Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ağustos 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık



Bu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.





Günün seçkin resmi
Telgraf

Samuel Morse tarafından yollanan ilk telgraf.
Üreten: Belirsiz


Günün seçkin resmi
11 Eylül 2001 Saldırıları

Pentagon'un 11 Eylül 2001'de hasarlanan 14. bölümü. Hasarın kaynağı ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri resmî kaynakları bir uçağın çarptığını belirtmektedir; ancak bu konuyu şüpheli bulan ve bu hasarın bir uçak çarpması neticesinde oluşmadığını öne süren çeşitli iddialar da bulunmaktadır.
Üreten: U.S. government


Günün seçkin resmi
Mavi gül

Satılmak için hazırlanmış mavi güller. Bunlar aslında suni yöntemlerle maviye boyanmış beyaz güllerdir.
Üreten : Noumenon


Günün seçkin resmi
Malezya kaplanı

Malezya kaplanı (Panthera tigris jacksoni) Malezya Yarımadası'nın güney kısmında bulunur. 2004 yılına kadar insanoğlu bu türün varlığından haberdar değildi. Şu an vahşi doğada 600-800 arasında bireye sahiptir. Fotoğrafta, Almanya'nın Dortmund şehrindeki Dortmund Hayvanat Bahçesi'nde bulunan havuzdaki bir kaplan görülmektedir.
Üreten: Hans Stieglitz


Günün seçkin resmi
ABD Bağımsızlık Bildirgesi

4 Temmuz 1776'da imzalanan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, Büyük Britanya ile savaş halinde olan 13 Amerikan sömürgesinin artık bağımsız devletler olduğunu ve Britanya İmparatorluğuna ait olmadıklarının bildirisidir. Büyük bölümü Thomas Jefferson tarafından yazılmış olan Bildirge, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın başlamasından bir yıldan fazla bir zaman sonra, 2 Temmuz'da, Amerikan Kongresi'nin neden bağımsızlık ilan ettiğinin resmi açıklamasını vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluş günü (Bağımsızlık Günü) olan 4 Temmuz, bu bildirinin Kongre tarafından onaylandığı tarihtir.
Üreten: Kıta Kongresi


Günün seçkin resmi
"Lucy top" Allium

Allium cinsinden Allium aflatunense ve Allium elatumun melezlemesiyle oluşturulan "Lucy top" Allium. Chanticleer Garden Botanik bahçesi, Pensilvanya (ABD).
Üreten : Derek Ramsey (Ram-Man)


Günün seçkin resmi
Erasmusbrug

Hollanda, Rotterdam'da bulunan Erasmusbrug, kentin içinden geçen Nieuwe Maas Nehri'nin üzerinde yer almaktadır. Ben van Berkel tarafından tasarımlanan köprü tek bir asimetrik sütun tarafından taşınmaktadır. Köprünün takma adı olan "The Swan" (kuğu) adlandırması bundan kaynaklanmaktadır.
Üreten: Massimo Catarinella


Günün seçkin resmi
Parthenon'un güney yüzü

Atina'nın Akropolis'in M.Ö. 5. yüzyılda Atena için bir tapınak olarak inşa edilmiş olan Parthenon, günümüzde harabe durumdadır. Çatısını oluşturan mermerler tabanını kaplamakta ve kabartmaların yarısı Londra'daki British Museum'da sergilenmektedir. Buna rağmen, Klasik Yunanistan'ın en önemli yapılarından biri ve Atina demokrasisinin sembolü sayılır.
Üreten: Thermos


Günün seçkin resmi
Elbruz Dağı

2008 tarihli bir Elbruz Dağı panoraması. Bugün Rusya sınırları içinde kalan dağ 5.642 metre yüksekliğindedir.
Üreten : JukoFF


Günün seçkin resmi
Les Baux-de-Provence

Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesine bağlı Bouches-du-Rhône département (il)'ında yer alan Les Baux-de-Provence 'nın yukarı köyünün kuzeybatı istikametinden panoramik görünümü. 1822 yılında burda bulunmuş boksitin adı Les Baux'dan alınmıştır. Günümüzde Fransa'nın en güzel köyleri (Les Plus Beaux Villages de France)nden biri olup en önemli gelir kaynağı turizmdir.
Üreten ve yükleyen: Benh


Günün seçkin resmi
Dundasit

Nadir bir kurşun alüminyum karbonat minerali olan ve adını, Tazmanya'nın Dundas kasabasından alan dundasit (beyaz mineral) ve krokoyit. Görüş alanı 5 mm.
Üreten: JJ Harrison


Günün seçkin resmi
Thames

Thames Nehri'nin panoramik görünümü. Sol tarafında London Eye ve ortada Westminster Sarayı görülmektedir (Londra, Haziran 2009).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Akifer diyagramı

Akifer diyagramı.
Üreten: Lycaon (Türkçesi: Gökhan)


Günün seçkin resmi
USS Texas (1892)

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri'nin ilk zırhlısı USS Texas. İkinci sınıfı zırhlı olarak kategorize edildiği için BB numarası verilmedi (Fotokrom, 1898).
Üreten: Detroit Publishing Co. (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi

Numaradan kavga eden kutup ayıları (Churchill , Kanada). Bu tür kavgalar, erkek kutup ayılarının sosyal davranışları arasında önemli bir yere sahiptir. Kavga esnasında birbirleriyle vücut teması içinde olan erkek kutup ayıları, kavga sırasında kesinlikle birbirlerine zarar vermezler.
Üreten: Mbz1


