Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ağustos 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Osteospermum fruticosum

Afrika papatyası, sıcağa dayanıklı, koyu yeşil yapraklara sahip iyi bir toprak örtücüdür. Akşamları gün ışığının azalmasıyla yaprakları kapanır. Çok tohumlu olması nedeniyle doğal ortamda kolayca ve hemen her yerde yetişebilmektedir.
Üreten: Ram-Man


Günün seçkin resmi
M3 Lee

Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri'ne ait orta sınıf tankı M3 Lee (Fort-Knox Kentucky, Haziran 1942)
Üreten: Alfred Palmer


Günün seçkin resmi
Empire State Binası

ABD'nin en büyük şehri New York'ta Manhattan Adasında bulunan Empire State Binası ve çevresinin Rockefeller Center'dan panoramik gönürümü.
Üreten: Dschewen


Günün seçkin resmi
Zürafa

Zürafalar, Giraffidae familyasından bir memeli olup, dünyadaki en uzun kara hayvanıdır. Boyları 4 ile 6 metre arasında değişir ve otlak bölgelerde yaşarlar. Dünya üzerinde tükenmekte olan ve koruma altına alınması gereken bir memelidir. Resimde, KwaZulu-Natal, Güney Afrika'da bulunan Ithala Game Reserve adındaki vahşi yaşam parkında yer alan zürafaların kavgası görülmektedir.
Üreten: Luca Galuzzi


Günün seçkin resmi
Usain Bolt

Usain Bolt, 16 Ağustos 2008 tarihinde 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 100 metre dünya rekorunu kırdıktan sonra seyircileri selamlarken.
Üreten: Jmex60


Günün seçkin resmi
Pinkerton ve Lincoln

Soldan sağa: Allan Pinkerton, Abraham Lincoln ve Tümgeneral John A. McClernand (Antietam, İç Savaş sırasında, Eylül-Ekim 1862)
Üreten: Gardner, Alexander


Günün seçkin resmi
Rus Dormisyon Katedrali

Rusya'nın Sibirya Federal Bölgesi'ne bağlı Omsk Oblastı'nda bulunan Omsk şehrindeki Katedral Meydanı'nda, Rus Doğu Ortodoks Kilisesi normlarını esas alan, büyüklüğü, renkliliği ile dikkat çeken ve şehrin en çok ziyaret edilen ibadet yerlerinden olan, K. A. Leşeviç ile A.C. Eynaroviç tarafından 1891-1898 döneminde inşa edilmiş beş kubbeli Omsk Dormisyon Katedrali'nden bir görünüm.
Üreten: PetarM


Günün seçkin resmi
İdi Amin

İdi Amin'in bir karikatürü. 1971 yılında Milton Obote'yi askeri bir darbe ile devirerek Uganda devlet başkanı olan Amin, yönetimi boyunca 300.000'den fazla sivilin ölümüne neden olmuştur.
Üreten: Durova (orjinal:Edmund S. Valtman, LoC)


Günün seçkin resmi
Nagasaki'ye atılan atom bombası

9 Ağustos 1945'te ABD tarafından Japonya'nın Nagasaki kentine atılan atom bombasının yarattığı 18 kilometre yüksekliğe çıkan mantar bulutu.
Üreten: Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri B-29 Superfortresses


Günün seçkin resmi
Hwangungu, Wongudan

Wongudan'da Hwangungu tapınağı. Wongudan Kore imparatoru (Tanrının çocuğu)nun cennete tapma ayini için 1897 yılında inşa edilen tapınak kompleksiydi. 1914 yılında Japon İmparatorluğu yönetimi tarafından büyük bir kısımı otele çevirildi. 1899 yılında inşa edilen üç katlı sekizgen tapınak Hwangungu günümüzde turistlerin ilgisini çekmektedir. Önündeki çeşme sonradan kaldırıldı. (Seul, 1925)
Üreten: Burton Holmes (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, Shaftesbury Avenue girişi (East End, Londra, 1949, Chalmers Butterfield)
Üreten: Sba2


Günün seçkin resmi
Girdap gökadası

Girdap Gökadası (ayrıca Messier 51a, M51a, veya NGC 5194 olarak da bilinir) yaklaşık 23 milyon ışık yılı uzaklıkta Av Köpekleri takımyıldızı bölgesinde bulunan etkileşen büyük plan sarmal gökada.
Üreten: NASA, ESA


Günün seçkin resmi
Hint lotusu

Mavi lotus olarak da adlandırılan Hint lotusu, Vietnam'dan Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyada hem süs bitkisi hem de gıda olarak yetiştirilir. Hindistan ve Vietnam'ın ulusal çiçeği olan Lotus çiçeğine Eski Mısırlılar tarafından kutsallık atfedilmiştir.
Üreten: Peripitus


Günün seçkin resmi
Robinson projeksiyonu

Robinson Projeksiyonu kullanılarak elde edilmiş bir dünya görüntüsü. Robinson projeksiyonu ne alan, ne açı ne de uzunluk koruyan silindirik bir projeksiyondur; ancak her üç deformasyon da minimum düzeydedir.
Üreten: Mdf


Günün seçkin resmi
USS Arizona yanıyor

USS Arizona Japonların Pearl Harbor saldırısından sonra yanarken. Yangın iki gün sürmüştür. Yangına neden olan patlamanın kaynağı hakkındaki tartışmalar bugün bile devam etmektedir.
Üreten: Bilinmiyor, fotoğrafın kaynağı FDR Müzesi, düzenleyen Tango22


