Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ekim 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Toronto

Toronto, Kanada'nın en büyük şehri ve ticaret merkezi, Ontario eyâletinin başkentidir. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden Toronto Zoo şehrin doğusundadır. Güneyinde ise Ontario Gölü vardır.
Üreten: Martin St-Amant


Günün seçkin resmi
Ren Geyiği

Ren geyikleri dünyanın kuzey bölümünde yoğunluklu olarak yaşamaktadır. Ayrıca ilk evcilleştirilmiş hayvanlar arasında yer almaktadır. (Lappland - İsveç).
Üreten: Nattfodd


Günün seçkin resmi
Manyetik alan

Simülasyon, soldan sağa doğru akan güneş rüzgarı ile dünyanın gezegenler arası boyuta yaydığı manyetik alanının karşılaşmasını göstererek yeryüzünün manyetik alanını vurgulamaktadır. Güneşten gelen plazma akımı yer yüzünün manyetik alanı ile karşılaşır ve sonrasında ise güneş rüzgarının deforme ettiği manyetik kuvvet çizgilerine uyumlu olarak etki, yanlara doğru genişleyerek gezegenden uzaklaşır ve bir damla biçimini alarak gezegenin arkasında milyonlarca kilometre uzanan bir kuyruk oluşturur.
Üreten: Dr. Nikolai Tsyganenko, USRA/NASA/GSFC


Günün seçkin resmi
BMW Welt

BMW AG'nin Münih'te bulunan BMW Welt (BMW Dünyası) adlı, müşteri odaklı hizmet sunmak amacıyla tasarlanmış, sergi, kongre ve pazarlama merkezinin gece görünümü. (Münih, Almanya)
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Balıklava'da tekneye bindirilen hastalar

The embarkation of sick persons at the harbor in Balaklava, Kırım Savaşı sırasında Florence Nightingale'nın da çalıştığı Selimiye Kışlası'ndaki geçici hastaneye gönderilmek üzere Birleşik Krallık kuvvetlerinin ikmal merkezi olan Balıklava'daki limandan tekneye bindirilen hastaları gösteren renkli litograf (William Simpson, 24 Nisan 1855)
Üreten: William Simpson (yükleyen: NativeForeigner)


Günün seçkin resmi
Karakuş

Kara kuş (Gypaetus barbatus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından Gypaetus cinsine ait olan tek tür. Eski Dünya akbabalarından olan kara kuş, 95-125 cm boyunda ve 235-280 cm kanat açıklığındadırlar. Kuyruk ve kanatlar gridir. Genç bireyler tamamen koyu renktir, ergin tüylerine kavuşması yaklaşık 5 yıl alır. (Alpenzoo, Avusturya, 2007)
Üreten: RichardBartz


Günün seçkin resmi
Reichstag

Weimar Cumhuriyeti döneminde yaptırılan ve Nazi Almanyası'nda parlamento binası olarak kullanılan Reichstag, 1991 tarihinde Berlin’in yeniden Almanya Cumhuriyeti’nin başkenti olmasıyla Almanya Federal Meclis binası olmuştur.
Üreten: Mfield


Günün seçkin resmi
Cumulonimbus incus

Cumulonimbus olarak adlandırılan bulut türlerinden klasik örs şeklindeki comulonibus oncusun panoramik görünümü.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Aurora Australis, Amundsen-Scott Güney Kutbu İstasyonu

Güney Kutbu'nda bulunan Amundsen-Scott Güney Kutbu İstasyonu'ndan Aurora Australis (Güney kutup ışığı)'in görünümü. Bu fotoğraf 25 dakika açık bırakılarak çekildi (Temmuz 2005).
Üreten: Chris Danals (yükleyen: Diliff)


Günün seçkin resmi
Şimşek

Unna'da olan bir fırtınada, gök gürültüsü ve şimşekle görülen, gökyüzü ile yer arasındaki elektrik boşalmasından meydana gelen bir şimşek.
Üreten: Smial


Günün seçkin resmi
Kurbağa

Bufo viridis veya diğer bir adıyla Avrupalı yeşil karakurbağası türü bir kurbağa.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Polsten

Kanada yapımı uçaksavar topu Polsten. Kanadalı topçular uçaklarının varlığını gözlemlemektedirler (Normandiya, Haziran 1944).
Üreten: Conseil Régional de Basse-Normandie / ve yükleyen: Koalorka1


Günün seçkin resmi
Hindi akbabası

Hindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'daki en yaygın türüdür ve Amerika'nın en büyük kuşlarındandır. 1,4 - 2,7 kg arası ağırlığa sahip olan kuş, 72 cm boy ve 200 cm kanat gerginliğine ulaşabilir. (Santa Teresa County Park, San Jose, Kaliforniya, ABD, 2009).
Üreten: Don DeBold (yükleyen: Snowmanradio)


Günün seçkin resmi
Clifton Plajı Akşam

Akşam saatlerinde Clifton Plajı'nın kayalık kesimleri. Hobart, Tasmania, Avustralya.
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Kuzey keten kuşu

Kuzey keten kuşu (Carduelis flammea), ispinozgiller (Fringillidae) familyasından bir kocabaş türü olup Kuzey Amerika'nın kuzey kısımı ve Avrasya'nın kuzey kısımında yaşarlar (Cap Tourmente National Wildlife Area, Québec, Kanada).
Üreten: Cephas


