Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ekim 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Gri fok

Yavrusunu emziren gri fok; Skye adası, İskoçya.
Üreten: Nevit Dilmen


Günün seçkin resmi
Havacılık tarihi

Havacılık tarihi: sağ üst köşesinden saatin ters yönünde: Mainz Kuşatması sırasında Komutan Coutelle (1795), Geçen yüzyılın hava seyrüsefer ütopyaları, Sébastien Lenormand'ın ilk paraşüt deneyimi, Montpellier (1783), Jacques Garnerin'ın paraşütle inmesi (1797), Gay-Lussac ve Biot 4.000 metre yüksekliğinde (1804), Napolyon'un taç giyme logolu balon (1804), Bayan Blanchard'ın ölümü (1819), Adriyatik Denizi'nde Zambecarri ve iki ortağı (1804), Harris'in ölümü (1824), İtalyan balıkçılar tarafından kurtarılan Arban (1846), kromlitografya, Paris, 1890-1900.
Üreten: Paris: Romanet & cie., imp. edit., [between 1890 and 1900] Library of Congress (yükleyen: Trialsanderrors)


Günün seçkin resmi
Stafilokoklar

Stafilokok aureus 'un elektron mikroskobuyla alınmış görüntüsü. Bu bakteri, insan ve diğer hayvanların cilt ve bağırsaklarında yaşar, gıda zehirlenmesine ve mastitis, apse, zatürre, menenjit, sepsis gibi çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak son yıllarda bu bakterinin antibiyotiklere dirençli çeşitli varyasyonları ortaya çıkmıştır.
Eric Erbe, Christopher Pooley (yükleyen: Brian0918


Günün seçkin resmi
Blagaj Tekkesi

Blagay, (Blagaj) Bosna-Hersek'in Hersek-Neretva Kantonunda, Mostar havzasının da güneydoğu bölgesinde yer alan bir kasabadır.
Üreten: Talha Çakır


Günün seçkin resmi
Yucatán Yarımadasının Meksika Körfezi açıkları

Yucatán Yarımadası'nın kuzeybatı sahili ve Meksika Körfezi açıklarının uydudan görünümü. Renk patlaması sığ sulara denk gelmekte ve taba, yeşil, mavi ve beyaz renkli girdaplar ise hem kara hem de deniz tabanından kaynaklanan çökelmeleri göstermektedir.
Üreten : NASA (yükleyen : Originalwana)


Günün seçkin resmi
Toledo, İspanya

Gün doğumunda Toledo'nun panoramik manzarası, sağ tarafında Toledo Katedrali, sol tarafında Alcázar görünmektedir (Kastilya-La Mancha, İspanya, 2005)
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Cecil Rhodes

İngiliz iş adamı ve polikacı Cecil Rhodes'un, Kahire'yi Cape Town'a bağlayacak bir telgraf hattı kurma planını açıklamasının ardından yayımlanan bu meşhur karikatürü, Rhodes'u Rodos Heykeli'ne benzetmektedir. 19 yüzyılın sonları ile I. Dünya Savaşı'nın başı arasındaki Yeni Sömürgecilik döneminde Avrupa kuvvetleri Afrika'yı istila edip onu sömürgeleştirme yarışındaydılar. Karikatürde, Rhodes'un bir ayağı Kahire'de, bir ayağı Cape Town'da gösterilerek, Rhodes'un Britanya'nın Afrika hakimiyeti için önerdiği "Cape'den Kahire'ye demiryolu" projesine atıf yapılmaktadır. (10 Aralık 1892 tarihli Punch dergisi.)
Üreten: Edward Linley Sambourne


Günün seçkin resmi
Savaş yardım pulu

Jeanne d'Arc Fransa'yı kurtardı. Amerikalı kadınlar ülkenizi kurtarın, Savaş yardım pulu satın alın. (I. Dünya Savaşı savaş yardım pulu posteri, 1918.)
Üreten: Haskell Coffin (Yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Mumya film posteri

1932 Universal Studios yapımı Mumya filminin afişi. 1922'de Tutankhamun'un mezarının açılması olayının etkisiyle çekilen bu ilk mumya filmini, 1931 yapımı Drakula filminin görüntü yönetmeni Karl Freund yönetti. Baş karakter mumya rolünde ise, yine bir sene önce çekilen Frankenstein filminde de canavarı oynayan Boris Karloff yer aldı.
Üreten : Karoly Grosz (atıf)


