Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ekim 2014

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Usain Bolt

Usain Bolt, 16 Ağustos 2008 tarihinde 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 100 metre dünya rekorunu kırdıktan sonra seyircileri selamlarken.
Üreten : Jmex60


Günün seçkin resmi
Ayasofya

Bizans dönemindeki Ayasofya'nın mimarî planını gösteren bir yan kesit, 1908
Üreten : William Luebke, Max Semrau


Günün seçkin resmi
Kurbağa metamorfozu

Kurbağa metamorfozunun evreleri
Üreten : Meyers Konversations-Lexikon


Günün seçkin resmi
Filistinli Kadınlar

Filistin'de eski usüllerle kahve öğüten kadınlar - (1905).
Üreten : Library of Congress


Günün seçkin resmi
Miraç

Miraç: Kuran'a göre, Burak'a binerek göğün yedi katmanını gezen Muhammed çeşitli melekler ile karşılaşmıştır. Diğer İslam sanat eserlerinde olduğu gibi Muhammed'in yüzü çizilmemektedir. (Safevi şahı I. Tahmasp döneminde 1539-43 yılları arasında Tebriz'de basılmış Nizami'nin Hemse eserinde yer alan minyatür, British Library).
Üreten : Sultan Muhammad


Günün seçkin resmi
Tekbir

Bir Müslüman namaza başlarken, ellerini başının iki yanına kaldırarak "Allahü Ekber" diye söylenen tekbir getirir. Buna iftitah tekbiri denilmektedir. Namazın rükünlerinde tekbir tekrarlanır.
Üreten : User:Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Sultan Ahmet Camisi

Sultan Ahmet Camisi'nin bir görüntüsü (1895)
Üreten : Abdullah Biraderler


Günün seçkin resmi
İzlanda

Bir ada ülkesi olan İzlanda'da kış ayları okyanusun da etkisiyle nispeten yumuşak geçmektedir. Ancak yine de ülke tamamen karlarla kaplanmakta ve bitki örtüsü kıyı kesimlerde tundra bitki örtüsüne dönüşmektedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 0 °C iken en düşük ısı rekoru -39,7 °C olmuştur (Ocak 2004, NASA).
Üreten : Jeff Schmaltz (NASA)


Günün seçkin resmi
Karayip Kahverengi Pelikanı

Kanatlarını kurutan Karayip Kahverengi Pelikanı (Pelecanus occidentalis occidentalis), kahverengi boynunu gözler önüne seriyor. Karayip Kahverengi Pelikanı dahil beş alttürü olan Kahverengi Pelikan, pelikanların en küçük türüdür.
Üreten : Ram-Man


Günün seçkin resmi
Monument Vadisi

ABD'nin Utah ve Arizona eyaletleri arasında kalan Monument Vadisi
Üreten : Moritz Zimmermann


Günün seçkin resmi
Amerikan bizonu: Bison bison

Amerikan bizonu; Bison bison.
Üreten : USDA'dan Jack Dykinga


Günün seçkin resmi
Göreme - Aktepe

Kapadokya'da Göreme yakınında bulunan Aktepe'nin panoramik gönürümü. Bölge 1985 yılında Göreme Millî Parkı ve Kapadokya'nın kayalık alanları (Parc national de Göreme et sites rupestres de Cappadoce) adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Göreme Tarihî Millî Parkı, Nevşehir, Türkiye, 31 Temmuz 2009).
Üreten : Uspn


Günün seçkin resmi
İlk havacılık (International Civil Aviation Day)

İlk havacılık: üst sırada: "Francesco Lana de Terzi'nin havacılık makinesi", "Montgolfiers'nin balonu", "Jean-Pierre Blanchard'ın balonu",, orta sırada: "Garnerin'ın paraşütü" (yükselişte), "Charles & Nicholas Louis Robert'in balonu", "Garnerin'ın paraşütü" (inişte), alt sırada: "Bruce Lunardi tarafından kullanılan kanatların şekli", "Jean-Pierre Blanchard tarafından kullanılan kanatların şekli" (Gravür, 1818).
Joseph Clement, Gravür: Ambrose William Warren, J. Davis


