Vikipedi:Günün seçkin resmi/Aralık 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Yidiş afişi

I. Dünya Savaşı sırasında ABD Gıda İdaresi (US Food Administration'ın düzenlediği "Gıda Muhafaza Kampanyası"nı teşvik etmek amacıyla Yidiş dilinde yazılan poster, Gıda savaşı kazanacak - Buraya özgürlük uğruna geldiniz, şimdi onu korumaya yardım etmelisiniz. Buğdaya müttefiklerin ihtiyacı var - ziyan etme. (renkli litograf, Charles Edward Chambers, 1917).
Üreten: Charles Edward Chambers


Günün seçkin resmi
Sibirya Kaplanı

Yavru Amur kaplanı (Sibirya kaplanı, Panthera tigris altaica) Thyme veya Warner, anneleri Sungari ile. Annesi Sungari ile babası Toma olan iki yavru 7 Ekim 2007 tarihinde New York'ta bulunan Buffalo Hayvanat bahçesi'nde dünyaya geldi.
Üreten : Davepape


Günün seçkin resmi
Menü

New York'ta bir kulüpten tabldot menüsü, 1893.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Kur'an

9 veya 10. yüzyıllardan, Abbasiler'den kalma bir Kur'an sayfası. Sayfada Hac suresinden bazı ayetler bulunmaktadır.
Üreten : Freer and Sackler Galleries


Günün seçkin resmi
Mahşerin Dört Atlısı

Albrecht Dürer'in, İncil'de sözü edilen Mahşerin Dört Atlısı'nı betimleyen, 1497-98 tarihli ahşap baskı gravürü. Resimde dört atlı sağdan sola; elinde yay tutan Salgın (bazı yorumlarda İsa'nın dünyayı fethi), elinde kılıç tutan Savaş, elinde terazi tutan Kıtlık ve çürümekte olan bir beden şeklinde tasvir edilen Ölüm'dür.
Üreten : Albrecht Dürer


Günün seçkin resmi
Amerikan bizonu: Bison bison

Amerikan bizonu; Bison bison.
Üreten : USDA'dan Jack Dykinga


Günün seçkin resmi
Papua

Papua Yeni Gine'da Yeni Britanya Adası'nın doğu kesiminde bulunan Doğu Yeni Britanya eyaletinde dede ve torun. 1526 yılında bugünkü Yeni Gine Adası'na ulaşan Portekiz kaşif Jorge de Menezes bölgeye Malaycada kıvırcık saç anlamına gelen "Papua" adını verdi. Ancak 1700 yılından önce Avrupalılar Yeni Britanya Adası'na ulaşamadılar.
Üreten : Taro Tayloer


Günün seçkin resmi
Büyük Beyaz Filo

"Welcome home!". İki yıllık dünya turunu bitiren Büyük Beyaz Filo'nun ana üssüne dönüşünü konu alan siyasî karikatür. İskelede bekleyenler ise Sam Amca, George Washington ve Theodore Roosevelt'tir. (22 Şubat 1909 tarihli New York Herald gazetesinden).
Üreten: William Allen Rogers


Günün seçkin resmi
Usain Bolt

Usain Bolt, 16 Ağustos 2008 tarihinde 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 100 metre dünya rekorunu kırdıktan sonra seyircileri selamlarken.
Üreten : Jmex60


Günün seçkin resmi
Ulysses S. Grant

Ulysses Simpson Grant, Amerika İç Savaşı sırasında Union Ordusu'nun genel kumandanlığını üstlendikten sonra 1869 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin 18. Devlet Başkanı seçildi. Başarılı bir asker olarak kabul edilen Grant, siyasetçi olarak skandallar ve yolsuzluklarla anılır.
Üreten : Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi


Günün seçkin resmi
Avustralya Parlamento Binası

Avustralya Parlamentosu'nun toplandığı bina olan Avustralya Parlamento Binası'nın panoramik görünümü. Avustralya'nın başkenti Kanberra'da yer alan bina 9 Mayıs 1988 tarihinde II. Elizabeth tarafından resmen açıldı.
Üreten: Jjron


Günün seçkin resmi
Ay vadisi

Atakama Çölü'nde yer alan Valle de la Luna (Ay Vadisi).
Üreten: Luca Galuzzi


Günün seçkin resmi
Ege Denizi

Ege Denizi'indeki adaların Türkçe ve Yunanca adları. 19. yüzyıla kadar Osmanlıların elinde olan Ege adalarınin çoğu, Yunan Bağımsızlık Savaşı, Balkan Savaşı, Trablusgarp Savaşı ve Paris Antlaşması (1947) sonucu Yunanistan'a geçmiştir. Türk adaları arasında Gökçeada, Bozcaada ve Türkiye'nin batı kıyılarındaki çeşitli küçük adalar vardır. Türk egemenliği altındayken bu adalara Türkçe adlar verilmiş, bu adaların adları sonradan Yunancaya (ve Oniki Adalardan bazıları bir dönem İtalyancaya da) değişmiştir. Haritada bu adaların uluslararası bilinen adları ve parantez içinde tarihî adları verilmiştir.
Üreten: Sting


Günün seçkin resmi
Rotterdam

Rotterdam semalarında, 14 Mayıs 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından gerçekleştirilen Rotterdam Bombardımanı'nın ardından çıkan yangın sonucu imha edilen bölgenin sınırlarını gösteren, Mothership firmasının sanat prodüktörlüğünü üstlendiği ve 12 kmkarelik bir alana yayılan ışık gösterisi.
Üreten : Arad


