Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ağustos 2013

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Snowboarding

Air trick (trick = teknik anlamına gelen snowboarding terimi) sırasında Mute grab trick 'i gerçekleştiren snowboardcı. Mute grab, Air trick sırasında nose (board'ın ön kısmı) tarafındaki el ile toe side (ayakucu tarafı)'daki edge 'yi tutma tekniğidir. Regular duruşu (sol ayak önde)ndaysa sol elle, Goofy duruşu (sağ ayak önde)ndaysa sağ elle tutmalıdır (Snowboard imalat firması Ride'nın sponsörlüğünü yaptığı Shakedown yarışmasında, Saint-Sauver, Québec)
Üreten ve yükleyen: Acarpentier


Günün seçkin resmi
Pirit

Ampliación a Victoria madeninden çıkartılmış, kübik biçimli billurlaşmış (demir sülfür) pirit blokları, Navajún, La Rioja, İspanya
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Gateshead

Birleşik Krallık'taki Gateshead kentinden bir görünüm. Bu görüntü HDR tekniğiyle birkaç farklı pozlanmış görüntünün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Yer yer oluşan yüksek renk ve parlaklık kontrastının ve tonlamadaki dolgunluğun sebebi HDR tekniğidir.
Üreten: Wilka Hudson


Günün seçkin resmi
Ophrys tenthredinifera

Akdeniz'e özgü bir tür olan Ophrys tenthredinifera'nın çiçeği. Resimde Mallorca, İspanya'dan bir örnek görülmektedir.
Üreten: Orchi


Günün seçkin resmi
Sarıca (eşek arısı)

Avrupa eşek arısı veya Sarıca (Vespa crabro),

Avrupa'daki yaban arılarının en büyüğüdür. Boyları 45mm. ye kadar çıkabilmektedir (resimde yetişkin dişi bir Avrupa eşek arısı görülmektedir).

Üreten: PiccoloNamek


Günün seçkin resmi
Avrupa arı kuşu

Ağaç dalına konmuş Avrupa arı kuşları (Merops apiaster). Fotoğrafta da görüldüğü gibi Avrupa arı kuşları en çok arılarla beslenir ve günde yaklaşık 250 arı yerler. Yemeden önce, arıyı defalarca sert bir yüzeye vurarak iğnesini çıkarırlar. Avrupa arı kuşları, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından soyu tükenme tehlikesi asgari endişe düzeyinde olan canlılar arasında sayılmaktadır.
Üreten: Pierre Dalous


Günün seçkin resmi
NGC 2683

NGC 2683, William Herschel tarafından 5 Şubat 1788 tarihinde keşfedilen bir çubuksuz sarmal gökada. Yerküre'ye olan uzaklığı 16 ila 25 milyon ışık yılı arasındadır. Hubble Uzay Teleskobu tarafından yapılan görünür ve kızıl ötesi alan taramalarının birleştirilmesi ile oluşturulan görüntünün eksik noktaları, daha düşük çözünürlükteki teleskop görüntüleri ile tamamlandı.(31 Mart 2012)
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
USS Texas (1892)

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri'nin ilk zırhlısı USS Texas. İkinci sınıfı zırhlı olarak kategorize edildiği için BB numarası verilmedi (Fotokrom, 1898).
Üreten: Detroit Publishing Co. (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Sen Nehri

Sen Nehri'nin sol kıyısı (güney kıyısı) nın panoramik görünümü. Soldan sağa: Passerelle Simone-de-Beauvoir, Bibliothèque nationale de France'nın Tolbiac sitesi, MK2 Bibliothèque sinema salonu, Pont de Bercy görülmektedir (13. arrondissement, Paris, 2007).
Üreten ve yükleyen: Benh


Günün seçkin resmi
Alüminyum

(Al) Alüminyumun dağlanmış yüzeyi (saflık: 99,9998%, dilim boyutu: yaklaşık 55mm x 37mm).
Üreten ve yükleyen: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Cook Dağı