Günün seçkin resmi
Kabe

Kâbe'de Mescid el Haram'da dua eden bir müslüman
Üreten : Ali Imran


Günün seçkin resmi
Satürn

Güneş Sistemi'nde yer alan 8 gezegenden biri olan ve Güneş'e yakınlık olarak 6. sırada yer alan Satürn, NASA.
Üreten: NASA/JPL/Space Science Institute


Günün seçkin resmi
Su-27 Flanker

Sovyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Su-27 Flanker, bir hava şovuna katıldıktan sonra ABD'nin Montana Hava Ulusal Muhafızı'na bağlı F-16C Fighting Falcon tarafından refakat edilerek Kanada sınırına doğru uçarken (Washington eyaletinin Paine Field Havaalanı üzerinde, 1 Ağustos 1990).
Üreten : Fernando Serna


Günün seçkin resmi
Kaplumbağa Terbiyecisi

Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosunun 1907 tarihli ikinci versiyonu.
Üreten: Osman Hamdi Bey


Günün seçkin resmi
USS Arizona yanıyor.

USS Arizona Japonların Pearl Harbor saldırısından sonra yanarken. Yangın iki gün sürmüştür. Yangınına neden olan patlamanın kaynağı hakkındaki tartışmalar bugün bile devam etmektedir.
Üreten: Üreten bilinmiyor, fotoğrafın kaynağı FDR Müzesi, düzenleyen ise Tango22


Günün seçkin resmi
Karatavuk

karatavuklara (Turdus merula) verilen ad. Karatavuk, Karatavukgiller (Turdidae) familyasından tüyleri siyah, meyve ve böceklerle beslenen ötücü bir kuş türüdür (Helgoland, Almanya, 3 Haziran 2011).
Üreten: Andreas Trepte


Günün seçkin resmi
Monument Vadisi

ABD'nin Utah ve Arizona eyaletleri arasında kalan Monument Vadisi
Üreten : Moritz Zimmermann


Günün seçkin resmi
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

ABD Genelkurmay Başkanı Deniz Piyade Orgenerali Peter Pace için Çin Savunma Bakanlığı'nın önünde düzenlenen karşılama töreninde Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun şeref kıtası (Pekin, Çin, 22 Mart 2007).
Üreten: D. Myles Cullen


Günün seçkin resmi
Kızıldeniz

Kızıldeniz üzerinden kıvrılarak geçen bir kum fırtınasını gösteren uydu görüntüsü, 13 Mayıs 2005.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Wake türbülansı

Uçağın kanatlarının üstü ve altı arasındaki basınç farkından uçağın arkasında oluşan girdaplardan kaynaklanan wake türbülansının görselleştirilmiş hali (Virginia eyaletinde bulunan NASA'nın Wallops Flight Facility tesisinde gerçekleştirilen testte, 4 Mayıs 1990).
NASA (yükleyen: Fir0002)


Günün seçkin resmi
C-451 traktörü

C-451 traktörü, Polonya'nın Darłowie şehrinde düzenlenen tarihî askerî araçlar yarışmasında. C-451, Lanz Bulldog D9506 modelinin kopyası olan Ursus C-45'in geliştirilmiş versiyonudur. (26 Haziran 2009)
Üreten: Łukasz Golowanow (Airwolf) & Maciek Hypś, Konflikty.pl (yükleyen: User:Airwolf)


Günün seçkin resmi
NGC 1300

Hubble Uzay Teleskopu tarafından fotoğrafı çekilmiş çubuklu sarmal galaksi NGC 1300. 100.000 ışık yılı genişlikteki bu galaksiyi oluşturan büyük spiralin merkezinde 3300 ışık yılı uzunlukta ikinci bir spiral yapı bulunmaktadır. Bu spiral-içinde-spiral yapı ancak büyük ölçekli çubukları olan galaksilerde görülür. Fiziksel modellere göre, bir çubuktaki gaz, spiral şekilde diskin merkezine doğru akabilir ve orada bir kara deliği besleyebilir. Ancak, NGC 1300'de bir aktif çekirdeği olduğuna dair bir belirti yoktur, dolayısıyla bu galaksinin merkezinde bir kara delik yoktur veya varsa içine madde çekmemektedir. John Herschel tarafından 1835'te keşfedilen NGC 1300, Irmak (Eridanus) kümesi'nin bir parçasıdır. (Hubble Uzay Teleskobu, NASA, ESA.)
Üreten: NASA, ESA.


