Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ekim 2016

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Kutup Işıkları

Güney Kutbu'nda bulunan Amundsen-Scott Güney Kutbu İstasyonu'ndan Aurora Australis (Güney kutup ışığı)'in görünümü. Bu fotoğraf 25 dakika açık bırakılarak çekildi (Temmuz 2005).
Üreten : Chris Danals


Günün seçkin resmi
Rubin Okotie

Avusturyalı futbolcu Rubin Okotie 2007 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda Kongolu kaleci Destin Onka'ya karşı gol atmaya çalışırken. Pozisyon sonunda Onka topu kurtarabilmeyi başarmıştır.
Üreten: Nwieberesmi


Günün seçkin resmi
Britanya'da kış.

Büyük Britanya Adası'nın kuzey kesimleri nispeten daha sert kış geçirmektedir. 2009-2010 yılında ise kış mevsimi tüm adada önceki yıllara oranla daha sert geçmiştir (Ocak 2010).
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
DNA kıskacı

Bir araya gelmiş insan DNA kıskacı, bir PCNA protein üçlüsüdür. Bu protein, DNA ikileşmesinin hızı ve verimliliğini artıran bir ilerleyicilik faktörüdür. İkileşme kompleksinde, kıskaç DNA'yı çevreler ve sonra DNA ortasındaki delikten kayar. Kıskaç, DNA polimeraza bağlanarak enzimin DNA'dan zamansız ayrılmasına engel olur. DNA kıskacı DNA sentez hızının yaklaşık 1000-kat artmasını sağlar.
Üreten: Opabinia regalis


Günün seçkin resmi
Merkür

Merkür'ün, MESSENGER uzay gemisi tarafından 03 Ağustos 2004 tarihinde çıktığı uzay yolculuğunda, daha önceki Mariner 10 uzay probunun 03 Kasım 1978 tarihindeki çıktığı Merkür yolculuğunda görüntülenememiş olan yüzünün çekilmiş fotoğrafıdır.
Üreten: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington


Günün seçkin resmi
Şimşek ve yıldırım

Unna'da olan bir fırtınada, gök gürültüsü ve şimşekle görülen, gökyüzü ile yer arasındaki elektrik boşalmasından meydana gelen bir şimşek.
Üreten: Kullanıcı:Smial


Günün seçkin resmi
Kutup ışıkları

Eielson Hava Üssü'nde (Alaska, ABD), Bear Lake üzerinde kutup ışıkları -- .
Üreten: Joshua Strang


Günün seçkin resmi
Berlin Neue Sinagogu

Berlin Neue Sinagogu 'nun iç görünümü. 1856-1866 yılları arasında inşa edilmiş Berlin Yahudi cemaatinin ana sinagogu olan Berlin Neue Sinagogu 9 Kasım 1938'de Kristal Gece saldırısında ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Kasım 1943 tarihli Müttefik Devletlerin hava saldırısıyla ağır hasar gördü. Daha sonra 1958'de ön bölüm hariç yıkılan sinagog 1988-1993 yılları arasında restore edilip 1995'te kısmen açıldı. (Berlin Wilhelm Ernst & Sohn Verlag tarafından yayımlanmış Berlin und seine Bauten adlı kitaptan, 1896).
Üreten : Wilhelm Ernst & Sohn


Günün seçkin resmi
Stormy Daniels

Stormy Daniels, Amerikalı aktris ve senaryo yazarı. 100'e yakın porno filmde oynayan Daniels 2004 yılında AVN tarafından Yılın Yıldız Adayı ödülüne layık görülmüştür.
Üreten : Toglenn


Günün seçkin resmi
Palmira tiyatrosu

Palmira şehri antik tiyatrosu. Tiyatronun milattan sonra 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülse de 1. yüzyılda hüküm süren Flavius Hanedanı'na ait izler de taşımaktadır. (Suriye, 16 Nisan 2010)
Üreten : Eusebius