Günün seçkin resmi
Güney Amerika (Declaración de Cusco sobre la Comunidad Sudamericana de Naciones, 8 de diciembre de 2004)

Güney Amerika, dünyanın en yüksek şelasi Angel Şelalesi'ne, en geniş nehri Amazon Nehri'ne; en uzun sıradağına (And Dağları); yeyüzünün en kuru çölüne (Atakama Çölü); en geniş yağmur ormanına (Amazon yağmur ormanı); en yüksek (de facto) başkentine (La Paz); en yüksek ticarî ve turistik değere sahip gölüne (Titikaka Gölü) ve gözlem istasyonları dışındaki dünyanın en güneyindeki yerleşim birimine (Puerto Toro) sahip olmasıyla coğrafik anlamda çeşitli özgüllükleri bünyesinde barındırmaktadır. Güney Amerika'nın uzaydan görünümü (NASA).
Üreten: Blue Marble by Reto Stockli, NASA/GSFC


Günün seçkin resmi
Kunstformen der Natur

Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur adlı eserinden Yarasalar. 1. ve 2. Plecotus auritus, 3. Nyctophilus geoffroyi, 4. Megaderma spasma, 5. Chrotopterus auritus, 6. ve 7. Lonchorhina aurita, 8. Natalus stramineus, 9, Mormoops blainvillii, 10. Anthops ornatus, 11. Phyllostomus hastatus, 12. Furipterus horrens, 13. Rhinolophus ferrumequinum, 14. Centurio senex, 1842, 15. Vampyrum spectrum (1904).
Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Nar

Nar (Punica granatum)
Üreten : Fir0002


Günün seçkin resmi
Sümüklü Böcek

"Çingene sümüklü böceği" (Helix pomatia) - Slovenya
Üreten : Pinky sl


Günün seçkin resmi
Piri Reis Haritası

Osmanlı İmparatorluğu amirali Piri Reis tarafından 1513'te çizilmiş olan, Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarıyla Güney Amerika'nın doğu kıyılarını gösteren dünyanın en eski haritalarından biri olan Piri Reis'in ilk Dünya haritası.
Üreten : Piri Reis, Yükleyen: FunkMonk


Günün seçkin resmi
Peyto Gölü

Buzul beslenimli bir göl olan Peyto Gölü, Kayalık Dağlar coğrafi alanındaki yüksekliği 1,800 m.yi bulan Waputik dağ silsilesinde yer almaktadır. Buzul alanın etkisi ile buralardan göle karışan kayalar ve buzul suyu eriyikleri göle turkuaz rengini vermektedir (Banff Milli Parkı, Alberta, Kanada).
Üreten : Tobi 87


Günün seçkin resmi
Faruk Çelik

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Köln Merkez Camisi’nin temel atma töreninde konuşma yaparken (7 Kasım 2009). Üç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa milletvekili olan Faruk Çelik, 1 Mayıs 2009'dan itibaren Diyanet’ten ve yurt dışındaki Türkler ile ilgili konulardan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Şuan XXIV. Dönem Şanlıurfa Milletvekili ve 61. hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak kabinede yer almaktadır.
Üreten : Elke Wetzig


Günün seçkin resmi
Yengeç bulutsusu

Yengeç bulutsusu, Boğa takımyıldızında yer alan bir süpernova kalıntısıdır. 1731 yılında keşfedilmiştir, ancak 1054 yılında Çinli astro fizikçiler tarafından gözlenmiştir. Dünya'dan yaklaşık 7000 ışık yılı uzaklıktadır ve çapı da 11 ışık yılıdır. Hızla genişlemektedir.
Üreten : Tryphon


