ulusal Kurtuluş Cephesi ya da Halk Kurtuluş Cephesi, II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya Cephesi'ne ait anti-faşist politik ve askeri cephe.

Yugoslavya Komünistler Birliği'nin liderlik ettiği hareket, işgal altındaki yerlerde bulunan tüm krallık karşıtı, cumhuriyetçi, federalist ve solcu organizasyonları Yugoslavya Krallığı'na karşı tek çatı altında toplamıştır. Politik yapısı itibarıyla birleştirici ve geniş kapsamlı bir organizasyon olmuştur.

Burjuvazi ve faşizm yanlılarına karşı birleşik bir halk cephesi kurulması fikri ilk 1934 yılında Yugoslavya Komünist Partisi'nin Ljubljana'daki toplantısında önerilmişti. Ardından Haziran 1935 tarihinde düzenlenen toplantıda Parti merkez komitesi, krallık rejimine karşı bir halk cephesinin kurulmasını ve egemen sınıf olan burjuvaziye çeşitli gruplarla ortak karşı mücadele etme kararı aldı. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine, Halk Cephesi bir koalisyon değil, anti-faşist koordinatör kuruluşu olmuştur.

II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslav Partizanları siyasi destek sağlamıştır. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 13:54, 23 Mart 2016 (UTC)

Red flag waving.svg
Feodal sosyalizm, anti-kapitalist toplumsal bir demagoji yardımıyla işçi sınıfını feodal sınıfların yanına çekmeye ve onları feodal sınıfların burjuvaziye karşı savaşımında kullanmaya çalışan eğilim. Bilimsel sosyalizmin aksine, bilimsel yöntemler kullanılmadan literatüre geçirilen bu sosyalizm fikrinde feodal sınıflar, işçi sınıfını kendi sınıf çıkarları gereği kullanmıştır.

"Feodal sosyalizm" terimi ilk kez Karl Marx ve Friedrich Engels'in Komünist Parti Manifestosu eserinde kullanılmıştır. Tarihsel ve felsefik olarak büyük oranda Thomas Carlyle tarafından teorize edilen bu düşüncenin kökenleri Katolik fikirlere dayanmaktadır.

Fransa'da 1830 yılındaki Temmuz Devrimi döneminde Bourbon Hanedanı taraftarı mutlak monarşi yanlılarından bir bölümü böyle bir propaganda yapmıştır. İngiltere'de ise 1832 yılındaki parlamento reformu döneminde, soylulardan ve edebiyatçılardan oluşan ve liberalizm yanlılarına (Benjamin Disraeli, Thomas Carlyle vb.) yakın olan "Genç İngiltere" grubunun işi oldu. Bu eğilimin Prusyalı köy soylularının feodal partisinin bazı öğeleri üzerinde belli bir etkisi oldu. Görüşleri Almanya'da "L'Observateur rhénan" adlı gazete ile yayılıyordu. Karl Marx bu gazetede yer alan görüşlere karşı "devrimci sosyalizmi" savunmuş ve "L'Observateur rhénan'ın Komünizmi" adlı bir makale yayınlamıştır. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 07:48, 14 Temmuz 2016 (UTC)

[[Resim:|right|150px]] Yeni Demokrasi, ya da Yeni Demokratik Devrim, Mao Zedong'un "dört sınıf bloğu" teorisi kapsamında, Çin Devrimi sonrasında kurulan Çin'deki demokrasi anlayışı ifade eden terim. Buna teoriye göre; devrim sonrası Çin'de gelişecek demokrasi farklı bir yol izleyecek, batılı devletlerde yer alan parlamenter sistem ve liberal ekonomiden farklı olarak, Sovyet türünde bir örgütlenme modeli ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ekonomisi türüne adapte olmuş bir demokrasi türü oluşacaktı. Bu kavramın literatüre girmesinin ardından geçen sürede, Yeni Demokrasi kavramı benzer gerekçeleri ile diğer ülke ve bölgelerde uyarlanmıştır.

Yeni Demokrasi, feodalizm ya da onun uzantısı feodal sosyalizmi devirmek ve sömürgecilikten bağımsızlık elde etmeyi amaçlamaktadır. Mao Zedong'a göre; bunların gerçekleşebilmesi için ise Karl Marx ve Vladimir Lenin'in belirttiği burjuva sınıfıyla mücadele etme önerisini daha geniş bir paydaya bölüştürmek gereklidir. Buna göre; sosyalizme doğrudan varmak için eski egemen düzenle mücadele eden "işçi sınıfı", "köylü sınıfı", "şehir küçük-burjuvazisi" ve "millî burjuvazi" nin koalisyonuna ihtiyaç vardır ve bu yolla eski kapitalist düzene karşı mücadele edilmelidir. Bu koalisyon, işçi sınıfının ve onun öncü partisi olan komünist parti rehberliğinde olacaktır. Bu ittifak kapsamında, Çinli komünistlerin "yeni demokratik düzen" adını veriği tam gelişmiş sosyalizm ve komünizm hedeflerine ulaşmak için, koalisyondaki sınıfların birbirleriyle olan sınıfsal mücadelelerine ve sınıf çıkarlarına önem atfedilmez, komünistlerle birlikte mücadele etmeleri yeterlidir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 23:08, 18 Temmuz 2016 (UTC)


Flag of Jihad.svg
El-Kaide Kürt Taburları, (Arapça: تنظيم القاعدة الكتائب الكردية), Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde, el-Kaide'ye bağlı bir şekilde faaliyet gösteren Kürt-cihatçı Selefi yasadışı silahlı örgüt. Mart 2007'de kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve Kanada hükûmeti tarafından terör örgütü olarak tanımlanmaktadır.

El-Kaide tarafından Mart 2007'de yayınlanan "Dağlara Dönüş" adlı videoyla birlikte kuruluşu duyuruldu. Videoda yapılanmayla birlikte; Irak'taki Kürt halkı, seküler ideolojisi sebebiyle el-Kaide tarafından İslam'a ihanet ettiği öne sürülen Kürt siyasi liderlere karşı mücadeleye çağrılmaktaydı. Örgüt üyelerinin çoğunluğunu, Kürdistan İslami Hareketi'nin bazı eski üyelerinin oluşturduğu öne sürülmüştü. Devamı...

Eleştiri/NOT: --RapsarEfendim? 10:12, 8 Eylül 2016 (UTC)

Spor

Bilim

Enerji

Gökbilim

Matematik

Fizik

Kimya

Biyoloji

A family picking fleas off each other's heads; to the left a Wellcome V0019970.jpg
İnsan baş bitinin tedavisi, İnsanda saç biti istilasının yani saç biti parazitlerinin insan saçından uzaklaştırılması için bir süreçtir ve yüzyıllar boyunca tartışılarak incelenmiştir. Bununla birlikte, insan biti (veya pediküloz) enfestasyonları vakalarının sayısı 1960'lı yılların ortalarından beri dünya çapında artmış ve her yıl yüz milyonlarca kişiye ulaşmış durumdadır. Günümüzde hala tek bir işlemin ardında bit yumurtalarının ve saç arasına saklanmış bitlerin %100 yok edilmesini sağlayan hiçbir ürün ya da yöntem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, değişik başarı derecelerine sahip uygulanabilen çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler kimyasal işlemler, doğal ürünler, taraklar, tıraş, sıcak hava ve silikon bazlı losyonları içerir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:00, 24 Kasım 2016 (UTC)

Zooloji

Kişiler

MD-2.jpg
Mirvarid Dilbazi, (d. 19 Ağustos 1912, Kanlıklar - ö. 12 Temmuz 2001, Bakü), Sovyet Azeri komünist şair.

