Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ekim 2013

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Saul Bass

1958 tarihli Ölüm Korkusu (İngilizcesi Vertigo) filminin Saul Bass tarafından tasarlanan afişi. Alfred Hitchcock'un yönetmenliğini yaptığı filmde James Stewart ve Kim Novak başrolleri paylaşmıştır.
Üreten: Saul Bass


Günün seçkin resmi
İşçi

ABD'nin Tennessee eyaletindeki Douglas barajı inşaatında çalışan bir marangoz (1942).
Palmer, Alfred T


Günün seçkin resmi
Vladimir Lenin

Stalin, Lenin ve Mikhail Kalinin (Rus Komünist Partisi'nin VIII. Kongresi'nden fotoğraf, Mart 1919). Diğer Kongre üyelerini gösteren daha büyük bir resimden detaydır.
Üreten: Bilinmiyor Yükleyen: AlMare


Günün seçkin resmi
Selimiye Kışlası

1853-1856 yılları arasında gerçekleşen Kırım Savaşı sırasında, Selimiye Kışlası'nın İngilizler tarafından hastane olarak kullanıldığı dönemi gösteren 1856 tarihli taş baskı. Florence Nightingale, 1854'te kışlaya gelerek yaralı İngiliz askelerinin tedavisinde görev almıştı.
Üreten: Day & Son, Lithrs


Günün seçkin resmi
Havana

Havana op 't Eyland Cvba (Küba Adası'nda Havana): 1514'te kurulan ve 1553'te Santiago de Cuba'nın yerine İspanya'nın Küba Sömürgesi'nin idarî merkezi olan Havana (resmî adı: San Cristóbal de La Habana)'nın limanı (1639)
Üreten: Joan Vinckeboons (yükleyen: Noodle snacks)


Günün seçkin resmi
Thomas Alva Edison

Bilim dünyasına yaptığı katkılarla insan yaşamını büyük bir biçimde etkileyen Birleşik Amerikalı mucit, bilim adamı ve iş adamı Thomas Alva Edison'un tahminen 1922 yılında çekilmiş bir fotoğrafı. 1000'e yakın patentiyle tarihin en önemli ve verimli mucitlerinden sayılan Edison, 18 Ekim 1931 günü 84 yaşında hayata veda etmiştir.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Kudüs Ermeni Patrikhanesi

1900-1910 civarında çekilmiş bu fotoğrafta dönemin Kudüs Ermeni Patriği (tarihten yola çıkarak tahminen Patrik Harutyun Vehabedyan), konu edilmiştir. Kudüs Ermeni Patrikhanesi Ermeni Apostolik Kilisesi'ne bağlıdır ve 638 yılından beri varlığını sürdürmektedir.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Madencilik

Bakır madeni ve işletmeciliği, ABD'de lokomotif endüstrilerden biri olmuştur. Özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda Michigan'da oldukça önemli bir konuma gelmiştir. ABD'nin Michigan eyaleti Tamarack bakır madeninde çalışan işçiler. Bazıları iş kıyafetleri ile ve sefer tasları ile görülmektedir. 1913-1914 yıllarında bölgedeki bakır madeni işçileri greve gitmişlerdir (1905).
Üreten: Adolph F. Isler (1848-1912), Howcheng tarafından temizlenmiştir.


Günün seçkin resmi
Toledo, İspanya

Gün doğumunda Toledo'nun panoramik manzarası, sağ tarafında Toledo Katedrali, sol tarafında Alcázar görünmektedir (Kastilya-La Mancha, İspanya, 2005)
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Şiilik

İran'lı Şia tarafından tılsım olarak kullanılan Kaçar dönemi hat sanatı eseri; oturanlar: Hasan bin Ali, Ali bin Ebu Talib ve Hüseyin bin Ali, sağı ve solunda ayakta kalan kişi ise Kerbela Hadisesi'nde ölen Abbas bin Ali (İran, 19. yüzyıl)
Üreten: Bilinmemektedir (Library of Congress).


Günün seçkin resmi
Fonograf

Thomas Edison ve ilk icat ettiği fonograflardan biri; 1877-1878 civarları.
Üreten: Levin C. Handy


Günün seçkin resmi
Vinland Haritası

Vinland Haritası, İzlanda Sagalarında Leif Ericson adlı bir Vikingin yerleştiği aktarılan Vinland'ın yer almasından dolayı bu ad verildi. 13. yüzyıla ait orijinalin 15. yüzyılda çizilen kopyası olduğu iddia edildi ve Kolomb Öncesi Okyanus Ötesi Temas'ın delili olarak gösterildi. Ancak 20. yüzyılda hazırlanan sahte bir harita olduğu düşünülmektedir.
Üreten: Bilinmemektedir (Yale University Press) (yükleyen: Jeff Dahl)


Günün seçkin resmi
Fenerbahçe-Galatasaray derbisi

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan ilk futbol maçından bir görüntü. 17 Ocak 1909'da, Papazın Çayırı'nda gerçekleştirilen dostluk maçının galibi; Emin Bülent'in attığı gollerle rakibini 2-0 yenen Galatasaray oldu.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi

Yüzbaşı Chuck Yeager 14 Ekim 1947 tarihinde XS-1 "Glamorous Glennis" ile mach 1,06 hızıyla ses duvarını aşarak ilk insanlı süpersonik uçuşu gerçekleştirdi. Ancak bu gerçek gizli tutuldu ve 15 Haziran 1948 tarihinde açıklandı.
Üreten: The National Archives (yükleyen: Brian0918)


Günün seçkin resmi
Zeplin

Manhattan üzerinde bir USS Akron (ZRS-4) (1931-1933)
Üreten: USN


Günün seçkin resmi
Marie Antoinette

Fransız Devrimi esnasında "Vatan Hainliği" suçlamasıyla giyotine mahkum edilen ve 1793'te idam edilen Marie Antoinette'in 1775'te 20 yaşındayken çizilmiş bir portresi.
Üreten: Resmin ressamı tam olarak bilinmemekle birlikte; ressamın 1740 ile 1786 yılları arasında yaşamış olan Gautier Dagoty olduğu düşünülmektedir.