Günün seçkin resmi
İnsan Embriyosu

7 haftalık bir insan embriyosu.
Üreten : Ed Uthman


Günün seçkin resmi
Motokros

Motokros yapan bir sporcu. Motokros, yol dışındaki kapalı güzergahlarda, özel parkurlarda yapılan bir motosiklet sporudur.
Üreten : Fir0002


Günün seçkin resmi
Nefertiti

Mısır kraliçesi olan Nefertiti yaklaşık olarak M.Ö. 14. yüzyıl'da yaşamıştır ve Mısır Firavunu IV. Amenhotep'in (sonradan Akhenaton) eşi, Firavun Tutankhamun'un kayınvalidesidir. Adının kelime anlamı güzelik geliyor ya da güzelden gelen anlamındadır. Resimde görülen ise ünlü Mısırlı heykeltıraş Tutmose tarafından yapılmış olan Nefertiti büstüdür. Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Neues Museum'da sergilenmektedir.
Üreten : Xenon 77


Günün seçkin resmi
Erkek aslan ve yavrusu bir Afrika mandasını yerken. Güney Afrika, 2004.

Erkek aslan (Panthero leo) ve yavrusu bir Afrika mandasını yerken. Kuzey Sabi Sand rezervasyonu, Güney Afrika, 2004
Üreten: Hans Hillewaert (Luca Galuzzi )


Günün seçkin resmi
Louis Armstrong

Caz müzisyeni Louis Armstrong (1953)
Üreten: Herman Hiller, World-Telegram


Günün seçkin resmi
Buhori

Semerkand'da Yahudiler. Bugünkü Özbekistan'da Aşkenazi ve Buhori (Buhara Yahudileri) olmak üzere iki Yahudi topluluğu mevcuttu. Bu resimde Buhara Yahudisi olan hocasından ders alan çocukların bazıları Aşkenazi olabilir. (Buhara Emirliği, Rusya İmparatorluğu, 1909 - 1915).
Üreten: Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi
2008 Güney Osetya Savaşı

2008 Güney Osetya Savaşı sırasında taraflar arasında gerçekleşen askerî saldırılar. Ağustos 2008'de Güney Osetya - Rusya - Gürcistan ve son olarak Abhazya'nın katılımı ilerleyen savaş, 16 Ağustos 2008'de ateşkes ilan edilmesi ile son buldu.
Üreten: Andrei nacu (Türkçeye çeviren: Alkd)


Günün seçkin resmi
Wilson bataklık çulluğu

Çullukgillerden Wilson bataklık çulluğu (Gallinago delicata), Kanada ve kuzey ABD'de yaygın bir kıyı kuşudur. Görünüş olarak kuzey Avrupa ve Rusya'da bulunan su çulluğuna benzer. Normalde ürkek olan bu kuş sazlıklarda ve sulak yerlerde gizlenir, hassas gagası ile solucan ve diğer omurgasızları arar. İlkbahar ve yaz başında bu kuş daha sık duyulur çünkü erkek kuşlar kendilerine eş arar, çiftler de yuva kuracak yer arar.
Üreten: Talshiarr


Günün seçkin resmi
Yidiş afişi

I. Dünya Savaşı sırasında ABD Gıda İdaresi (US Food Administration'ın düzenlediği "Gıda Muhafaza Kampanyası"nı teşvik etmek amacıyla Yidiş dilinde yazılan poster, Gıda savaşı kazanacak - Buraya özgürlük uğruna geldiniz, şimdi onu korumaya yardım etmelisiniz. Buğdaya müttefiklerin ihtiyacı var - ziyan etme. (renkli litograf, Charles Edward Chambers, 1917).
Üreten: Charles Edward Chambers


Günün seçkin resmi
Bergen

Bergen 'in panoramik manzarası (Fotokrom, Detroit Publishing Co., 1890 - 1905).
Üreten: Detroit Publishing Company

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 09.32 UTC