Mirvarid Dilbazi, Azerbaycan'da Kanlıklar'ın Gazah köyünde doğdu. Her iki dedesi Hacı Rahim ve Abdurahman Dilbazi de şairdi. Ailesi 1921'de Bakü'ye taşındı ve yeni kurulan Kadın Yatılı Okulu'na girdi. Altı yıllık eğitimden sonra Bilajari'de yer alan bir ilkokulda ders vermeye başladı. Azerbaycan Diller Üniversitesi'nden mezun oldu ve Kuba'ya taşınarak burada öğreniMezun olduktan sonra Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü , o taşındı Guba ve burada eğitim faaliyetlerine devam etti.

ilbazi'nin ilk şiiri olan Kadın'ın Özgürlüğü 1927 yılında yayınlandı. Ardından ilk kitabı Bizim Sesimiz 1934 yılında basıldı. Ardından birçok şiir, çocuk kitabı yazmıştır. İlk Bahar (1937), Anavatan için Aşk (1942), Anılar (1945), Efendinin Rüyası (1948), Hayatın Resmi (1967), Cezayirli Kız (1961), Genç Dostlarıma (1956), Bahar Geliyor (1968) bu eserlere örnek teşkil eder.

Dilbazi; Aleksandr Puşkin, Hakanî, Nizami Gencevi gibi yazarların eserlerinden çeviriler yaptı. 1979 yılında "Azerbaycan Halk Şairi" seçildi. Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev Dilbazi'ye 1998 yılında "İstiklal Nişanı" vermiştir. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 21:57, 4 Haziran 2017 (UTC)

Taslak olduğundan bu hâliyle anasayfaya çıkması mümkün gözükmüyor @Ahmet Turhan. Biraz geliştirmeniz mümkün müdür? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19:17, 3 Eylül 2017 (UTC)
Madde taslak seviyesini çoktan aşmış görünüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:53, 3 Eylül 2017 (UTC)


Nellie Bly4.jpg
Nellie Bly, (gerçek adı Elizabeth Jane Cochran, d. 5 Mayıs 1864, Pensilvanya, ABD - ö. 27 Ocak 1922, New York City), Amerikalı gazeteci.

Nellie Bly, soruşturmacı gazetecilik tarihinin efsane gazetecilerindendir. Farklı kimliklere bürünerek yaptığı haberlerle tanındı. Özellikle 1887 yılında Kadınlar Akıl Hastanesi ile ilgili bir haber yapmak için heyeti kandırıp hastaymış gibi hastanede kalması ile meşhur oldu. Yazı dili, günümüzde eleştirilen sarı gazetecilik kavramını ortaya çıkartan tartışmaların da başlangıcını oluşturur. 1889 yılında Jules Verne'nin Seksen Günde Devr-i Âlem eserinden esinlenerek çıktığı dünya turunu 72 günde tamamlamayı başarmış öncü bir kadın gezgindir. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Başak (mesaj) 14:41, 10 Eylül 2017 (UTC)


Gül Esin.jpg
Gül Esin, (1901-1990), Türkiye'de seçilmiş ilk kadın muhtar.

1933 yılında 32 yaşında iken, Demircidere Köyü (günümüzde Karpuzlu ilçesi olmuştur) muhtarlığına yaklaşık 500 oy alarak seçildi. İki yıl süreyle muhtarlık yapan Gül Esin, kahvehanelerde kumar oynamanın yasaklanması, çocukların okula yazdırılması, kadınların sosyal hayata hazırlanması, kız kaçırma olaylarının önlenmesi ve nikah işlerinin düzene sokulması gibi konularda çalıştı.

(Devamı...)

Eleştiri/NOT: --5 Aralık Türkiye'de Kadınlara Siyasi haklarının tanınması yıldönümü vesilesiyle günün maddesi yapılabiir

Din

Tıp

Bilgisayar/Teknoloji

Tarih

SalemWitchcraftTrial.jpg
Cadı mahkemeleri, Massachusetts'e bağlı Essex, Suffolk ve Middlesex kontluklarında Şubat 1692 ile Mayıs 1693 arasında gerçekleştirilen ve sonrasında cadılık ile suçlanan bir grup insan için sulh yargıçları tarafından yönetilen yerel mahkeme duruşmaları ile devam eden dinletilere denir.

Duruşmalar sırasında birçok kişi yetkililer tarafından aranmamasına rağmen suçlanmış, 150'den fazla insan tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Duruşmalara bakan iki mahkeme, 29 kişiyi suçlu bulmuş ve cadılıktan ölüme mahkûm etmiştir.Devamı...

Eleştiri/NOT:--Başak (mesaj) 12:30, 28 Nisan 2016 (UTC)


Soviet Znamya Pobedy.svg
Zafer Sancağı, veya Zafer Bayrağı (Rusça: Знамя Победы, Znamya Pobedy), 1 Mayıs 1945 günü, Adolf Hitler intihar ettiği günden bir gün sonra, Berlin'deki Reichstag binası üzerine Kızıl Ordu askerleri tarafından göndere çekilen 188 x 82 cm boyutlarında orak, çekiç ve kızıl yıldız amblemlerini taşıyan sancak.

Alexei Berest, Meliton Kantaria ve Mikhail Yegorov isimli üç Sovyet askeri tarafından göndere çekilen sancak, II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yenmesinin resmi sembolüdür. Günümüzdeki eski SSCB ülkeleri ve Rusya Federasyonu'nda halen resmi törenlerde, özellikle Zafer Günü kutlamalarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda 1996'dan beri Beyaz Rusya ve 2009'dan beri Transdinyester'in resmi sembollerinden birisidir.

Orjinal sancak Moskova'da bulunan Merkezi Silahlı Kuvvetler Müzesi'nde sergilenmektedir. Zafer Sancağı, Rusya Federasyonu Anayasası'nda güvenliği sağlanması gereken ve sonsuza kadar kamuya açık bir yerde saklanması gereken bir obje olarak tanımlanmıştır. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 07:53, 14 Temmuz 2016 (UTC)

Stjepan Stevo Filipović.jpg
Faşizme ölüm, halka hürriyet, (Sırp-Hırvatça: Smrt fašizmu, sloboda narodu; Смрт фашизму, слобода народу), II. Dünya Savaşı sırasında özellikle Yugoslav Partizanları olmak üzere Yugoslavya'daki tüm direniş hareketinin resmi sloganı olarak bilinen slogan. Bu slogan savaş sonrasında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde ve dünya komünist hareketi tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Savaş ve savaş sonrası yıllarda Partizan direniş hareketi üyelerince resmî veya gayri resmî yazışmalarda veya konuşmalarda Sırp-Hırvatça orjinalinden kısaltma "SFSN" olarak son not veya tebrik sözü olarak kullanılırdı. İkili konuşmalarda bir kişi Smrt fašizmu dediğinde diğer kişi yanıt olarak Sloboda narodu diye karşılık verirdi.

Slogan Yugoslav partizanı Stjepan Filipović'in 22 Mayıs 1942'deki idamından hemen önce bu sözü söylemesinden sonra popüler hale gelmiştir. Filipović, idam edilmek üzere halat boynuna geçirildiğinde iki elini yumruk haline getirip Faşizme ölüm, halka hürriyet diye bağırmıştır. Filipović'in bu anı birçok yerde betimlenmiş ve heykeli yapılmıştır.

Savaş yıllarında partizan direniş hareketinin başlıca yayını olan Hırvat gazetesi Vjesnik Ağustos 1941 tarihli sayısında bu sözü manşet olarak kullanmıştır. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 09:39, 13 Eylül 2016 (UTC)

Union of Soviet Socialist Republics (orthographic projection).svg
Sovyetler Birliği'nde LGBT tarihi, Sovyetler Birliği'nde LGBT tarihini konu alır. Sovyetler Birliği'nde eşcinselliğin durumu üç ana dönemde incelenir. Ekim Devrimi sonrası dönemde 1917-1933 arasında homoseksüellik suç olmaktan çıkarılarak eşcinseller kanun önünde önceki ve sonraki döneme göre daha avantajlı bir konuma sahip olmuştur. Bu yılların akabinde Stalin döneminden itibaren kanunlarca "hastalık" olarak nitelendirilmiştir. 1934-1986 yılları arasında yeniden suç kapsamına alınarak kamuoyuna duyurulmaksızın kovuşturma ve hukuki süreçlere tabi tutulmuştur. 1987-1990 yılları arasında ise kamuya açık tartışmalara izin verilmiş; bilim, akademi ve edebiyatta çeşitli konularla ele alınmıştır.