Günün seçkin resmi
Fluorit

Fluorit bileşimi CaF2 olan, saydam veya yarı saydam, farklı renklerde bulunabilen bir mineraldir. Yoğunluğu 3,2 g/cm³, sertliği ise Mohs sertlik cetveline göre 4'tür. Kristal yapısı genelde kübik olmakla beraber oktahedral yapılara da rastlanmaktadır.
Üreten: Didier Descouens


Günün seçkin resmi
Mavi kuyruklu kızböceği (Ischnura senegalensis)

Afrika, Ortadoğu, Güney ve Doğu Asya'da yaygın olarak bulunan Mavi kuyruklu kızböceği (Ischnura senegalensis) (Osaka, Japonya)
Üreten: Laitche Laitche


Günün seçkin resmi
Fryxell Gölü

Fryxell Gölü'nü kaplayan bir mavi buz tabakası. Resimde görülen Transantarktik Sıradağları'nın eteklerindeki Kanada Buzulu'ndan ve diğer buzullardan eriyip gelen sular göle karışmaktadır.
Üreten: Joe Mastroianni, National Science Foundation


Günün seçkin resmi
Kamuflaj, bayağı pisi balığı

Kamuflajın etkisi. Çevresinin rengiyle uyum sağlayan bayağı pisi balığı (Platichthys flesus). Kuzey Avrupa'nın kıyı sularında yaşayan bayağı pisi balığı yenilen bir balık olarak bilinir.
Üreten: Moondigger


Günün seçkin resmi
Golden Gate Köprüsü

Kaliforniya'daki San Francisco Körfezi'nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprü olan Golden Gate Köprüsü'nde bir gün batımı.
Üreten: Mbz1


Günün seçkin resmi
Horseshoe Bend

Horseshoe Bend (At nalı kıvrımı), akarsu yataklarının yarattığı erozyon ile oluşan yer şekillerine bir örnektir. Kıvrım, at nalı biçimli olduğundan bu şekilde adlandırılmıştır.
Üreten: Chmehl


Günün seçkin resmi
Hall etkisi

Elektron akışını gösteren Hall etkisi diyagramı.

Kısımlar: 1. Elektronlar 2. Hall elementi veya Hall sensörü 3. Mıknatıslar 4. Manyetik alan 5. Güç kaynağı Açıklama: "A" çiziminde, Hall elementinin üst kenarı negatif yükle (mavi renk ile gösterilen), alt kenarı ise pozitif yükle (kırmızı renk) yüklenir. "B"de ve "C"de elektrik akımı veya manyetik alan terslenmiş olup, kutuplanmanın terslenmesine neden olmuştur. Hem akımı hem de manyetik alanı terslemek (çizim "D") Hall elementinin yine üst kenarının negatif kutuplanmasına neden olur.

Üreten: Peo


Günün seçkin resmi
Kav mantarı

Kav mantarı, daha çok meşe ve kayın ağaçlarına tutunarak gelişen bir mantar türüdür. Odunda beyaz çürüklere neden olur. Resimde mantarın kesit alanı görülmektedir.
Üreten: George Chernilevsky


Günün seçkin resmi
Mavi saatte Büyük Kanyon

Mavi saatte Büyük Kanyon'un güney kenarı (Ağustos 1988). Mavi saatte çekilen fotoğraflardaki bu görüntü rayleigh saçılımının etkisinden kaynaklanmaktadır.
Üreten: Michael Gäbler


Günün seçkin resmi
Tek hörgüçlü deve

Tek hörgüçlü bir deve. Develer, hörgüçlerinde yağ saklama yeteneğine sahiptirler ve uzun bacakları, yumuşak ve yayvan iki toynaklı ayakları kumda ya da karda yürümelerini kolaylaştırır (Silverton yakını, NSW, Avustralya).
Üreten : Wikiwatcher1


Günün seçkin resmi
Büyük kara sırtlı martı

Büyük kara sırtlı martı (Larus marinus).
Üreten: Tim


Günün seçkin resmi
Önden Atnalı Şelalesi

Avustralya'nın Tazmanya Eyaleti'nde Mount Field Millî Parkı'nda bulunan Atnalı Şelalesi (13 Eylül 2009)
Üreten: Flying Freddy


Günün seçkin resmi
Jökulsárlón buzul gölünde bir buz bloğu

İzlanda'nın en büyük buzul gölü olan Jökulsárlón Gölü'nde bir buz bloğu. (Fotoğrafçı tarafından buz kuşu ve yavrusuna benzetilmiş.)
Üreten: Andreas Tille


Günün seçkin resmi
Galerie Vivienne

Paris'in en çok bilinen lüks pasajlarından Galerie Vivienne 'da panoramik gönürümü. L'Aparté (no. 46, dekorasyoncu), Jousseaume (no. 48, kitapçı), Martine Rama (no. 54, çerçeveci)'nın dükkanları görülmektedir. Ortadaki koridor rue des Petits Champs girişine ve sağdaki ise rue Vivienne girişine gider.
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
Taipei 101 ana ayarlı kütle sönümleyicisi

Taipei 101'in ana ayarlı kütle sönümleyicisi. Bu aletler titreşimi azaltarak depremler ve kasırgalardaki olası zararları önler. Taipei 101'de bu aletlerden sekiz tane bulunmaktadır.
Üreten: Armand du Plessis


Günün seçkin resmi
Şah kartal

Şah kartal'ın portresi
Üreten: Burg Guttenberg

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 15 Temmuz 2018, Pazar ; saat 09.50 UTC