Vikipedi:Günün seçkin resmi/Aralık 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
İzlanda

Bir ada ülkesi olan İzlanda'da kış ayları okyanusun da etkisiyle nispeten yumuşak geçmektedir. Ancak yine de ülke tamamen karlarla kaplanmakta ve bitki örtüsü kıyı kesimlerde tundra bitki örtüsüne dönüşmektedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 0 °C iken en düşük ısı rekoru -39,7 °C olmuştur (Ocak 2004, NASA).
Üreten: Jeff Schmaltz (NASA)


Günün seçkin resmi
Karayip Kahverengi Pelikanı

Kanatlarını kurutan Karayip Kahverengi Pelikanı (Pelecanus occidentalis occidentalis), kahverengi boynunu gözler önüne seriyor. Karayip Kahverengi Pelikanı dahil beş alttürü olan Kahverengi Pelikan, pelikanların en küçük türüdür.
Üreten: Ram-Man


Günün seçkin resmi
Monument Vadisi

ABD'nin Utah ve Arizona eyaletleri arasında kalan Monument Vadisi
Üreten: Moritz Zimmermann


Günün seçkin resmi
Amerikan bizonu: Bison bison

Amerikan bizonu; Bison bison.
Üreten: USDA'dan Jack Dykinga


Günün seçkin resmi
Hispanyola

Hispanyola Adası (günümüzde adanın batı kısımında Haiti ve doğu kısımında Dominik Cumhuriyeti yer almaktadır), doğusunda Puerto Rico ve batısında Guantánamo (Johannes Vingboons).
Johannes Vingboons


Günün seçkin resmi
Göreme - Aktepe

Kapadokya'da Göreme yakınında bulunan Aktepe'nin panoramik gönürümü. Bölge 1985 yılında Göreme Millî Parkı ve Kapadokya'nın kayalık alanları (Parc national de Göreme et sites rupestres de Cappadoce) adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Göreme Tarihî Millî Parkı, Nevşehir, Türkiye, 31 Temmuz 2009).
Üreten: Uspn


Günün seçkin resmi
İlk havacılık (International Civil Aviation Day)

İlk havacılık: üst sırada: "Francesco Lana de Terzi'nin havacılık makinesi", "Montgolfiers'nin balonu", "Jean-Pierre Blanchard'ın balonu",, orta sırada: "Garnerin'ın paraşütü" (yükselişte), "Charles & Nicholas Louis Robert'in balonu", "Garnerin'ın paraşütü" (inişte), alt sırada: "Bruce Lunardi tarafından kullanılan kanatların şekli", "Jean-Pierre Blanchard tarafından kullanılan kanatların şekli" (Gravür, 1818).
Joseph Clement, Gravür: Ambrose William Warren, J. Davis


Günün seçkin resmi
Güney Amerika (Declaración de Cusco sobre la Comunidad Sudamericana de Naciones, 8 de diciembre de 2004)

Güney Amerika, dünyanın en yüksek şelasi Angel Şelalesi'ne, en geniş nehri Amazon Nehri'ne; en uzun sıradağına (And Dağları); yeyüzünün en kuru çölüne (Atakama Çölü); en geniş yağmur ormanına (Amazon yağmur ormanı); en yüksek (de facto) başkentine (La Paz); en yüksek ticarî ve turistik değere sahip gölüne (Titikaka Gölü) ve gözlem istasyonları dışındaki dünyanın en güneyindeki yerleşim birimine (Puerto Toro) sahip olmasıyla coğrafik anlamda çeşitli özgüllükleri bünyesinde barındırmaktadır. Güney Amerika'nın uzaydan görünümü (NASA).
Üreten: Blue Marble by Reto Stockli, NASA/GSFC


Günün seçkin resmi
Kunstformen der Natur

Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur adlı eserinden Yarasalar. 1. ve 2. Plecotus auritus, 3. Nyctophilus geoffroyi, 4. Megaderma spasma, 5. Chrotopterus auritus, 6. ve 7. Lonchorhina aurita, 8. Natalus stramineus, 9, Mormoops blainvillii, 10. Anthops ornatus, 11. Phyllostomus hastatus, 12. Furipterus horrens, 13. Rhinolophus ferrumequinum, 14. Centurio senex, 1842, 15. Vampyrum spectrum (1904).
Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Dere düdükçünü