Günümüzde eşcinsellik eski Sovyet cumhuriyetlerinden olan Türkmenistan ve Özbekistan'da yasal olarak suçtur. Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Litvanya, Letonya, Rusya, Tacikistan ve Ukrayna'da ise eşcinsellik suç kapsamında değildir ve yasaldır. Buna karşın bu ülkelerden Estonya haricinde bu ülkelerde eşcinsel ilişkiler resmen tanınmamaktadır. Tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinin tamamında eşcinsel evlilik halen yasaktır. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: Türkçe kaynaklarda az olan bilgilere ait madde. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:16, 18 Aralık 2016 (UTC)


Istanbul location Sultangazi.svg
2012 Sultangazi saldırısı, 11 Eylül 2012'de Türkiye'nin İstanbul ilinin Sultangazi ilçesindeki 75. Yıl Polis Merkezi'nde düzenlenen intihar saldırısı. Karakola gelen ve karakola girmeye çalışan Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) mensubu İbrahim Çuhadar'ın, polislerin engellemesi sonucu içeri girememesi sonrasında üzerindeki patlayıcıları karakolun giriş kısmında patlatmasıyla gerçekleştirildi. Patlama sonucunda saldırgan ve bir polis hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı. Devamı...

Eleştiri/NOT:--RapsarEfendim? 21:02, 1 Ocak 2017 (UTC)


Siege of Esztergom 1543.jpg
Estergon Kuşatması, Avusturya Arşidüklüğü'nün elindeki Estergon'un Osmanlı İmparatorluğu tarafından, 25 Temmuz ile 8 Ağustos 1543 tarihleri arasında kuşatılması. Yaklaşık iki hafta süren kuşatma sonrasında şehir Osmanlı egemenliğine girdi.

Habsburg Hanedanı'na bağlı Avusturya Arşidüklüğü'nün kontrolündeki Estergon, Padişah I. Süleyman'ın önderliğindeki Osmanlı kuvvetleri tarafından 1529 Eylül'ünde ele geçirilmişti. Ordunun İstanbul'a dönmesinin ardından Süleyman'a gönderdiği elçi aracılığıyla Macaristan Krallığı'nın kendisine verilmesini isteyen Avusturya Arşidükü Ferdinand, bu talebinin reddedilmesi üzerine birkaç yerleşim yerinin yanında Estergon'u da topraklarına kattı. Bu gelişmeler sonrasında Macaristan üzerine bir kez daha sefere çıkan Süleyman liderliğindeki Osmanlı ordusu bazı yerleri ele geçirse de Estergon Avusturya'nın elinde kaldı. Haziran 1533'te imzalanan İstanbul Antlaşması ile birlikte Avusturya'nın Macaristan üzerindeki hak iddiası sona erse de, Süleyman'ın atadığı Macaristan Kralı I. János'un Temmuz 1540'ta ölmesinden yaklaşık üç ay sonra Ferdinand Budin'i kuşattı. Şehir Avusturya güçleri tarafından ele geçirilse de başında Süleyman'ın bulunduğu Osmanlı güçleri 1541 Ağustos'unda şehri geri aldı. Süleyman'ın İstanbul'a dönmesinin ardından Ferdinand'ın bir kez daha Macaristan topraklarına saldırması sebebiyle bölgeye bir sefer daha düzenlenme kararı alındı. Devamı...

Eleştiri/NOT:--RapsarEfendim? 21:04, 1 Ocak 2017 (UTC)


Asayish forces in Qamishli.png
Kamışlı Muharebesi, Suriye İç Savaşı sırasında paramiliter güç olan Asayiş Güçleri ve hükümete bağlı Ulusal Savunma Kuvvetleri arasında şehir savaşı türünde gerçekleşen silahlı çatışma. Tarafların ateşkes imzalaması ile sona ermiştir.

20 Nisan 2016 tarihinde, Ulusal Savunma Kuvvetleri mensupları Kamışlı'daki bir kontrol noktasını geçmesi ve bunun sonucu Kürt gruplarca durdurulmaya çalışması sonucu Asayiş Güçleri'ne saldırdı. Bu saldırı sonucunda 2 Asayiş üyesi ve 2 sivil keskin nişancı ateşiyle hayatını kaybetti. Ardından çıkan çatışmada Asayiş Güçleri, 8 Ulusal Savunma Kuvvetleri mensubunu öldürmüş ve kalan askerleri tutuklamıştır. Bu olaylardan sonra iki grup arasında gerilim tırmanmıştır.

Ertesi gün hükümet güçleri şehrin ortasında tur atarak bir cezaevini ve bir fırını ele geçirerek 5 Asayiş militanını öldürdü. Ardından çıkan çatışmalarda 45 hükümet askeri teslim oldu ve çıkan çatışmalarda siviller yaşamını yitirdi. Çatışmalar devam ederken Asayiş Güçleri ele geçirdiği bölgelerde Beşar Esad posterlerini indirmeye başladı. Hükümet güçleri havan toplarıyla karşılık verdi. Aynı gün Irak ve Şam İslam Devleti bombalı araç ile saldırdı ve patlama sonucunda 15 Asayiş savaşçısı yaralandı. Akşam vakitlerinde hükümete bağlı güçler ve Sootoro milisleri, Asayis güçlerinden bir stadyum bir hastane ve iki kontrol noktasını ele geçirdi. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 14:35, 28 Ocak 2017 (UTC)


1960 CPA 2506.jpg
Kuzey Kore-SSCB ilişkileri, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği arasındaki diplomatik ilişkilerdir.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ile Sovyetler Birliği (SSCB) arasındaki ilk resmi ilişkiler 12 Ekim 1948'de Kuzey Kore'nin komünizm ilkelerini barından kuruluş ilanından hemen sonra kuruldu. Kuzey Kore başlangıçta yalnızca Doğu Bloku ülkelerince tanınmıştı. 1958'de Cezayir ülkeyi tanıyan ilk komünist olmayan ülke oldu. Sovyetler Birliği 1950 yılında Kuzey Kore askeri birliklerine güneye doğru ilerlemesi için ekonomik ve askeri yardım sağladı. Kore Savaşı boyunca Sovyet yardımı ve etkisi yüksek seviyede devam etti. Sovyet 64. savaş uçağı filosu Kore Savaşı'na katılmıştır. Sovyetler yine savaş kapsamında Şubat 1950'de Çin' ile birlikte bir ittifak anlaşması imzalamış, Kuzey Kore'ye destek veren Çin'e sadece bu savaş sırasında 2.000.000.000 dolarlık yardımda bulunmuştur. Savaştan sonra Sovyetler Kuzey Kore ekonomisini yeniden inşa etme konusunda büyük ölçüde dayanışma sağladı. Buna ek olarak, savaş sırasında Çin Halk Kurtuluş Ordusu askerlerinin yardımları ve 1958 yılına kadar ülkede bulunmaları Kuzey Kore'de Çin yanlısı olumlu bir etki yarattı. 1961'de Kuzey Kore hiçbir zaman resmi olarak sona ermeyen Sovyetler Birliği (daha sonra Rusya Federasyonu tarafından devralınmıştır) ve Çin Halk Cumhuriyeti ile resmi karşılıklı güvenlik anlaşmaları imzaladı. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 21:54, 4 Haziran 2017 (UTC)


Flag of Byelorussian SSR.svg
Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı, solda Beyaz Ruslarların yöresel simgesini içeren bantla birlikte yer alan kızıl bayrak üzerine sarı orak ve çekiç ve kızıl yıldız sembollerinin yer aldığı Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı.