Günün seçkin resmi
Achelousaurus

Achelousaurus, Geç Kretase Dönemde Kuzey Amerika'da yaşamış bir dinozor cinsiydi. Dört ayaklı bir otobur olup papağan gibi bir gagası, burnunun üstünde pütürlü bir tümseği, yakasının üstünde ve gözlerinin üstünde ikişer boynuzu vardı, boyu 6 metre kadardı. Bu cinse ait fosiller ABD'nin Montana eyaletinde bulunmuştur. Çizim, Achelousaurus türlerinin kafatası çizimleri ve çeşitli müzelerdeki resimlerine dayandırılarak serbest lisanslı olarak yeniden üretilmiştir.
Üreten: LadyofHats


Günün seçkin resmi
Regensburg

Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan ve Tuna Nehri ile onun sol kollarından Regen Nehri'nin birleştiği noktada kurulmuş olan Regensburg'in eski şehir merkezi. 2006 yılında karşı kıyısında bulunan Stadtamhof ile birlikte UNESCO Dünya Miras listesine alındı.
Üreten : Grizurgbg


Günün seçkin resmi
Almanya'nın teslimiyet belgesi

7 Mayıs 1945 tarihinde Fransa'nın Reims şehrinde Müttefik Sefer Kuvvetleri Yüksek Karargâhı'nın bulunduğu binada imzalanan Almanya'nın teslimiyet belgesi. İmzalar: Generaloberst Alfred Jodl (OKW'nin adına ve yeni devlet başkan Karl Dönitz'in temsilcisi olarak), Müttefik Sefer Kuvvetleri Yüksek Karargâhı kurmay başkanı ABD'li Korgeneral Walter Bedell Smith (Batı Müttefik Kuvveleri adına), Kızıl Ordu iletişim subayı Tümgeneral İvan Susloparov (Sovyetler Birliği Yüksek Komtanlığı adına) ve Fransa Kara Kuvvetleri'nden Tümgeneral François Sevez (resmî tanık olarak).
Üreten: Office of War Information, ABD


Günün seçkin resmi
Studies of Embryos

Leonardo da Vinci'nin yaptığı anatomi çalışmalarından birinde rastlanan, ana rahmindeki 4 aylık fetusu gösteren çizim
Üreten : Leonardo da Vinci, Fotoğraf: Luc Viatour


Günün seçkin resmi

Yüzbaşı Chuck Yeager 14 Ekim 1947 tarihinde XS-1 "Glamorous Glennis" ile mach 1,06 hızıyla ses duvarını aşarak ilk insanlı süpersonik uçuşu gerçekleştirdi. Ancak bu gerçek gizli tutuldu ve 15 Haziran 1948 tarihinde açıklandı.
Üreten: The National Archives (yükleyen: Brian0918)


Günün seçkin resmi
Thomas Alva Edison

Bilim dünyasına yaptığı katkılarla insan yaşamını büyük bir biçimde etkileyen Birleşik Amerikalı mucit, bilim adamı ve iş adamı Thomas Alva Edison'un tahminen 1922 yılında çekilmiş bir fotoğrafı. 1000'e yakın patentiyle tarihin en önemli ve verimli mucitlerinden sayılan Edison, 18 Ekim 1931 günü 84 yaşında hayata veda etmiştir.
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Vladimir Lenin

Stalin, Lenin ve Mikhail Kalinin (Rus Komünist Partisi'nin VIII. Kongresi'nden fotoğraf, Mart 1919). Diğer Kongre üyelerini gösteren daha büyük bir resimden detaydır.
Üreten: Bilinmiyor Yükleyen: AlMare


Günün seçkin resmi
Svalbard'da ekoturizm

Svalbard'da ekoturizm. Kuzey Buz Denizi'nde Norveç'e bağlı bir takımada olan Svalbard'ın topraklarının %60'ı buzullarla kaplıdır ve pek çok dağ ile fiyort da bulunmaktadır.
Üreten : Woodwalker


Günün seçkin resmi
Cacık

Yeşillikle süslenmiş bir kâse koyu kıvamlı cacık.
Üreten: Rainer Zenz


Günün seçkin resmi
Göreme Tarihî Millî Parkı

6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'nde yer alan Nevşehir ili sınırları içerisindeki Göreme Tarihî Millî Parkı.
Üreten: Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Yeşil kaplumbağa