Günün seçkin resmi
Lünersee

Avusturya'nın Lüner Gölü'nde yer alan ve dört yerel santralin su ihtiyacını karşılayan Staudammkrone Barajı üzerinde yürüyen insanlar.
Üreten: Böhringer Friedrich


Günün seçkin resmi
Tibet sığırı

Annapurna'da bir tibet sığırı (Bos grunniens). Boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Tibet ve Himalaya bölgeleri ile Moğolistan'da bulunan uzun tüylü, kamburlu bir sığır türüdür. Hem dişileri hem de erkekleri ayrık boynuzlara sahiptir (3 Nisan 2012).
Üreten: travelwayoflife


Günün seçkin resmi
Tower Bridge

Londra'nın simgesi olan Tower Bridge, 1894 yılında Batı - Doğu yakaları arasındaki geçiş sorununu çözmek için açılmıştır. Londra Limanı'na girecek gemiler için, köprü Baskül köprü olarak inşa edilmiştir. Üstünde de yaya geçiş yolu bulunmaktadır.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Bayağı deniz papağanı

Bayağı deniz papağanı (Fratercula arctica), dalıcımartıgiller (Alcidae) familyasından bir kuş türüdür. Başlıca olarak İzlanda ve Faroe Adaları'nda yaşayan deniz papağanları, Kanada, Kuzey Avrupa ve Arktik Daire gibi diğer bölgelerin de yerli canlısıdır (Temmuz 2013, İzlanda).
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
San Diego, Kaliforniya

Bulutların Ay'ı kapattığı bir gecede San Diego, Kaliforniya.
Üreten: Rufustelestrat


Günün seçkin resmi
Antep Fıstığı

Tuzlanmış ve kavrulmuş kabuklu bir Antep fıstığı (Pistacia vera). Resimde görülen fıstık Türkiye'de Siirt fıstığı olarak da bilinmektedir.
Üreten: Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Atatürk bir vatandaşın derdini dinlerken

Zaman zaman halkın arasına girip, yurttaşların derdini dinleyen Gazi Mustafa Kemal'in, yine böyle bir anda 21 Kasım 1930 günü Tokat'ta çekilmiş fotoğrafı. 1881 yılında doğan ve 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır.
Üreten: Fotoğrafı çeken bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Akdeniz uçan balığı

Akdeniz uçan balığı (Exocoetus volitans), Exocoetidae familyasına dahil olan, Akdeniz'e özgü bir balık türü. Güney Ege ve Akdeniz'de dibe inmeden deniz yüzeyinde yaşar. 80 km/saat'i bulan hızı sayesinde su yüzeyinden yükselip kanatlarıyla 250 metreyi bulan bir mesafede planör uçuşu yapabilir.
Üreten: Gervais, H. (Les poissons)


Günün seçkin resmi
Penjing

Penjing: Chinese Penjing Collection sergisinde kaya üstüne kök tarzı bir penjing örneği (National Bonsai and Penjing Museum, Washington, DC)
Üreten: Peggy Greb


Günün seçkin resmi
Şövalye

"The Accolade" (şövalye ünvanının verilmesi) adlı tablo (1901).
Üreten: Edmund Blair Leighton


Günün seçkin resmi
Kredi kartı

Dünyada milyonlarca kişinin nakit paraya almaşık olarak kullandığı kredi kartlarından iki örnek.
Üreten: sxc.hu - Yükleyen: Avatar


Günün seçkin resmi
Dundasit

Nadir bir kurşun alüminyum karbonat minerali olan ve adını, Tazmanya'nın Dundas kasabasından alan dundasit (beyaz mineral) ve krokoyit. Görüş alanı 5 mm.
Üreten: JJ Harrison


Günün seçkin resmi
Fryxell Gölü

Fryxell Gölü'nü kaplayan bir mavi buz tabakası. Resimde görülen Transantarktik Sıradağları'nın eteklerindeki Kanada Buzulu'ndan ve diğer buzullardan eriyip gelen sular göle karışmaktadır.
Üreten: Joe Mastroianni


Günün seçkin resmi
Fumihiko Maki

Japon mimar Fumihiko Maki. 1993 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan Maki'nin, Japonya'nın yanı sıra Amerika ve Avrupa'da da tasarladığı yapılar bulunmaktadır.
Üreten: jeanbaptisteparis, düzenleme: Raghith


Günün seçkin resmi
Aletsch Buzulu

Aletsch Buzulu, Alpler'in en büyük ve en uzun buzuludur.
Üreten: Dirk Beyer

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 18 Temmuz 2018, Çarşamba ; saat 22.39 UTC