Bayrak Klawdziy Duzh-Dushewski tarafından tasarlandı ve 25 Aralık 1951 tarihinde Beyaz Rusya SSC Yüksek Sovyeti tarafından resmen Belarus SSC'nin ulusal bayrağı olarak kabul edildi.

1940'ların sonunda Sovyet cumhuriyetleri bayrakları tasarımında değişikliğe gidildi. 1945 yılında Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden Belarus SSC ve Ukrayna SSC Birleşmiş Milletler'in kurucu üyesi oldu. Bayrakları birbirlerine ve aynı zamanda diğer Sovyet cumhuriyetlerinin bayrakları ile neredeyse ayırt edilemez olduğundan, savaşta nüfusun dörtte birini kaybeden Belarus, ulusal bayraklarını ulusal özelliklerini öne çıkararak değiştirmeye karar verdi. Bayrak için Beyaz Ruslarların ulusal simgesinin bayrağa eklenmesi kararlaştırıldı. Bu "nakış" simgesi II. Dünya Savaşı öncesinde Belpramsavyet arşivlerinde bulunmuştu. Simge 1917'de Sennin bölgesindeki Kastsilishcha köyünde yaşayan köylü Matrona Markyevich tarafından yapılmış ve "Yükselen Güneş" olarak adlandırılmıştı. Sanatçı M. I. Gusyew nakış üzerine çeşitli simgesel öğeler ekleyerek bayrak için yeni bir tasarım hazırlamıştır. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 21:54, 4 Haziran 2017 (UTC)


RIAN archive 932760 Family recreation in Kolomenskoye.jpg
Sovyetler Birliği'nde tatil hakları, Sovyetler Birliği'nde yaşayan yurttaşların tatil haklarıdır. Sovyet anlayışında tatil ve yıllık izin kavramları, Homo Sovieticus anlayışı gereği, gerek işçi sağlığı gerekse üretimin sağlıklı bir şekilde devamı açısıyla ele alınmakta ve uygulamaları da bu bakış doğrultusunda şekillenmekteydi.

Sovyetler Birliği'nde ilk tatil hakları, 1922 tarihli çalışma yasasında oluşturulmuştu. Ardından kabul edilen 1936 Sovyet Anayasası'nda işçilerin ve emekçilerin tatil ve dinlenme hakkı güvence altına alınmıştı. Dünyada 8 saatlik çalışma saati uygulamasını getiren ilk ülke olan Sovyetler Birliği'nde, günde 7 saat çalışma sınırıyla işbaşı yapan bir işçi için tanınan bu hakkın süresi yaptığı işin zorluğuna ve tehlikesine göre belirlenmekteydi. Sovyet Emek Yasası'nda bir çalışma yılı (on bir ay) boyunca çalışan işçiler için net 28 ücretli yıllık izin günü hakkı tanınmaktaydı. Mesleklerin zorluk ve tehlikesine göre yapılan sınıflandırmayla bu süreye 7 veya 3 gün ek izin hakkı ilave edilmekteydi. Her yurttaş iş yeri müdürüne istediği tatil beldesine yılda bir kez gitmek için talep bildirebilmekteydi. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 08:32, 22 Temmuz 2017 (UTC)

Hukuk

Supreme People's Court of P.R.China's badge.svg
Çin yargı sistemi, Çin'deki yargı düzenini ifade etmektedir.

Adalet işleri, merkezi ve yerel yönetim esaslarına uygun bir şekilde teşkilatlanmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti anayasasına göre, kaza ve kontrol yetkileri iki ayrı, ama bir arada çalışan ve sırası ile Yüksek Halk Mahkemesi'ne ve Yüksek Halk Savcılığı'na kadar uzanan iki hiyerarşide toplanmıştır. Bunların her ikisi de son olarak Çin Ulusal Halk Kongresi'ne karşı sorumludurlar. Ayrıca hükûmetin yürütme organı olarak, devlet konseyinde de, kanunların ve kamu düzeninin korunması yönünden geniş yetkileri vardır. Konseye bağlı İçişleri Bakanlığı, köy kademesine kadar medeni hukukla ilgili işlerden ve Halk güvenliği bakanlığı da Halkın Silahlı Polisi teşkilatının görevlerinin yürütülmesinden sorumludur.

Çin Halk Cumhuriyeti anayasası, bütün yurttaşların; ırkı, cinsi, mesleği, sosyal kökü, dini inancı ve Çin'de oturma süresine bakılmaksızın kanunlar önünde eşit olduklarını hükme bağlar. Ayrıca bir halk mahkemesinin veya halk savcılığının kararı olmaksızın, hiçbir yurttaşın tutuklanamayacağını da belirtir. Her yurttaşın bir mahkeme önünde açık olarak yargılanmayı isteme hakkı bulunmaktadır. Diğer taraftan, yurttaşların mecburiyetleri ile ilgili maddeler de yer alır. Bu maddelere göre yurttaşlar; kamu düzenini ve devlet mallarını korumak, çalışma disiplinine birinci derecede önem vermek, sosyal törenlere saygılı olmak gibi kurallara bağlı olmak zorundadırlar. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 18:36, 21 Temmuz 2016 (UTC)

Psikoloji ve Sosyoloji

Bi flag.svg
Biseksüellik, Hem eril hem dişilere yönelik romantik çekim, cinsel çekim veya cinsel davranış,ya da herhangi bir cins veya cinsiyet kimliğinden kişilere duyulan romantik veya cinsel çekim; bu ikinci görüş, bazen panseksüellik olarak da adlandırılır.

Biseksüellik terimi, çoğunlukla hem kadınlara hem erkeklere yönelik romantik veya cinsel hisleri belirtmek için insan çekimi bağlamında kullanılır ve heteroseksüel-homoseksüel sürekliliğin birer parçası olan karşıcinsellik (heteroseksüellik) ve eşcinsellikle beraber cinsel yönelimin üç ana sınıflandırmasından biridir. Bir biseksüel kimlik, her iki cinse eşit cinsel çekim hissetmek zorunda değildir; çoğunlukla bir cinse daha yoğun ilgi duyan kişiler de kendilerini biseksüel olarak tanımlar.

Biseksüellik tarih boyunca çeşitli insan topluluklarında ve hayvanlar aleminde de gözlenmiştir. Ancak biseksüellik terimi, hetero- ve homoseksüellik gibi, 19. yüzyılda ortaya atıldı. Devamı...

Eğitim ve Felsefe

Galata Mevlevihanesi Müzesi 10.JPG
Özel Alman Lisesi, (Almanca: Deutsche Schule Istanbul, kısaca DSI), diğer bilinen adıyla İstanbul Alman Lisesi veya kısaca Alman Lisesi, Türkiye'nin İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde bulunan özel yabancı lise. Hem Almanya'nın Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığına hem de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

1868'de, Eşitlik İlkesine Dayalı Alman ve İsviçre Yurttaş Okulu adıyla, şehirdeki Almanca konuşan topluluğa hizmet verme amacıyla kuruldu. 1871'de, Galata Kulesi yakınlarında, yalnızca okulun kullanımına özgü bir bina yaptırıldı. 1894'teki depremde bu binanın hasar görmesi sebebiyle 1897'de günümüzdeki binaya geçiş yapıldı. İlerleyen dönemlerde yalnızca Almanca konuşan öğrenciler değil, Türk öğrenciler de okul bünyesine katılmaya başladı. 1918 yılında, I. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle beraber okul kapandı ve binası işgal kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı. Cumhuriyetin ilanı sonrasında, 1924 yılında tekrar eğitime başlanırken 1925'te esas binaya dönüş yapıldı. 1945'te bir kez daha kapatılarak binada Beyoğlu Kız Lisesi faaliyet göstermeye başladı. 1953'te bina tekrar Alman Lisesi'ne tahsis edildi ve bu tarihten beri aynı binada faaliyetlerini sürdürmektedir.