Yeşil kaplumbağa, Hawaii, ABD.
Üreten: Brocken Inaglory


Günün seçkin resmi
Japonya'nın teslimiyet belgesini imzalayan MacArthur

2 Eylül 1945 tarihinde saat 9:08'de Tokyo Körfezi'nin Uraga Kanalı'nda demirleyen USS Missouri (BB-63)'nin güvertesinde Japonya'nın teslimiyet belgesini imzalayan Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Douglas MacArthur.
Üreten: ABD (Library of Congress)


Günün seçkin resmi
Balaklava Muharabesi

25 Ekim 1854 tarihli Balaklava Muharebesi'nde Rusya İmparatorluk Ordusu'nun 3500 atlıdan oluşan süvari hattının ortasına karşı James Yorke Scarlett komutasında 600 atlıyla gerçekleştirilen "Ağır Süvari Tugayı" 'nın hücumu (William Simpson, taş baskı, 18 Ocak 1855).
Üreten: William Simpson


Günün seçkin resmi
Amerikan Kongre Binası

Amerikan Kongre Binası (İngilizce: United States Capitol) Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimini yürüten ABD Kongresi'nin ikamet yeridir. Başkent Washington DC'de 1792 - 1800 yılları arasına inşa edilen binanın kubbesiyse 1855 - 1866 yılları arasında yapılmıştır. Thomas Ustick Walter'ın tasarladığı, 29 m çapında ve 88 m yüksekliğindeki kubbe 1.047.291 Amerikan dolarına mal olmuştur.
Diliff


Günün seçkin resmi
Reichstag

Weimar Cumhuriyeti döneminde yaptırılan ve Nazi Almanyası'nda parlamento binası olarak kullanılan Reichstag, 1991 tarihinde Berlin’in yeniden Almanya Cumhuriyeti’nin başkenti olmasıyla Almanya Federal Meclis binası olmuştur.
Üreten : Mfield


Günün seçkin resmi
T-34/85

T-34/85 1944 modeli tank. Resimde görülen, Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndaki SSCB'nin kurtarıcısı olarak kabul edilen T-34 tankının ZiS-S-53 85 mm top donanımlı versiyonudur. Fotoğraftaki gösterideki Polonyalılar Berlin Muharebesi'ne katılan Polonya 1. Ordusu'nu temsil etmektedirler (Modolin Kalesi, 4 Mayıs 2008).
Üreten: Cezary p


Günün seçkin resmi
Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Aşk Çeşmesi olarak da bilinmekte olup ortasında Neptunus (Poseidon), solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) heykelleri vardır. Ziyaret eden insanlar dilek dilemek için çeşmeye arkalarını dönüp, omuzları üzerinden çeşmeye doğru para fırlatırlar. (Roma, İtalya).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Anthony Hopkins

Anthony Hopkins, Galli, Amerikan vatandaşı aktör. Kuzuların Sessizliği filmindeki rolü ile 1992 Oscar'a layık görüldü. Kariyeri boyunca aynı ödüle üç kere daha aday gösterildi.(İtalya, 2009)
Elena Torre, Viareggio, İtalya


Günün seçkin resmi
St Paul Katedrali

Londra'da bulunan St Paul Katedrali'nin akşam karanlığında görünümü. Katedral birçok defa yangınlarda zarar görmüş ve yeniden yapılmak zorunda kalmıştır. Son inşa edilen günümüzdeki katedral ise, içinde yapılan ilk ayinin tarihi 2 Aralık 1697 olmasına rağmen resmî olarak 20 Ekim 1708 tarihinde açıldı.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Golda Meir

Golda Meir (1898-1978), 1969-1974 yılları arasında İsrail başbakanlığı yapmış olan siyasetçi. Bu göreve geldiğinde İsrail'deki ilk, dünyadaki üçüncü kadın başbakanı olmuştur.
Üreten: Marion S. Trikosko (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Mars

Mars’tan Güneş’in batışı. Fotoğraf Gusev Krateri’nden Spirit adlı uzay keşif sonda aracınca 19 Mayıs 2005’te çekilmiştir.
Üreten: Spirit (NASA)

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 19 Temmuz 2018, Perşembe ; saat 15.59 UTC