Doğal ortamındaki bir dere düdükçünü (Actitis hypoleucos)
Üreten: Flickr'dan Ben Fredericson


Günün seçkin resmi
Hızlı Sıralama

Hızlı sıralama algoritmasının çalışmasını gösteren animasyon. Üç adımlı algoritmada önce pivot denilen bir eleman seçilir. Daha sonra pivottan küçük olan elemanlar pivotun önüne, büyük olan elemanlar ise arkasına konulur (eşit olanlar iki tarafa da konulabilir). Bu bölümleme tamamlandığında, pivot sıralama bittiğinde olması gereken yere gelecektir. Son olarak özyineleme ile, bu işlem diğer elemanlar için tekrarlanır. Böylece eldeki verilerin sıralanması tamamlanır.
Üreten: RolandH


Günün seçkin resmi
Japon gülü petal

İri ve göz alıcı çiçeklere sahip olan Japon gülü (Çin gülü), yaygın biçimde saksılarda ve süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Çiçekler uzun saplı, çok göz alıcı, iri, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir. (Japon gülü petal (taç yaprak) detayı.)
Üreten: Nvineeth


Günün seçkin resmi
Pedro Reinel

Portekizli kartograf Pedro Reinel'in yaklaşık 1504 yılında çizdiği Atlas Okyanusu deniz haritası. Günümüzde Münih'te bulunan Bayerische Staatsbibliothek (Bavyera Eyalet Kütüphanesi)'te saklanmaktadır.
Üreten: Pedro Reinel


Günün seçkin resmi
Castle Kaynacı

Yellowstone Ulusal Parkında Castle Kaynacı, kaynacın buhar püskürme aşaması (Wyoming, ABD)
Üreten: Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Les Invalides

Les Invalides'in kubbeli şapelin güney (Breteuil Sokağı) cephesi. XIV. Louis tarafından askerî hastane olarak planlanıp 1671-1674 yılları arasında Libéral Bruant'ın yönetimi altında inşa edildi. Fotoğraftaki kilise kısımı ise Jules Hardouin-Mansart'ın yönetimi altında 1677-1706 arasında inşa edildi. Günümüzde Invalides askerî müze olarak kullanılmaktadır. Yeraltı kısımında Napolyon, Joseph Bonaparte, Jérôme Bonaparte, II. Napoléon, Claude Joseph Rouget de Lisle, Ferdinand Foch, Philippe Leclerc gibilerin anıt mezarı mevcuttur (7. arrondissement, Paris, Paris).
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
Mısırda Yolculuk Eden Balon

Mısır'da güneş batarken yolculuk yapan bir balon
Üreten: Marcosleal


Günün seçkin resmi
Çan çiçeği

Çan çiçeğigiller familyasından olup adını çan şeklinde olduğu için Çan Çiçeği ismini aldığına inanılan, toplamda beş dişi olan, süs çiçeği olarak da yetiştirilen çiçektir.
Üreten: Amada44


Günün seçkin resmi
Gümüş

Elektrolizle üretilmiş yüksek saflıkta (>%99,5) gümüş kristali. Gümüş, simgesi Ag olan, parlak, kıymetli bir metalik elementtir.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Tempest

William Shakespeare'in Fırtına oyununun I. perde 1. sahnesi: Sol taraf: Fırtınaya yakalanıp bir yalnız adaya sürüklenen ve Napoli Kralı Alonso ve Milano Dükası Antonio'nun bindiği gemi, sağ taraf: 12 yıl önce kardeşi Antonio tarafından Milano Dükalığından alınıp sınırdışı edildikten sonra o adada yaşayan Prospero ve kızı Miranda. (Gravür, 1797).
Üreten: George Romney, John Boydell, Josiah Boydell, B[enjamin?] Smith (gravür)