Okuldan mezun olan lise öğrencileri, tâbi tutulacakları Yüksek Olgunluk Sınavı'nı geçmeleri hâlinde Abitur diploması kazanmakta ve bu diploma sayesinde Almanya, Avusturya veya İsviçre'de üniversitede okumak için başvuru yapabilmektedir. Özel Alman Lisesi, İstanbul Lisesi ile birlikte Türkiye'de bu diplomayı veren iki okuldan biridir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --RapsarEfendim? 05:44, 14 Ağustos 2017 (UTC)

Coğrafya

Sanat

Resim

Graves of Vincent and Théodore Van Gogh.jpg
Vincent van Gogh, 29 Temmuz 1890 sabahı erken saatlerde, Fransa'nın kuzeyinde Auvers-sur-Oise köyünde Auberge Ravoux'daki odasında ölmüştür. 27 Temmuz 1890 günü van Gogh'un tarlalarda iken kendini tabanca ile vurduğuna genel olarak inanılmaktadır.

1889 yılında Vincent'ın zihin sağlığı kötüleşti. Arles'da gelişen olaylar sonrasında kasabalıların dilekçesiyle hastaneye yatırıldı. Durumu iyileşme gösterdikten sonra kardeşi Theo ile Johanna Bonger'ın evlenmesi ile aynı zamanda Mart 1889'da hastaneden taburcu edilmeye hazırdı. Ancak son anda hastanede Protestan hastalara yardımcı olan Frédéric Salles'e bir akıl hastanesine yatmak istediğini söyledi. Salles'in önerisi ile van Gogh Saint-Rémy yakınlarında bir akıl hastanesini seçti. Başlangıçta bu fikre karşı çıkan Theo, Vincent'ın Pont Aven'de Paul Gauguin'in yanına gitmesi önerdi ancak sonunda razı gelerek akıl hastanesi masraflarını üstlenmeyi kabul etti (hastaneden en ucuz üçüncü sınıf yatak ayrılmasını istedi.) Vincent akıl hastanesine 1889 Mayıs ayının başlarında yattı. Zihinsel durumu bir süreliğine dengeli duruma gelen van Gogh açık havada çalışarak, bu dönem içinde Yıldızlı Gece gibi en tanınmış resimlerini üretmiştir. Ancak Temmuz sonunda, Arles'ı ziyaret etmesinin ardından bir ay sürecek ciddi bir nöbet geçirdi. Bu nöbetten sonra da durumu iyileşen van Gogh 1889 Aralık ayının sonunda ve Madame Ginoux'ya Arles'da portresini verirken 1890 Ocak ayında yine akut nöbetler geçirdi. Jan Hulsker tarafından son nöbeti olarak belirtilen bu nöbet en uzun ve en üzücü nöbeti olmuş ve 1890 Mart ayına kadar sürmüştür. 1890 Mayıs ayında Vincent akıl hastanesinden taburcu edildi (akıl hastanesinde yaptığı son resim keder ve ümitsizliğin bir imgelemi olan Sonsuzluğun Eşiğinde tablosudur) ve Paris'te Theo ve Jo ile biraz zaman geçirdikten sonra, Paris'in kuzeyinde, ressamlar arasında popüler bir köy olan Auvers-sur-Oise'a taşındı. Devamı...

Eleştiri/NOT:--Yabancım 15:42, 28 Ocak 2017 (UTC)

Müzik

Tremolo ondulé 2.svg
Kamran Aziz, (1922-7 Mart 2017), Kıbrıslı Türk müzisyen ve eczacı. Kıbrıs Türk halk müziğine yaptığı katkılarıyla bu müzik türünün çağdaş anlamda başlamasının öncüsü oldu. Kıbrıs Türk halkının ilk kadın bestecisi ve ilk kadın eczacısıydı. Bunun yanında halk içinde müzik icra eden ilk kadınlardan biri olarak Jale Derviş'le birlikte batı müziğinin icrasını ve öğrenimini yaydı.

Sıtmanın adada ortadan kaldırılmasını sağlayan doktor Mehmet Aziz'in kızı olarak 1922'de dünyaya geldi. Sekiz yaşında piyano çalmayı öğrenerek müziğe başladı. Orta ve lise eğitimini American Academy Lefkoşa'da gördü. Kıbrıs hükümetinin eczacılık programında eğitim gördü. 1944'de Ayşe Dana'yla beraber Kıbrıs Türk toplumunun ilk kadın eczacısı olarak mezun oldu.

Müzik yayınlarına 1945 yılında İngiliz Askeri Radyosu'ndan başladı. Aynı yıl, benzer çevirilerin Türkiye'de gerçekleşmesinden yıllar önce, klasik parçaları Türkçeye çevirmeye başladı. Devamı...

Eleştiri/NOT: İngilizce Vikipedi'de yazdığım ve aynı içeriğe sahip sürümü "biliyor musunuz" ve "haberler" (ölümü üzerine) başlıklarında iki kez ana sayfaya çıktı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:01, 14 Mart 2017 (UTC)

Sinema

ViolonSurLeToit.jpg
Damdaki Kemancı, (İngilizce: Fiddler on the Roof) aynı adlı müzikal tiyatro eserinden uyarlanan, 1971 yapımı müzikal film. Film, Sholom Aleichem hikayelerinden Sütçü Tevye veya Tevye ve Kızları adıyla bilinen hikayenin Broadway'de sahnelenen 1964 yapımı müzikal gösterisinin, müzikal film olarak çekilmiş halidir. 1905 yılında Rus Çarlığı topraklarındaki bir Yahudi köyü olan Anatevka'da yaşayan fakir, geleneklerine bağlı Sütçü Tevye ve onun kızlarının başından geçen hikayeleri anlatan film, arka planda da Rus toplumundaki değişimleri ve Yahudi toplumunun yaşadığı zorlukları ve pogromları anlatmaktadır. Filmin başrolü olan Tevye karakteri için Haim Topol tercih edilmiştir. Filmin büyük üne kavuşmasında önemli payı olan ve Damdaki Kemancı karakterinin canlandırdığı sololar da dahil olmak üzere filmin müziklerinde kemanıyla katkı yapan sanatçı ise Isaac Stern'dir. Norman Jewison filmin hem yapımcılığını üstlenmiş hem de yönetmenliğini yapmıştır, filmin senaryosunu ise Joseph Stein hazırlamıştır. Aynı adla 1972 yılında çekilmiş Türkçe bir sinema uyarlaması ve 2000'li yıllarda benzer konuyu işleyen dizi uyarlaması da mevcuttur.

Hikayenin başkarakteri Sütçü Tevye, Anatevka'da yaşayan diğer Yahudiler gibi çok fakir, geleneklerine bağlı ve çalışkandır. Karısı Golde (Norma Crane) ve beş kızından oluşan ailesi vardır. Karısı Golde kızlarını zengin kişilerle evlendirmek istemektedir, fakat kasabadaki geleneklere göre kızların evliliği ancak Çöpçatan Yente'nin uygun bir eşleşmeyi sağlayacak eşi seçmesiyle yapılmaktadır. Oysa ki Tevye zengin değil, kızlarını mutlu edecek zeki bir damadı tercih etmektedir.Devamı...

Eleştiri/NOT:Maddenin içerik açısından günün maddesi olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca yapım, müzikal film çeşidinin bilinen bir örneği olup Türkiye'deki film ve dizi uyarlamaları ile ilgi çektiğini kanıtlamıştır. Öterbülbül (mesaj) 22:16, 8 Şubat 2016 (UTC)

Sayın Öterbülbül, maddede kullanılan afiş adil kullanım kapsamında yer almakta. Bu nedenle o afiş ana sayfada kullanılamaz. Bu veya bu resmi kullanabiliriz. Sizce hangisi uygundur? Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 21:32, 9 Şubat 2016 (UTC)
İkazınız için teşekkürler Sakhalinio. Filmin konusuna ilişkin olan şu illüstrasyonu kullanmamız daha çok ilgi çekecektir. Kolaylıklar. Öterbülbül (mesaj) 21:49, 9 Şubat 2016 (UTC)


Lenin in October movie, 1937 final.jpg
Ekim'de Lenin, (Rusça: Ленин в Октябре), yönetmenliğini Mihail Romm'un yaptığı 1937 Sovyetler Birliği yapımı film.

