Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ağustos 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
İcazet

Arapça hat sanatının bir icazet veya yeterlilik diploması örneği. Metni Raif Ali Efendi tarafından 1206/1791 yılında yazılmıştır. Üst ve orta bölümünde Peygamber Muhammed'i atfeden Hadis'ten sözler yer almaktadır: Gizli verilen sadaka Allah'ın gazabını söndürür. (Mecmeu’z-Zevâid, III/110).
Üreten: Ali Raif Efendi


Günün seçkin resmi
Berlin Olimpiyat Stadı

Berlin Olimpiyat Stadyumu'nın 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası sırasında 19 Ağustos 2009 günü çekilen panoramik fotoğrafı. 1936 yılında açılan stadyum, Almanya'da "Berliner Olympiastadion" olarak anılır.
Üreten: Tobi 87


Günün seçkin resmi
Chacaltaya

Bolivya'nın de facto başkenti La Paz'ın 15 kilometre kuzeyinde yer alan ve And dağlarının Cordillera Real dağlarının bir parçasını oluşturan sıradağı olan Chacaltaya' nın zirvesinden panoramik görünümü. Chacaltaya'daki 18.000 yıllık geçmişe sahip olan buzulda dünyanın en yüksek asansörlü kayak merkezi bulunmaktaydı. Ancak buzul yağışın eksik olması ve El Niño'nun etkisiyle 1980'li yıllarda erimeye devam etti ve 2009 yılında yok oldu. Bu eriyişin küresel ısınma ya da bölgesel iklim değişikliğinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir.
Üreten: Chmehl


Günün seçkin resmi
Piyano

Piyanonun çekiç mekanizması: 1) Tuş, 2) baskı demiri ve ayarı, 3) şövale, 4) eşapman ayarı, 5) eşapman kolu, 6) çekiç kenar vidası, 7) tekrarlama vidası, 8) çekiç sapı, 9) tekrarlama kolu, 10) çekiç başı, 11) çekiç yakalayıcı (geri engeli), 12) susturucular bağlantı çubuğu çatalı, 13) susturucular bağlantı çubuğu, 14) susturucu kaşığı, 15) susturucu, 16) tel, 17) madenî plaka, 18) zımba, 19) akort çivisi, 20) çivi bloku.
Üreten: Orem


Günün seçkin resmi
Hasankeyf

Dicle Nehri kıyısında kurulan, tarihi köprü, evler ve camisi ile ilgi çeken, son zamanlarda Ilısu Barajının yapımı ile gündeme gelen ve sert tartışmaların yapıldığı, günümüzde Batman’a gidenlerin en çok ilgisini çeken şirin bir ilçe olan Hasankeyf'in panoramik fotoğrafı.
Üreten: :Nevit


Günün seçkin resmi
Hiroşima Barış Anıtı

Hiroşima Barış Anıtı adıyla da bilinen Atom Bombası Kubbesi ve çevresinin panoramik manzarası: solda atom bombasının asıl hedefi olan "T" harfi şeklindeki Aioi Köprüsü, sağda Hiroşima Barış Anıtı ve sağda Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nı birbirine bağlayan Motoyasu Köprüsü görülmektedir.
Üreten: Deanpemberton


Günün seçkin resmi
Hanko

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 130 kilometre batısında yer alan kaupunki olan Hanko şehrinin panoramik görünümü. Hanko Etelä-Suomen lääni (Güney Suomi ili)'nin Uudenmaan maakunta (Uusimaa bölgesi)'da Raaseporin seutukunta (Raasepori ekonomik bölgesi)'ya bağlı bir şehirdir.
Üreten: Janke


Günün seçkin resmi
Ay vadisi

Atakama Çölü'nde yer alan Valle de la Luna (Ay Vadisi).
Luca Galuzzi Lucag


Günün seçkin resmi
Kunstformen der Natur

Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur eserinden kara yosunları çizimi (1904).
Üreten: Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Vahşi Batı

Amerika Birleşik Devletleri'nin "Vahşi Batı" denilen bölgesinde çift lokomotif tarafından çekilen tren wagonlar bir demiryolu köprüsü geçenken (1860'lı yıllarda çekilmiştir).
Üreten: Bilinmemektedir