Aoraki/Cook Dağı'nın Hooker Vadisi'nden görünümü. Dağ, 3754 metre yüksekliği ile Yeni Zelanda'nın en yüksek noktasıdır. İngilizce ismi olan Mt. Cook kaşif James Cook'tan gelmektedir. Yerli dilindeki ismi Aorangi ise gökdelen demektir. Günümüzde, ortak isim olarak Aoraki/Cook Dağı (Aoraki/Mt. Cook) kullanılmaktadır (2012).
Üreten: Jörg Hempel


Günün seçkin resmi
Usain Bolt, Pekin 2008

Usain Bolt 2008 Yaz Olimpiyatları'nda 100 metre rekorunu kırdıktan hemen sonra. Bolt bu yarışta kırdığı rekoru 2009 yılında tekrar geliştirmiştir.
Üreten: Richard Giles


Günün seçkin resmi
Sivastopol Kuşatması (1854-1855)

"Huts and Warm Clothing for the Army", Sivastopol Kuşatması sırasında kış giyim, kulübe için kereste ve diğer malzemeleri Kraliyet Ordusu'nun kampına taşıyan askerler ve kar kaplı manzarası. Yol kenarında yarı gömülü halde at ölüleri görünmektedir. (William Simpson, 13 Mart 1855)
Üreten: William Simpson (Paul & Dominic Colnaghi & Co., publishers)


Günün seçkin resmi
Discovery Uzay Mekiği

Discovery Uzay Mekiği'nin 11 Mart 2009 günü sabah erken saatlerde, dolunay altında çekilmiş bir fotoğrafı. Uzay mekiği, bu sırada STS-119 görevine hazırlanmaktaydı.
Üreten: NASA / Bill Inglais


Günün seçkin resmi
Erasmusbrug

Hollanda, Rotterdam'da bulunan Erasmusbrug, kentin içinden geçen Nieuwe Maas Nehri'nin üzerinde yer almaktadır. Ben van Berkel tarafından tasarımlanan köprü tek bir asimetrik sütun tarafından taşınmaktadır. Köprünün takma adı olan "The Swan" (kuğu) adlandırması bundan kaynaklanmaktadır.
Üreten: Massimo Catarinella


Günün seçkin resmi
St. Helens Dağı

ABD'nin Washington Eyaleti'nin güneyinde, 2.549 metre yüksekliğinde bir volkan olan St. Helens Dağı'nın zirvesinin panoramik manzarası.
Üreten: Gregg M. Erickson (yükleyen: Farwestern)


Günün seçkin resmi
Bayağı serçe

Yeryüzünde Güney Amerika hariç olmak üzere çok geniş bir habitata sahip serçegiller familyasına ait dişi bir serçe.(Leeds Castle, Kent, İngiltere, Mayıs 2009)
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Conway'in Hayat Oyunu

1970'de İngiliz matematikçi Horton Conway tarafından geliştirilen bir hücresel otomat olan Hayat Oyunu'nda "planör" oluşumunu gösteren bir animasyon.
Üreten: Kieff


Günün seçkin resmi
Yeleli denizaslanı

Genelde Şili, Peru, Uruguay ve Arjantin kıyılarında yaşayan, resimde; Patagonya kıyısında genelde türe has olmayan açık kahverengi ile Yeleli denizaslanı ve yanında farklı türde bir deniz aslanı.
Üreten: Killy Ridols/Yükleyen: Snowmanradio


Günün seçkin resmi
Narbonne Katedrali

Fransa'nın Narbonne şehrinde bulunan ve Roma Katolik Kilisesi'nin Narbonne Piskoposluk koltuğu olan Saint-Just-et-Saint-Pasteur de Narbonne Katedrali (Narbonne Katedrali)'nin Gilles Aycelin zindanından görünümü. Katedral, 1840 yılından itibaren Fransa'nın ulusal tarihî anıtlarındandır (Aude, Languedoc-Roussillon).
Üreten ve yükleyen: Benh