Film Yakov Sverdlov'un hayatını konu almakta, Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi başkanlığı sırasında meydana gelen olayları anlatmaktadır.

Şubat 1936'da Ekim Devrimi'nin 20. yılı sebebiyle Ekim Devrimi ve Lenin'in konu alındığı bir film yarışması düzenleneceği açıklanmıştır. Yarışma katılan filmler Stalin'in başkanlık ettiği ülkenin önde gelen film yapımcılarının oluşturduğu bir komisyon tarafından denetlenir. Bu zaman zarfında Mosfilm ve Lenfilm arasında bir rekabet doğmuş, en gerçekçi Lenin imajını yaratmak için bir yarışa girmişlerdir. Yarışmaya katılan çoğu film Sergey Ayzenştayn'ın 1928 yapımı Ekim filmini büyük ölçüde referans alınmış, bununla birlikte dönemin teknolojisi ile geliştirilmiştir. (Söz konusu dönemde filmlere ses eklentisi yeni bir teknoloji idi)

Filmin hikayesi 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi'ni ve devrimde Bolşevik lider Vladimir Lenin'in rölü üzerine kuruludur.

Lenin Sankt-Peterburg'daki işlerin ayaklanmasına önayak olur. Bu zaman diliminde Stalin ile bir araya gelir ve yakın bir müttefik olurlar. Ardından Bolşevik Parti, yakın zamanda gerçekleşecek bir ayaklanma için gizli bir toplantı yapar. Filmde Lev Kamenev ve Grigori Zinoviyev'in bu gizli toplantıdaki planları açıklaması üzerine yaptığı ihanet de konu alınır. (Lenin bu meseleyi Bolşevik Parti Üyelerine Mektup adlı eserinde detaylıca anlatmıştır.) Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 17:19, 16 Şubat 2016 (UTC)


Potemkin Zırhlısı, Potemkin Zırhlısı 1925 Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin (Броненосец «Потёмкин») olan film Türkiye'de ilk kez 1927'de gösterilmiştir.

"Potemkin Zırhlısı Ayaklanması" 1917'de gerçekleşecek olan Ekim Devrimi'nin bir provası niteliğinde olduğu için film, 1925 yılında Sovyet hükümeti tarafından bir devrim propagandası filmi olması için özellikle ısmarlandı. Ama Sergei Eisenstein bunun çok ötesine geçerek filmde kurgu (montaj) ile ilgili kuramlarının tamamını deneme fırsatı buldu. Ortaya sinemasal açıdan da devrimci bir film çıktı, artık sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğu anlaşılmıştı.Devamı...

Eleştiri/NOT: --Mecnun (mesaj) 15:24, 26 Eylül 2017 (UTC)

Tiyatro ve Opera

Harbiye Muhsin Ertuğrul Stage.JPG
Darülbedayi, 27 Ekim 1914 tarihinde İstanbul Belediyesi bünyesinde konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul hüviyetinden çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen; halen İstanbul Şehir Tiyatroları adıyla varlığını sürdüren sanat kurumu.

Osmanlı İmparatorluğu'nda kurulan ilk konservatuvardır. 1934 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları adını alan kurum, Türkiye'de Batılı anlamda tiyatronun gelişmesinde önemli bir değişimi sağlamıştır. Türk Tiyatrosu'nun en uzun ömürlü tiyatro topluluğu olarak günümüzde faaliyetlerini İstanbul'da on sahnede sürdürmektedir. Devamı...

Eleştiri/NOT:--Başak (mesaj) 12:30, 28 Nisan 2016 (UTC)

Edebiyat

Engels.jpg
Otorite Üzerine, (İngilizce: On Authority), Friedrich Engels'in her türlü otoriteyi reddeden Mihail Bakunin önderliğindeki anarşistlerin görüşlerini eleştirdiği ve proleter devrimin devlet karşısındaki tutumu sorununa ilişkin marksist görüşlere bir temel getiren makalesidir.

Ekim 1872 - Mart 1873 tarihleri arasında yazılan makale; Aralık 1873'te, 1874 yılı için hazırlanan Almanca Repubblicano adlı derlemede yayımlanmıştır. Engels, devleti yaratmış olan toplumsal ilişkileri kaldırmadan "devleti kaldırmak"tan sözeden anarşist düşüncenin bilim dışı ve karşı devrimci olduğunu vurgulamakta, ayrıca anarşist dogmacılığı ve sekterliği de şiddetli bir şekilde eleştirmektedir.

Engels, söz konusu eserinde "Anti-otoriterciler" olarak tanımladığı bir kesimin otoriter siyasal devletin, onu yaratmış olan toplumsal şartlar yok olmadan önce derhal kaldırılmasını istemekle suçlamakta ve buna karşılık Paris Komünü'nü örnek göstererek "Bu baylar hiçbir devrim görmüşler midir?... Paris Komünü, silahlı halkın otoritesini burjuvaziye karşı kullanmamış olsaydı, bir gün olsun dayanabilir miydi?" demektedir.

Marksist düşünür ve aynı zamanda Sovyetler Birliği'nin kurucusu olan Vladimir Lenin Engels ile paralel olarak anarşist tezleri reddetmiş, "Alelade bir burjuva parlamenter devletin değil, ama sürekli ordusu olmayan, halk düşmanı bir polisi bulunmayan halkın üzerinde yer alan bürokrasisi olmayan bir devletin gereğini savunuyorum." demek suretiyle devlet otoritesinin proleter bir devrim için olmazsa olmaz olduğunu belirtmiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 01:14, 26 Şubat 2016 (UTC)

Darnley stage 3.jpg
Eponim, gerçek ya da hayali bir kimsenin adının bir yer, ulus ya da bir şey için verilmesine inanılması, bir kişinin adına dayanan veya bir kişinin adından türetilen kelimelerin yanı sıra içerisinde yaşadığı yılların dönem olarak belirtilmesinde kullanılan terimdir. Örnek olarak I. Elizabeth'in tahta çıkması ve ölümüne kadar geçen süreye eponim olarak Elizabeth devri adıyla tanımlanmaktadır.

Aspirin, Eroin ve termos gibi birçok ürün adı olmuş markaların adı eponime dayanmaktadır.

Eponimden türetilen sıfatlar eponimus ve eponimik ise benzer şekilde kişi isimlerinin atılmasının ardından kullanılabilir. Buan örnek olarak ise Ford Motor Company'nin adını Henry Ford'dan alması verilebilir. Ayrıca üzik kayıt endüstrisinde baş kurucu ya da kreatörün adı da eponimus olarak anılmaktadır. Devamı...

Eleştiri/NOT: --İnceleme Elemanı (mesaj) 16:04, 24 Kasım 2016 (UTC)

Rja Taza.jpg
Riya Teze, veya kiril alfabesiyle Р’йа т'әзә (Türkçe: Yeni Yol), Mart 1930 tarihinde Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde Ermenistan'daki Kürtler için Kürtçe dilinde yayımlanmaya başlayan gazete. Gazete Ermenistan Komünist Partisi'nin Kürtçe yayın organıydı. Riya Teze, latin alfabesi ile çıkarılan ilk Kürtçe gazete olma özelliği taşır. Bununla birlikte gazetede Ermenistan SSC hükümetinin kararıyla Erebê Şemo ve İshak Marogulov tarafından hazırlanan Şemo-Marogulov alfabesi kullanılmıştır.