Günün seçkin resmi
Nil Manastırı

Seliger Gölü'nün içinde bulunan ve Nil Stolobenski'nin gömüldüğü Stoloben Adası'nda 1594'te inşa edilmiş Nil Manastırı'nın gönürümü (Sergey Prokudin-Gorski, Tver Guberniyası, Rusya İmparatorluğu, 1910).
Üreten: Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi
El Caracol

Chichén Itzá’da "El Caracol" (Salyangoz) adıyla tanınan rasathane, Mayalılar güneş yılını 365,2420 gün olarak hesaplamıştır (Yucatán, Meksika).
Üreten: Fcb981


Günün seçkin resmi
Savaşçıların tapınağı

Önünde yer alan 1000 sütunla tanınan Chichén Itzá’daki savaşçıların tapınağı (Yucatán, Meksika).
Üreten: User:


Günün seçkin resmi
Kehribar içinde karınca

Kehribar süs eşyası yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde, yarı saydam, kolay kırılabilen ve ağaç reçinesi fosilidir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir. Bu kalıntıların incelenmesı eski devirler hakkında aydınlatıcı bilgilerin edinilmesine yardımcı olmaktadır.
Üreten: Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Belém Kulesi

Belém Kulesi: Portekiz Kralı I. Manuel tarafından Vasco da Gama'nın anısına yaptırılmış ve Tejo Nehrinin giriş çıkışını kontrol etmek amacıyla kullanılmıştır. 1983 yılında Jerónimos Manastırı ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. (Santa Maria de Belém, Lizbon, Portekiz).
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
Charlie Chaplin

Charlie Chaplin (d. 16 Nisan 1889 - 25 Aralık 1977), İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar. Asıl adı Charles Spencer Chaplin olmakla beraber, yarattığı "Şarlo" (Charlot) karakteri ile özdeşleşti ve öyle anıldı. (1900-1910).
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Darüsselam

Tanzanya'nın de facto başkenti Darüsselam şehrinin panortamik görünümü. Sol tarafında Hint Okyanusu görülmektedir (12 Ekim 2008).
Üreten: Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Gabrielle Tropikal Fırtınası (2007)

8 Eylül-11 Eylül 2007 tarihleri arasında sürmüş olan Gabrielle Tropikal Fırtınası. Fırtına, Kuzey Karolina'nın doğusundan geçmiştir. Az hasar veren fırtına, dolaylı olarak bir kişinin ölümüne yol açmıştır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Salar de Uyuni

Peru'nun güneydoğusu ile Batı Bolivya'da Batı (Cordillera Occidental) ve Doğu-Andlar arasında (Cordillera Oriental) bulunan altiplano platosunda rüzgar erozyonu ile oluşmuş şekiller (mantarkaya) de turizm değerleridir. Bu tür şekiller daha çok Salar de Uyuni'deki tuzlu topraklarda görülmektedir. Adı "Arbol de Piedra" (Taş ağaç)'dır.
Üreten: Thomas Wilken


Günün seçkin resmi
1922 İstanbul haritası

İstanbul'un 1922 yılında üretilmiş bir haritası. Haritada; Avrupa Yakası'nda Eminönü, Fatih, Beyoğlu, İstanbul, Hasköy; Anadolu Yakası'nda ise Üsküdar, Kadıköy ve Moda semtleri görülebilmektedir.
Üreten: Societe anonyme ottomane d'etudes et d'enterprises urbaines


Günün seçkin resmi
The Plumb-pudding in danger

James Gillray'in yaptığı The Plumb-pudding in danger (1805). Eserde Pitt ve Napolyon karikatürize edilmiş olup, İngiliz tarihinin en bilinen karikatürleri arasında gösterilmektedir.
Üreten: James Gillray


Günün seçkin resmi
Manhattan Köprüsü

New York City'nin Manhattan borough'u ile Long Island'daki aynı şehrin Brooklyn borough'unu birbirlerine bağlayan Manhattan Köprüsü 'nün inşaası. Köprü bundan yaklaşık dokuz ay sonra 31 Aralık 1909 tarihinde açıldı (23 Mart 1909).
Üreten: Irving Underhill

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 20 Temmuz 2018, Cuma ; saat 19.53 UTC