Günün seçkin resmi
Sultan Ahmet Camisi

Sultan Ahmet Camisi'nin bir görüntüsü (1895)
Üreten : Abdullah Biraderler


Günün seçkin resmi
Kredi kartı

Dünyada milyonlarca kişinin nakit paraya almaşık olarak kullandığı kredi kartlarından iki örnek.
Üreten: sxc.hu - Yükleyen: Avatar


Günün seçkin resmi
Atacama Çölü

Şili'nin Antofagasta bölgesinde Atakama Çölü'nün doğu kesiminde yer alan Cerros de Incahuasi (5.704 metre). Önünde Salar de Talar tuz düzlüğü görülmektedir.
Üreten ve yükleyen: Lucag


Günün seçkin resmi
Bolu

Bolu'da sisli bir gün
Üreten: Nevit


Günün seçkin resmi
Giralda

İspanya'nın Sevilla şehrinde bulunan Sevilla Katedrali'nin çan kulesi olan Giralda'nın La Plaza Virgen de los Reyes'ten ("Kralların Bakiresi Meydanı") görünümü. Solunda Convento de la Encarnacion, sağında Başpiskopos sarayı görülmektedir.
Üreten: David Iliff


Günün seçkin resmi
Andrew Johnson

"Rail Splitter Union tamir çalışmasında", ABD'nin yeniden yapılanma döneminde Devlet Başkanı Yardımcısı Andrew Johnson ve Devlet Başkanı Abraham Lincoln'un siyasî karikatürü. Johnson dünyanın tepesinde oturup Birleşik Devleti haritasını iğne ve iplikle dikmeye çalışıyor. Sağında ayakta duran "Rail Splitter" (çit yapmak için kereste yaran) lakaplı Lincoln bir çit parçası ile dünyayı yerleştirmeye çalışıyor. Johnson Yavaş Abe Amca, her zamankinden daha yakına çekeceğim diye uyarıyor. Lincoln ise Birkaç dikiş daha Andy ve eski güzel Birlik tamir olacak diye tavsiye ediyor. (Joseph E. Baker, 1865)
Üreten: Joseph E. Baker (Yükleyen: Durova Durova)


Günün seçkin resmi
Yengeç bulutsusu

Yengeç bulutsusu, Boğa takımyıldızında yer alan bir süpernova kalıntısıdır. 1731 yılında keşfedilmiştir, ancak 1054 yılında Çinli astro fizikçiler tarafından gözlenmiştir. Dünya'dan yaklaşık 7000 ışık yılı uzaklıktadır ve çapı da 11 ışık yılıdır. Hızla genişlemektedir.
Üreten : Tryphon


Günün seçkin resmi
Mazda 6

Mazda 6 GG Classic Hatch (Renk: Metalik titanyum grisi). 20 Mayıs 2002 - 29 Ocak 2008 tarihleri arasında "Atenza" adıyla Japonya piyasasına ve Mazda 6 adıyla dünya piyasasına sunuldu. Yamaguchi ilinin Bōfu şehrinde bulunan Mazda Bōfu fabrikasında 1 milyondan fazla üretilen bu model dünyada toplam 132 ödül aldı.
Üreten: Jjron


Günün seçkin resmi
Marie Antoinette

Fransız Devrimi esnasında "Vatan Hainliği" suçlamasıyla giyotine mahkum edilen ve 1793'te idam edilen Marie Antoinette'in 1775'te 20 yaşındayken çizilmiş bir portresi.
Üreten: Resmin ressamı tam olarak bilinmemekle birlikte; ressamın 1740 ile 1786 yılları arasında yaşamış olan Gautier Dagoty olduğu düşünülmektedir.


Günün seçkin resmi
Belle of Nelson

ABD'nin Kentucky eyaletinde bulunan Belle of Nelson Distillery Co. firmasının ürettiği viski Belle of Nelson 'un reklam posteri (Wells & Hope Co., 1883). Firma tam veya yarı çıplak kadın motifini reklamlarda kullanmakla tanınmaktaydı. Bu posterde Jean-Léon Gérôme'nın haremi konu alan tablosunu tercih etti.
Üreten: Wells & Hope Co.


Günün seçkin resmi
Filistinli Kadınlar

Filistin'de eski usüllerle kahve öğüten kadınlar - (1905).
Üreten : Library of Congress


Günün seçkin resmi
At kestanesi

At kestanesi (Aesculus hippocastanum) meyvesi.
Üreten : Solipsist


Günün seçkin resmi
Wright Planörü

Sayısız testlerden birinde, 1902 Wright Planörünün üstünde Wilbur Wright, solda Orville Wright, sağda arkadaşları Dan Tate, (10 Ekim 1902).
Üreten: Bilinmiyor. (Yükleyen:Commons:User:BotMultichillT)


Günün seçkin resmi
Tower Bridge

Londra'nın simgesi olan Tower Bridge, 1894 yılında Batı - Doğu yakaları arasındaki geçiş sorununu çözmek için açılmıştır. Londra Limanı'na girecek gemiler için, köprü Baskül köprü olarak inşa edilmiştir. Üstünde de yaya geçiş yolu bulunmaktadır.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Sirius A ve B

Sirius, Büyük Köpek takımyıldızında yer alan çift yıldızdır. Sirius A (soldaki) ve Sirius B (sağdaki)'nin bir ressam tarafından tasviri.
Üreten : Space telescope


Günün seçkin resmi
Machu Picchu

Peru'nun Cusco şehrin yakınında bulunan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Machu Picchu (27 Haziran 2009)
Üreten ve yükleyen: S23678


Günün seçkin resmi
Yıldırımlar

Romanya'da meydana gelen doğal gösteri.
Üreten: Mircea Madau

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 23.18 UTC