İlk sayısı dört sayfalık olarak basılan gazete, iki haftada bir 600 kopya ile yayımlanmaktaydı. İlk editörü Cerdoyê Genco'dur. Gazete 1937 yılına kadar latin alfabesiyle yayımlanmaya devam etmiştir. Riya Teze’nin basımından bir yıl sonra 1931'de, Kürt dili ve edebiyatı öğretmenleri yetiştirmek üzere Erivan'da "Trans Kafkasya Eğitim Akademisi" açılmıştır. Sovyetler Birliği'ndeki Büyük Temizlik döneminden hemen önce, 1937 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Jozef Stalin önderliğindeki heyetin aldığı karar doğrultusunda yayını durduruldu. Ardından Stalin'in ölümünden iki yıl sonra, 1955 yılında Miroyi Asad editörlüğünde tekrar yayın hayatına başlamıştır. Bu tarihten itibaren Heciyê Cindî'nin Kürtçe'ye uyarlamış olduğu kiril alfabesi ile yayın hayatını sürdürdü. 1976 yılında tiraji 5.000'i bulmuştu. 1980'li yılarda haftalık tirajı yaklaşık 4.000 olan gazete Sovyetler Birliği'nde ve Avrupa'da yaşayan Kürtler tarafından da okunmaktaydı. Özellikle Doğu Almanya ve İsveç'te de yayımlanmıştır. Gazetenin editörlüğünü 1989 yılında Tital Muradov, 1991 yılında Emirike Serdar sürdürmüştür. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 21:24, 18 Aralık 2016 (UTC)


ZOLA 1902B.jpg
Émile Zola, (2 Nisan 1840, Paris – 29 Eylül 1902), dünya edebiyatının en ünlü yazarları arasına girmiş Fransız yazar.

Edebiyatta Natüralizm akımının ilk temsilcilerinden birisidir. Bilimsel yöntemlerden etkilenerek romancının ‘gözlemleyen’ ve ‘deney yapan’ olması gerektiğini savunmuştur. Yirmi ciltlik "‘Rougon-Macquart’lar: İkinci İmparatorluk Devrinde Bir Ailenin Doğal ve Toplumsal Tarihi’" serisinde dönemin Fransız toplumunun bir tablosunu yansıtmaya çalıştı.

Yazar, Dreyfus tartışmasında aldığı tavırla 19. yüzyılın son ve yirminci yüzyılın ilk çeyreğindeki uluslararası edebiyat gündemine oturdu. Bir insanın Hristiyan dininden ve Fransız ırkından değil diye haksız yere mahkum olmasına isyan etti;"Gerçek yürüyor ve hiçbir güç onu durduramayacak." sözleri Zola'nın sloganı oldu. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ölümünün 115. yılı nedeniyle 29 Eylül'de günün maddesi olabilir.--Başak (mesaj) 13:17, 4 Eylül 2017 (UTC)

Diğer sanat dalları

Levni signature.jpg
Levni , Levni (17. yüzyıl sonları, Edirne- 1732, İstanbul), asıl adı Abdülcelil Çelebi, Osmanlı minyatür sanatçısı, halk şairi.

Lale Devri'nin yaşamış sanatçı, Osmanlı minyatür sanatının son büyük temsilcisidir. 17. yüzyılda duraklamış olan Osmanlı minyatür sanatına renk, perspektif, betimleme anlayışı ve natüralist öğeleriyle yenilikler getirmiştir. Eserleri, iki boyutlu bir yüzey sanatı olan minyatürle, perspektifi ve ışık gölgeyi kullanan Avrupa resmi arasında bir geçit olarak kabul edilir.

Padişah portrelerinin yer aldığı Silsilename, tek tek sayfalardan oluşan Murakkalar, III. Ahmet'in şehzadelerinin 1720'deki sünnet düğünün anlatan Surname-i Vehbi adlı mensur eseri süsleyen minyatürleri Levni'nin en ünlü eserleri arasındadır.

II. Mustafa zamanında Osmanlı sarayının başnakkaşlığına getiren Levni, aynı zamanda bir halk şairidir; yirmi kadar şiiri günümüze ulaşmıştır. Devamı...

Eleştiri/NOT: ----Başak (mesaj) 11:37, 30 Haziran 2016 (UTC)

Popüler kültür

Panda Cub from Wolong, Sichuan, China.JPG
Never Say No to Panda, Panda Cheese isimli peynir markasının üreticisi olan Arab Dairy için Advance Marketing adlı şirket tarafından hazırlanan ve ilk olarak 2010 yılında, Mısır televizyonlarında yayınlanan reklam serisi.

Her reklam, kendisine önerilen Panda Cheese markalı peyniri reddeden kişinin yer aldığı kısımla başlar. Hemen ardından arka planda çalan Buddy Holly'nin "True Love Ways" şarkısı eşliğinde, bir dev panda belirir. Peyniri reddeden kişiye birkaç saniye boyunca hareket etmeden bakan panda, sonrasında çevresine zarar vermeye başlar. Tekrardan gözlerini peyniri reddeden kişiye dikmesinin ardından ise ürünün kısa tanıtımı ve "Never Say No to Panda" (Pandaya Asla Hayır Demeyin) yazısıyla birlikte reklam sonlanır. Televizyonlarda yayınlanmasının ardından reklamlar, İnternet ortamında oldukça popüler olmuştur. Devamı...

Kurum, kuruluş ve organizasyonlar

Progress 1.jpg
İlerleme Yayıncılık (Moskova), (İngilizce: Progress Publishers) ya da Yabancı Diller Yayınevi (Rusça: Издательство литературы на иностранных языках), 1931 yılında Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da "SSCB Dışişleri İşçileri Derneği" ismiyle kurulan yayınevi. Yayınevi; Marksist-Leninist eserlerin İngilizce sürümlerini yayımlamasıyla bilinmektedir.

Yayınevi 1939 yılında isim değişikliğine giderek "Yabancı Diller Yayınevi" adını almış, ardından 1963 yılında yabancı edebiyat dünyasındaki eserlerin de yayımlamasıyla birlikte "İlerleme Yayıncılık" (Rusça: Прогресс) ismini almıştır.

Karl Marx, Friedrich Engels, Vladimir Lenin, Josef Stalin gibi bir çok komünist liderin teorik ve felsefik eserlerini İngilizceye çeviren yayınevi, bu katkılarıyla Marksizm-Leninizm ideolojisinin dünyaya tanıtılmasında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında yabancı dil, kılavuz kitapları, bilimsel kitaplar, sanat kitapları, eşitli siyasi kitaplar, klasik kitaplar, çocuk edebiyatı, roman ve kısa kurgu gibi kitap türleri de kitap yayımlamıştır. Ayrıca Marx ve Engels'in yayımlanmayan mektup ve diğer eserlerini de literatüre kazandırmıştır. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 01:14, 14 Aralık 2015 (UTC)


MVD emblem.png
Rusya Federasyonu İç Birlikleri, (Rusça: Внутренние войска Министерства внутренних дел, Vnutrenniye Voiska Ministerstva Vnutrennikh Del; kısaca ВВ veya VV), Rusya Federasyonu hükümetine bağlı jandarma benzeri paramiliter kolluk kuvveti. 5 Nisan 2016'da iç yapısı değiştirilerek İç İşleri Bakanlığı'ndan ayrılmış ve "Rusya Ulusal Muhafızları" adını almıştır.

İç Birlikler, ayaklanmalar ve iç çatışmaları önleme ile birlikte nükleer santraller gibi önemli tesislerin korunmasından sorumluydu. Bu kapsamda Birinci Çeçen Savaşı ve İkinci Çeçen Savaşı'nda aktif görev aldı. Bunun yanında Rusya'daki birçok çatışmanın bastırılmasında rol oynadı. Bu birlikler savaş sırasında Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri'na girmiş, yerel savunma ve arka alan güvenliği görevlerini yerine getirmişlerdir. İç Birlikler'in komutanı, Nisan 2016'da dağılana kadar Viktor Zolotov idi. İç Birlikler, hem gönüllülerden hem de askerlik yapan kişilerden oluşmaktaydı. Bu nedenle aktif üye sayısı değişkenlik göstermekteydi.