Günün seçkin resmi
Moraine Gölü

Kanada'nın Alberta eyaletindeki Banff Ulusal Parkı'nda bulunan türkuvaz renkteki Moraine Gölü'ne kuzey kıyısından bir bakış.
Üreten: Tobi 87


Günün seçkin resmi
Alaska'nın satın alımı, Çek

Alaska topraklarını Rusya İmparatorluğu'ndan Amerika Birleşik Devletleri adına satın alan 1 Ağustos 1868 tarihli 7,2 milyon dolar değerindeki çek. Alınan toprakların toplam büyüklüğü 1.518.800 km²dir.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Audrey Hepburn]]

Audrey Hepburn, İngiliz-Hollandalı oyuncu. 1952 yılında çekilen ve bir prensesi canlandırdığı Roma Tatili filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Bu film onun başrolde yer aldığı ilk filmdi. Sonrasında bu ödüle dört kez daha aday oldu.
Üreten : Wikiwatcher1


Günün seçkin resmi
Güneş

Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldız. Samanyolu gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş'in kütlesi sıcak gazlardan oluşur ve çevresine ısı ile ışık yayar. Yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda 1'i yeryüzüne ulaşır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Yıldızlı Gece

Vincent Van Gogh'un Yıldızlı Gece adlı tablosu. Van Gogh, bu tabloda Haziran 1889'da

Güney Fransa'da yattığı akıl hastanesinin penceresinden gördüğü gökyüzündeki öğeleri abartılı bir şekilde resmetmiştir. Tablonun orijinali ABD'nin New York şehrindeki Modern Sanatlar Müzesi'ndedir.

Üreten: Google Art Project


Günün seçkin resmi
Dolomit üzerinde Zincifre

Dolomit, kendisinin de meydana geldiği kalsiyum, magnezyum, karbonat mineralleri gibi beyaz renge sahiptir (Dolomit'in üzerinde yer alan ise Çin kırmızısı renkteki civa cevheri Zincifredir.)
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Wake türbülansı

Uçağın kanatlarının üstü ve altı arasındaki basınç farkından uçağın arkasında oluşan girdaplardan kaynaklanan wake türbülansının görselleştirilmiş hali (Virginia eyaletinde bulunan NASA'nın Wallops Flight Facility tesisinde gerçekleştirilen testte, 4 Mayıs 1990).
Üreten: NASA (yükleyen: Fir0002)


Günün seçkin resmi
NGC 4414

NGC 4414, Berenis'in Saçı takımyıldızında bulunan bir çubuksuz sarmal gökada'dır. Dünya'dan yaklaşık 62 milyon ışık yılı uzakta olan gökada, 1985 yılında keşfedilmiştir. 1974'te bir süpernova geçirdiği anlaşılmaktadır. Gökadanın dış kollarında genç yıldızların oluşumu devam etmektedir, bu da kolların mavi görünmesine neden olmaktadır.
Üreten: NASA Headquarters


Günün seçkin resmi
Pain au chocolat

Pain au chocolat, croissant'a benzeyen ve küp şeklinde oluşturulmuş ince tabakalı mayalı hamur ile içnde bulunan çikolata parçalarından yapılan Fransız pastasıdır (Belçika'daki bir fırından).
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
Porto Covo

Portekiz'in Alentejo bölgesinin Alentejo Litoral alt bölgesinde bulunan Sines belediyesine bağlı olan bir bucak olan Porto Covo. Nüfusu 2008 yılı itibarı ile 1400 civarıdır.
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
Böcek

Bir Dioctria atricapilla türü böcek.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Machu Picchu (27 Haziran 2009)

Peru'nun Cusco şehrin yakınında bulunan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Machu Picchu (27 Haziran 2009)
Üreten: S23678


Günün seçkin resmi
Bofors 40 mm/L60

Kanada ordusu'na ait Bofors 40 mm/L60 uçaksavar topu (Birleşik Krallık yapımı Stiffkey Sight nişangâh sistemi donanımlıdır, Haziran 1944, Conseil Régional de Basse-Normandie / Archives Nationales du CANADA)
Üreten: Conseil Régional de Basse-Normandie / Archives Nationales du CANADA


Günün seçkin resmi
Bern ve Aare

Bern şehri ve içinden geçen Aare nehri. 295 km'lik uzunluğuyla İsviçre'nin en uzun nehri olan Aare'nin yolu üzerinde başkent Bern de bulunmaktadır. Alpler'de doğan nehir Ren Nehri'yle birleşir. Ortada görülen köprü ise Nydegg Köprüsü'dür.
Üreten: Dschwen


Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrotimi olan Türk Yıldızları'na ait Akrotim Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Yılmaz Gül'ün kumandasındaki Canadair NF-5A uçağı. Fotoğraf, Macaristan'da, 2010 Kecskemét Hava Gösterisi'nin ilk gününde, uçak iniş yaparken çekilmiştir.
Üreten: Airwolf


Günün seçkin resmi
Kahverengi pelikan

Kahverengi pelikan (Pelecanus occidentalis), pelikangiller (Pelecanidae) familyasından 8 pelikan türünün en küçüğüdür. Boyu 106-137 cm, ağırlığı 2.75 ila 5.5 kg ve kanat açıklığı 1.83 ila 2.5 m'dir. Washington'dan Virjinya'ya kadar olan kıyı şeridinde ve Şili'nin kuzey kıyısından Amazon deltasına kadar olan alanda yaşarlar.
Üreten: Alan D. Wilson

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 03.14 UTC