Günün seçkin resmi
Mavi zehirli ok kurbağası

Mavi zehirli ok kurbağası (Dendrobates azureus), zehirli bir hayvan olan zehirli ok kurbağasının (Dendrobates) bir türüdür. Bilimsel adındaki "azureus", azur mavisinden gelmektedir. Doğal yaşamda ömürleri 4-6 yıl arasında değişir.
User:Michael Gäbler


Günün seçkin resmi
Canterbury Hikâyeleri

Chaucers Canterbury Pilgrims: Canterbury Hikâyeleri ' nin resmedildiği bir gravür, William Blake, 1810 (McCormick Library of Special Collections at Northwestern University, Illinois).
Üreten: William Blake


Günün seçkin resmi
DNA kıskacı (Friedrich Miescher'in doğum günü)

Biraraya gelmiş insan DNA kıskacı, bir PCNA protein üçlüsüdür. Bu protein, DNA ikileşmesinin hızı ve verimliliğini artıran bir ilerleyicilik faktörüdür. İkileşme kompleksinde, kıskaç DNA'yı çevreler ve sonra DNA ortasındaki delikten kayar. Kıskaç, DNA polimeraza bağlanarak enzimin DNA'dan zamansız ayrılmasına engel olur. DNA kıskacı DNA sentez hızının yaklaşık 1000-kat artmasını sağlar.
Üreten: en:User:Opabinia regalis


Günün seçkin resmi
Schoppernau

Schoppernau, Alp Dağları silsilesi içerisinde yer alan yükseltiler Vorarlberg Eyaleti sınırları içerisinde de devam etmektedir. Karşıda 2.135 m. yüksekliğindeki Üntscheller (Üntschenspitze) yer almakta. Aynı zamanda bölge Parnassius mnemosyne (Apollo kelebeği) türlerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir (Schoppernau, Bezirk Bregenz, Vorarlberg).
Üreten: Böhringer


Günün seçkin resmi
Carcassonne

Carcassonne 'nın kale şehri (ville haute: yukarı şehir) ve Vieux Pont (eski köprü)'un panoramik görünümü. Cité de Carcassonne 1997 yılında Ville fortifiée historique de Carcassonne adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Aude, Languedoc-Roussillon, Fransa).
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
Büyük Britanya Adası iklimi

Büyük Britanya Adası'nın kuzey kesimleri nispeten daha sert kış geçirmektedir. 2009-2010 yılında ise kış mevsimi tüm adada önceki yıllara oranla daha sert geçmiştir (Ocak 2010).
NASA image by Jeff Schmaltz


Günün seçkin resmi
Göreme Tarihî Millî Parkı

6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'nde yer alan Nevşehir ili sınırları içerisindeki Göreme Tarihî Millî Parkı.
Üreten: Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Akşam kocabaşı

Akşam kocabaşı (Hesperiphona vespertina / Coccothraustes vespertinus), ispinozgiller (Fringillidae) familyasından bir kocabaş türü olup Nearktik Biyocoğrafik Bölgesi (Meksika'nın kuzey kısımı, ABD, Kanada ve Grönland) 'nde yaşarlar (Cap Tourmente National Wildlife Area, Québec, Kanada).
Üreten: Cephas


Günün seçkin resmi
B-25 Mitchell

II. Dünya Savaşı dönemine ait bombardıman uçağı North American B-25 Mitchell, 2007 yılında Polonya'nın Góraszka köyünde düzenlenen uluslararası hava şovunda. B-25, 28 Temmuz 1945'te New York'taki Empire State Binası'na çarpıp infilak eden uçak olarak da bilinir.
Üreten: Lukas skywalker


Günün seçkin resmi
Semper Augustus Lalesi

17. yüzyılda Hollanda'da gerçekleşen Lale çılgınlığında en pahalı lale tipinin (Semper Augustus) sulu boya çalışması. Lale çılgınlığı, Hollanda'da süregelmiş, birçok zengin kişi lale çılgınlığı nedeniyle iflas etmiştir.
Üreten: Flo


Günün seçkin resmi
Zaandam (Avrupa'da ilk McDonald's şubesi 21 Ağustos 1971'de Zaandam'da açıldı.)