Günün seçkin resmi
Otomobil

Otomobil fuarında Mercedes-Benz C111 ve Mercedes-Benz F400 Carving prototipleri.
Üreten : AngMoKio


Günün seçkin resmi
Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Arp 273, Andromeda takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşen gökada çiftidir. UGC 1810 (üstte) ve UGC 1813 (altta) olarak bilinen sarmal gökadaları içerir. Görüntü Hubble Uzay Teleskobu'nun yörüngedeki 21. yılını kutlamak amacıyla yayımlanmıştır (17 Aralık 2010).
Üreten: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)


Günün seçkin resmi
Örümcek Ağı

Bir Örümcek ağındaki çiy taneleri.
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
FabricaRusia.gif

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarihinden fabrikada çalışan bir kız.
Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Akdeniz uçan balığı

Akdeniz uçan balığı (Exocoetus volitans), Exocoetidae familyasına dahil olan, Akdeniz'e özgü bir balık türü. Güney Ege ve Akdeniz'de dibe inmeden deniz yüzeyinde yaşar. 80 km/saat'i bulan hızı sayesinde su yüzeyinden yükselip kanatlarıyla 250 metreyi bulan bir mesafede planör uçuşu yapabilir.
Üreten: Gervais, H. (Les poissons)


Günün seçkin resmi
Buhori

Semerkand'da Yahudiler. Bugünkü Özbekistan'da Aşkenazi ve Buhori (Buhara Yahudileri) olmak üzere iki Yahudi topluluğu mevcuttu. Bu resimde Buhara Yahudisi olan hocasından ders alan çocukların bazıları Aşkenazi olabilir. (Buhara Emirliği, Rusya İmparatorluğu, 1909 - 1915).
Üreten: Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi
NGC 5457

Pierre Méchain tarafından 27 Mart 1781 tarihinde keşfedilmiş ve Charles Messier tarafından konumu doğrulanarak kataloğuna eklenmiş olan, 27 milyon ışık yılı uzaklıkta Büyük Ayı yönünde bulunan tam karşıdan görülen sarmal gökada olan Fırıldak Gökadası (ayrıca Messier 101 veya NGC 5457 olarak da bilinir).
Üreten: NASA/ESA


Günün seçkin resmi
Kardelen

Kardelen (Galanthus nivalis)
Üreten : Aka


Günün seçkin resmi
Gardez Şehri

Gardez şehri yakınında bulunan Bamozai ilköğretim okulunun erkek sınıfında oturan erkek çocukları. Okulun binası yoktur ve dersler açıkhavada bostanın gölgesinde yapılmaktadır. (Paktiya ili, Afganistan)
Üreten : Severnjc


Günün seçkin resmi
Çıkrık

19. yüzyıl sonları İrlandasından bir çıkrık örneği.
Üreten : Detroit Publishing Co.


Günün seçkin resmi
Eiffel Tower

Eyfel Kulesi'nin en tepesinde güneydoğuya dönüldüğünde Montparnasse Gökdeleni ile görülen Champ de Mars, sol tarafında Hôtel des Invalides.
Üreten: David Iliff


Günün seçkin resmi
19. yüzyılda Bonn eski belediye binası

19. yüzyılın sonlarında Bonn şehir meydanı. Fotoğrafın solundaki belediye binası meydanın doğu kanadını kaplamaktadır. Fransız mimar Michel Leveilly tarafından Clemens August'un isteğı üzerine rokoko tarzında inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında 1944 yılında bombardıman sonucu ağır hasar gören bina 1949 - 1950 yılları arasında restore edilmiştir.
Üreten : Photoglob AG, Zürich, Switzerland or Detroit Publishing Company, Detroit, Michigan


Günün seçkin resmi
Akdeniz uçan balığı

Akdeniz uçan balığı (Exocoetus volitans), Exocoetidae familyasına dahil olan, Akdeniz'e özgü bir balık türü. Güney Ege ve Akdeniz'de dibe inmeden deniz yüzeyinde yaşar. 80 km/saat'i bulan hızı sayesinde su yüzeyinden yükselip kanatlarıyla 250 metreyi bulan bir mesafede planör uçuşu yapabilir.
Üreten: Gervais, H. (Les poissons)


Günün seçkin resmi
Çayır atkuyruğu

Çayır atkuyruğu (Equisetum pratense), atkuyruğugiller (Equisetaceae) familyasından bitki türüdür. Daha çok çayır ve ormanlarda bulunur.
Üreten : Luc Viatour


Günün seçkin resmi
Alamo

1718 yılında San Antonio de Bexar'da Antonio de Olivares lideliğindeki İspanyol misyonerler tarafından kurulmuş olan Alamo Kalesi. Alamo, Texas'ın Meksika'dan ayrılma mücadelesi sürecinde 23 Şubat 1836 tarihinde Antonio López de Santa Anna komutasındaki Meksika askerler tarafından kuşatıldı ve 6 Mart 1836'da düştü. Bu arada 2 Mart 1836 tarihinde Texas Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti (San Antonio, Texas, ABD).
Üreten: Dschwen


Günün seçkin resmi
El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı'nın duvarı.
Üreten: JuliusR

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık



Bugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 23.22 UTC