Günün seçkin resmi
Malezya kaplanı

Malezya kaplanı (Panthera tigris jacksoni) Malezya Yarımadası'nın güney kısmında bulunur. 2004 yılına kadar insanoğlu bu türün varlığından haberdar değildi. Şu an vahşi doğada 600-800 arasında bireye sahiptir. Fotoğrafta, Almanya'nın Dortmund şehrindeki Dortmund Hayvanat Bahçesi'nde bulunan havuzdaki bir kaplan görülmektedir.
Üreten: Hans Stieglitz


Günün seçkin resmi
Wright Planörü

Sayısız testlerden birinde, 1902 Wright Planörünün üstünde Wilbur Wright, solda Orville Wright, sağda arkadaşları Dan Tate, (10 Ekim 1902).
Üreten: Bilinmiyor. (Yükleyen:Commons:User:BotMultichillT)


Günün seçkin resmi
İspermeçet balinası

İspermeçet balinası dişli balinaların en büyüğüdür. Tarih boyunca insanlar tarafından yaygın biçimde avlanan ve huzursuz edilen balinaların korunması için 1985-86 yıllarında Uluslararası Balinacılık Kurulu tarafından balina avcılığı karşıtı hareket başlatılmıştır. Resimde, Mauritius açıklarındaki anne ve yavru İspermeçet balinaları gözükmektedir.
Fotoğraf: Gabriel Barathieu


Günün seçkin resmi
Ansel Adams

Kuzey Amerika'nın Rocky Dağları'nda bulunan Teton Aralığı ve Snake Nehri (1942).
Fotoğraf:Ansel Adams


Günün seçkin resmi
Broadway Kulesi

5 Nisan 2007'de çekilmiş bir Broadway Kulesi fotoğrafı.
Çeken: Newton2
Düzenleyen: Yummifruitbat


Günün seçkin resmi
Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığına yakalanmış Bangladeşli bir kız (1971).
Üreten: ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nden James Hicks.


Günün seçkin resmi
Yeşim bitkisi

İsmini ipe dizilmiş gibi duran yapraklarından alan Yeşim bitkisi (Crassula capitella).
Üreten: Eric Hunt (Fotoğraf düzenleme Vassil)


Günün seçkin resmi
Merkür

Merkür'ün, MESSENGER uzay gemisi tarafından 03 Ağustos 2004 tarihinde çıktığı uzay yolculuğunda, daha önceki Mariner 10 uzay probunun 03 Kasım 1978 tarihindeki çıktığı Merkür yolculuğunda görüntülenememiş olan yüzünün çekilmiş fotoğrafıdır.
Üreten: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington


Günün seçkin resmi
Banksy

İngilizce Guerilla Artist yani "Gerilla Sanatçı" olarak ünlenen İngiliz sanatçı Banksy'nin Beytüllahim'de yer alan siyasî içerikli bir graffiti çalışması.
Fotoğraf: Pawel Ryszawa, Eser: Banksy


Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrotimi olan Türk Yıldızları'na ait Akrotim Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Yılmaz Gül'ün kumandasındaki Canadair NF-5A uçağı. Fotoğraf, Macaristan'da, 2010 Kecskemét Hava Gösterisi'nin ilk gününde, uçak iniş yaparken çekilmiştir.
Üreten: Airwolf


Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi olan Türk Yıldızları'na ait bir NF-5B, İngiltere'de yapacağı bir gösteri için RAF Fairford Havaalanı'ndan kalkarken. 1993'te kurulan Türk Yıldızları, 8 süpersonik jetle gösteri yapan ilk ve tek ulusal akrobasi timidir.
Üreten: Commons'tan Adrian Pingstone

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 15 Temmuz 2018, Pazar ; saat 23.48 UTC