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın kuzeyinde bulunan ve Noord-Holland eyaletine bağlı Zaanstad Gemente'si (temel topluluk = belediye)nin merkezi olan Zaandam 'ın görünümü. Hollanda'nın Altın Çağında Zaandam'da binlerce yel değirmeni vardı. Mayıs 1871'de Zaandam'a taşınıp yaz aylarını orada geçiren Claude Monet de yel değermenlerini motif olarak tercih etti. Günümüzde de şehrin yel değirmenleri turistlerin ilgisini çekmektedir (Gravür, yaklaşık 1889).
Üreten: James McNeill Whistler


Günün seçkin resmi
Büyük Kanyon

Kolorado Nehri'nin kum taşlarını oyarak binlerce yıl içinde oluşturduğu oluşturduğu Büyük Kanyon, Arizona, ABD
Üreten: Luca Galuzzi


Günün seçkin resmi
Erik kırlangıçkuyruğu

Çiçeğe konmuş olan bir Erik kırlangıçkuyruğu (Iphiclides podalirius)
Üreten: Tim Bakaert


Günün seçkin resmi
Penjing

Penjing: Chinese Penjing Collection sergisinde kaya üstüne kök tarzı bir penjing örneği (National Bonsai and Penjing Museum, Washington, DC)
Üreten: Peggy Greb (yükleyen: FoeNyx, Fristu)


Günün seçkin resmi
Tarla ardıç kuşu

Bir tarla ardıç kuşu veya diğer adıyla bir adıyla da Turdus pilaris
Üreten: Mnemo


Günün seçkin resmi
Gandi ve Abdulgaffar Han

"Hudutların Gandi'si" olarak da anılan Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamış Peştun sivil itaatsizlik ve şiddetsiz direniş savunucusu Abdulgaffar Han, Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesinin önderi Gandi ile birlikte dua ederken.
Tarayan: Yann, özgün kaynak bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Dam Maydanı

Amsterdam'da bulunan Dam Meydanı, sol tarafında Naatje van de Dam adlı Hollanda'nın ulusal birliğini simgeleyen anıt (27 Ağustos 1856'da tamamlandı ve 1914'te kaldırıldı) görünmektedir (Fotokrom, Detroit Publishing Co., c. 1890–1900).
Üreten: Detroit Publishing Co.


Günün seçkin resmi
Kocatepe Camii

Ankara'daki Kocatepe Camii. 4500 m²'lik bir alan üzerinde bulunan cami, 1967 ile 1987 yılları arasında, 20 yılda inşa edilmiştir.
Üreten: Uspn


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Donbass Arena]]

Türkiye'nin inşaat firmalarından ENKA'nın müteahhitliğini üstlendiği ve 29 Ağustos 2009 tarihinde açılan Donbass Arena inşaat halindeyken (Donetsk, Ukrayna, Haziran 2008).
Üreten: Piotr Zarobkiewicz


Günün seçkin resmi
Altay dağları

Altay dağları'nın Markakol Gölü'nün kuzeyinde Karakoba Nehri'nin kenarından görünümü (Doğu Kazakistan, Kazakistan), dağların öbür tarafında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Altay İli'nin Kaba İlçesi bulunmaktadır.
Üreten: Dmottl


Günün seçkin resmi
Böbrek diyagramı

Böbreğin yapısı: 1. Renal piramit (pyramides renales, Malpighi piramitleri), 2. Interlobar arter (a. interlobaris), 3. Renal arter (a. renalis), 4. Renal ven (v. renalis), 5. Renal hilus (böbrek hilusu, hilum renale), 6. Renal pelvis (pelvis renalis), 7. Üreter, 8. Minör kaliks (calices minores renales), 9. Renal kapsül (capsula fibrosa renalis), 10. Alt pol (inferior pol, extremitas inferior), 11. Üst pol (superior pol, extremitas superior), 12. Interlobar ven (v. interlobaris), 13. Nefron, 14. Renal sinüs (sinus renalis), 15. Majör kaliks (calices majores renales), 16. Renal papilla (papilla renalis), 17. Renal column (columna renalis, Bertin sütunları)
Üreten: Piom

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 02.08 UTC