İç Birlikler ilk kez 27 Mart 1811 tarihinde kuruldu. Ekim Devrimi'nin ardından 1918'de Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi'nce NKVD'nin bir parçası olarak kurulması gündeme getirildi. 1919'da "İç Güvenlik Güçleri" olarak (Voyska vnutrenney okhrany Respubliki, VOHR) ismiyle örgütlendi. Bu birlikler aynı yıl Çeka'ya, 1922-23'te ise OGPU'ya devredildi. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 19:26, 16 Ocak 2017 (UTC)


Flag of Mordva ASSR.svg
Mordovya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, (Rusça:Мордовская Автономная Советская Социалистическая Республика, Mordowskaja ASSR), Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı özerk sovyet cumhuriyeti.

1917 Ekim Devrimi ve Rus İç Savaşı döneminde Mordovya bölgesindeki halk büyük çoğunlukla Bolşeviklerin yanında yer almıştır. İç savaşın sona ermesinden sonra Mordovya bölgesi Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ni bir parçası haline geldi. 1925'te yerel bir Sovyet hükümeti, özerk bölge ve köy meclisleri kuruldu. Sovyet iktidarının ilk dönemlerinde, biri 1922 yılında Erzya lehçesine ve diğeri de 1923 yılında Kiril alfabesi kullanılarak "Moksha" lehçesine dayanan iki yazılı dil geliştirildi. Ardından 16 Temmuz 1928 tarihinde Mordovya Okrugu kuruldu. Daha sonra 10 Ocak 1930'da bu yönetim birimi oblasta çevrilerek Mordovya Özerk Oblastı'na dönüştürülmüştür. Mordovya ÖSSC, Kuybişev Oblastı'nda 20 Aralık 1934 tarihinde Mordovya Özerk Oblastı'nın yerine kurulmuştur. Daha sonra Kuybişev Oblastı'ndan ayrılmış ve doğrudan Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır.

Mordovya ÖSSC yönetim kurulu 7 Aralık 1990'da yayınladığı Cumhuriyetin Hukuki Statüsüyle İlgili Bildirgesi isimli deklarasyonla statüsünü "Özerk Sovyet Cumhuriyeti" yerine "Sovyet cumhuriyeti" şeklinde değiştirmiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılması'ndan kısa süre önce yasal adını Mordovya Cumhuriyeti olarak ilan edilmiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: --Ahmet Turhan (mesaj) 13:11, 11 Şubat 2017 (UTC)


E22011 at Ulukent.jpg
İZBAN, Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de hizmet veren banliyö treni sistemidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ortaklığında hayata geçirildi. Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasında yolcu taşıyan İZBAN, 1856'da hizmete giren ve Anadolu'daki ilk demir yolu hattı olan İzmir-Aydın Demiryolu (ORC) ile 1863'te hizmete giren İzmir-Kasaba Demiryolu (SCP) hatlarının üzerinde inşa edildi. Hattın ilk kısmı 30 Ağustos 2010'da açıldı. 2016'da 88 milyon yolcu taşındı. Son genişletme ile uzunluğu 136 kilometreye ve istasyon sayısı kırka çıkan İZBAN, Türkiye'nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır. Günümüzde 73 set ve 219 vagon ile hizmet vermektedir. İZBAN'ın metro, tramvay ve havalimanı bağlantısı mevcuttur. (Devamı...)

Eleştiri/NOT: --B.S.R.F. 💬 09:03, 10 Eylül 2017 (UTC)

Diğer

İD bayrağı ile bir militan.jpg
Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi, Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye ve Irak'ta yer alan petrol rafinelerinde petrol üretmesi ve bunları dış ülkelere satmasını konu alan terim.

İŞİD'in, petrol kaçakçılığı yaparak Türkiye, Ürdün, Irak ve İran gibi ülkelere petrol sattığı iddia edilmektedir. 2014 yılında The Guardian gazetesi tarafından hazırlanan bir raporda yolsuzluk ve rüşvet ile bu ülkelere petrol satışının kolaylaştığı bildirilmiştir. Aynı raporda örgüt üyelerinin bir pazardan diğerine geçişler yaparak Suriye üzerinden Türkiye'ye petrol gittiğini vurgulamaktadır. Konuyla ilgili Irak'ın petrol bakanlığı sözcüsü Asim Jihad, Ürdün'e kaçak yollarla satılan petrolden ülke yönetiminin haberdar olmadığını bildirmiş, bununla birlikte örgütün Suriye üzerinden Türkiye'ye petrol sattığını belirtmiştir. Rusya yönetimi ise Türkiye'ye bu satılan petrolden ülkedeki iktidarın haberdar olduğunu ve hatta bizzat cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de bu işin içinde olduğunu iddia etmiştir. Bu konu kapsamında, Rusya Dışişleri bakanı Lavrov "Kanıtları isteyen ülkelere sunmaya hazırız." şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Buna paralel olarak İran yönetimi de petrolün tüm olası ihracat yollarının fotoğraflarının çekildiğini belirterek "Eğer Türk yönetimi IŞİD'in ülkedeki petrol ticaretine ilişkin bilgiye sahip değilse ayrıntılı bilgiyi onlara vermeye hazırız." açıklamasında bulunmuş ve Rusya'nın iddiasına destek vermiştir. Devamı...

Eleştiri/NOT: Güncel bir konu, bu maddenin hem güncelliğini yitirmeden günün maddesi yapılması hem de daha fazla kişiye ulaştırılarak geliştirilmesi taraftarıyım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:32, 6 Aralık 2015 (UTC)

@Ahmet Turhan konu her ne kadar güncel olsada sadece iddaalar üzerine kurulu. Akademik kaynaklarla desteklenmemiş maddenin günün maddesi olarak ana sayfada yer almasını çok doğru bulmuyorum. Saygılarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 16:31, 8 Aralık 2015 (UTC)
@Sakhalinio görüşünüz için teşekkür ederim, fakat konu güncel olduğu için akademik literatüre düşmesi zaman alabilir, zaman zaman literatürü tarıyorum, gerekli akademik bilgiler (özellikle bu iddiaları atan ülkelerin üniversiteleri kaynaklı) eklendiğinde maddeye ekleyeceğim. Bu literatür bilgiler eklendiğinde, zamanla maddenin daha kaliteli hale geleceğini ve Vikipedi standartlarına ulaşağına inanıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:35, 9 Aralık 2015 (UTC)
Evet güncel bir konu ama bu maddede sadece Türkiye ile ilgili bir başlık var. Bunun yanında bir çok ülke ve yaptırım kapsamına alınmış birçok isim mevcut. Tarafsızlığını tam tamamlamamış bir maddenin günün maddesi olması önerisine katılmıyorum. Maurice Flesier msj 21:51, 9 Aralık 2015 (UTC)
@Maurice Flesier, @Sakhalinio bu maddeyle ilgili son görüşünüz nedir? Sanıyorum ki ciddi bir değişiklik geçirdi, eğer uygun görürseniz anasayfada ilginç bir konu olarak sunulabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:04, 7 Eylül 2017 (UTC)
Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş, madde her ne kadar değişiklikler geçirmiş olsada hala iddialara dayanmakta ve akademik kaynak bakımından araştırma yok. Bu nedenle ana sayfada yer almasının uygun olduğunu düşünmüyorum. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 04:26, 7 Eylül 2017 (UTC)
2015'deki yorumumdaki eksik noktaları güncellemiyorum çünkü bu konuda bir şey olmamış. madde de Sakhalinio'nunda dediği gibi Rusya'nın uçak krizi dönemindeki iddialarından başka bir şey göremiyorum. Ana sayfaya çıkmasını doğru bulmuyorum. --Maurice Flesier message 09:51, 7 Eylül 2017 (UTC)

Kaynakça