Günün seçkin resmi
SMS Moltke (1910)

Moltke ABD'de; Alman İmparatorluğu'nun büyük kruvazörlerinden Moltke sınıfının birinci gemisi SMS Moltke, Kaiserliche Marine bayrak gemisi olarak ABD'yi ziyaret etmek için 11 Mayıs 1912'de SMS Stettin ve SMS Bremen olmak üzere iki hafif kruvazör ile birlikte Kiel'den hareket etti. 30 Mayıs'ta Commonwealth of Virginia'da bulunan ABD Deniz Kuvvetleri'nin üssü Hampton Roads'a ulaştı. İki haftalık doğu sahili gezisinden sonra 24 Haziran'da Kiel'e döndü.
Üreten: Harris & Ewing (yükleyen: Staxringold)


Günün seçkin resmi
Atatürk bir vatandaşın derdini dinlerken

Zaman zaman halkın arasına girip, yurttaşların derdini dinleyen Gazi Mustafa Kemal'in, yine böyle bir anda 21 Kasım 1930 günü Tokat'ta çekilmiş fotoğrafı. 1881 yılında doğan ve 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır.
Üreten: Fotoğrafı çeken bilinmiyor


Günün seçkin resmi
Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli, ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir. Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye hediye edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir tablet tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m, kaidesi ile beraber 93 m'dir.
Üreten: Daniel Schwen


Günün seçkin resmi
Rayleigh saçılımı

Rayleigh saçılımı nedeniyle, göl ve gökyüzü bir bütün olarak algılanmaktadır.
Üreten: Richard Palmer


Günün seçkin resmi
Siyah yüzlü impala

Birkaç dişi siyah yüzlü impala su birikintisi başında su içiyorlar. İmpalalarda seksüel dimorfizm farklılıkları bulunmaktadır. Dişiler erkeklerden 10 ilâ 25 kg. daha az ağırlıkta ve boynuzsuz olurlar.
Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Volkanik patlama

Volkanik patlama diyagramı:1.Kül bulutu, 2.Lapilli(volkanik bacadan fırlayan küçük katı parçacıklar), 3.Lav kaynağı, 4.Volkanik kül yağmuru, 5.Yanardağ yumrusu, 6.Lav, 7.Kül ve lav katmanı, 8.Jeolojik katmanlar (stratum), 9.Yanal volkanik tabaka, 10.Diatrem, 11.Magma odacığı, 12.Volkanik duvar
Üreten: Sémhur


Günün seçkin resmi
Kel kartal

Kel kartal Kuzey Amerika kıtasında bulunan ve ABD'de en çok tanınmış kuş ve simgedir. Ak başlı kartal ya da Beyaz başlı kartal adlarıyla da bilinir. Gövde uzunluğu 71-106 cm, kanat açıklığı 1.83-2.34 m arasında değişebilir. Bir kel kartal, kahverengi ile siyah arasında değişebilen bir vücuda sahiptir. Başları ve kuyrukları beyazdır. İrisleri sarı renktedir ve ağırlığı 3-7 kg civarındadır.
Üreten : Adrian Pingstone


Günün seçkin resmi
Büyük karabatak

Pelikan takımının karabatakgiller familyasına ait büyük karabatak (Phalacrocorax carbo). Ortalama ağırlığı 2.6 ve 3.7 kg arasında olan bu deniz kuşunun uzunluğu 70 ve 102 cm arasında, kanat açıklığı ise 121 ve 160 cm arasında değişebilir. Bu fotoğraf Avustralya'nın Victoria eyaletinde çekilmiştir.
Üreten: User:Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Aletsch Buzulu

Aletsch Buzulu, Alpler'in en büyük ve en uzun buzuludur.
Üreten: Dirk Beyer


Günün seçkin resmi
Bryce Kanyonu (panorama)

Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletinde bulunan ve hoodoolar ile bilinen Byrce Kanyonu'nun panoramik görünümü
Üreten: Digon3

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 17.49 UTC