Vikipedi:Günün seçkin resmi/Eylül 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Ayçiçeği

Mavi gökyüzü önünde bir ayçiçeği. Çapı yaklaşık 15 cm'dir.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Osmiyum

Osmiyum, yoğunluğu en yüksek metaldir. Gümüş rengindedir. Kristali (%99.99 saflık), Klor gazı içinde kimyasal buğu taşınımı (CVT) yöntemiyle elde edilmiştir.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Thames

Thames Nehri'nin panoramik görünümü. Sol tarafında London Eye ve ortada Westminster Sarayı görülmektedir (Londra, Haziran 2009).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Japon zambağı

Japonya, Tayvan ve Kore yarımadasında yetişen Japon zambağının (Tricyrtis) tomurcuğu ve açılmış çiçeği.
Üreten: Aka


Günün seçkin resmi
William McKinley'nin son konuşması

ABD'nin 25. başkanı William McKinley'nin suikastından bir gün önce Buffalo, New York'ta düzenlenen Pan-American Sergisinde yaptığı son konuşması (5 Eylül 1901).
Üreten: Charles Dudley Arnold


Günün seçkin resmi
Japonya'nın teslimiyet belgesi

2 Eylül 1945'te imzalanan Japonya'nın teslimiyet belgesi 6 Eylül'de Washington D.C.'ye getirildi. İmzalar: Mamoru Shigemitsu (Japon İmparatorluğu'nun imparatoru ve hükûmeti), Yoshijirō Umezu (Japon İmparatorluk Kuvvetleri Genel Karargâhı), Douglas MacArthur (Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı), Chester Nimitz (ABD), Hsu Yung-Ch'ang (Çin Cumhuriyeti), Bruce Fraser (Birleşik Krallık), Kuzma Derevyanko (SSCB), Thomas Blamey (Avustralya), Lawrence Moore Cosgrave (Kanada), Philippe Leclerc de Hautecloque (Fransa), Conrad Emil Lambert Helfrich (Hollanda), Leonard M. Isitt (Yeni Zelanda).
Üreten: ABD (National Archives and Records Administration)


Günün seçkin resmi
F-22 Raptor

ABD Hava Kuvvetleri hizmetinde Yarbay James Hecker (ön) ve Yarbay Evan Dertein'in kullandığı F-22A Raptor avcı uçağı, Hill Hava Üssü (Utah)'ne dönerken KC-10 Extender yakıt ikmal uçağından çekildi (15 Ekim 2005).
Üreten: Ben Bloker


Günün seçkin resmi
Notre Dame Katedrali

Paris'te Île de la Cité'de bulunan ve Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı Notre Dame Katedrali'nin ön (batı) cephesi (façade) nin alt bölümü. Üst kısmında Yehuda ve İsrail'in 28 kralının heykeli, altndaki kapı kısmında (soldan soğa dorğu) İsa'nın annesi Meryem'in bakireyken hamile kalması, Kıyamet günü, Meryem'in annesi Anna'nın kabartmaları bulunmaktadır.
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
Murasame sınıfı refaket gemisi

Japonya'nın Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne bağlı Murasame sınıfı refakat gemisi (muhrip)'nin beşinci gemisi Inazuma (DD-105) Pearl Harbor deniz üssünün iskelesine giderken. (Oahu, Hawaii, 29 Mayıs 2007).
Üreten: James E. Foehl (USN)


Günün seçkin resmi
Mateo Ricci

Konyo Bankoku Zenzu, Japonya'ya ihraç edilen Kunyu Wanguo Quantu'nun renksiz versiyonuna dayanılarak, Kanō ressamları tarafından renkli olarak çizilip basılan katakana ilaveli dünya haritasıdır. Sağ üst köşesinde Kanō'nun mühürü görülmektedir (Tohoku Üniversitesi Kütüphanesi Kanō Bunko).
Üreten: Matteo Ricci, Japon ver.: Kanō ressamları


Günün seçkin resmi
Mavi Viola x wittrockiana

Viola cinsinin Viola tricolor türünün mavi bir Viola x wittrockiana melezi. Görüntüde odak çiçeğin ortasındaki tepecik açıklığının etrafında yer alan, trikom olarak adlandırılan, tozlaşmayı daha etkili kılan tüylerle kaplı dudağımsı yapılardır. Bu yapı Viola tricolor'un bir özelliğidir.
Üreten: Noumenon


Günün seçkin resmi
Chorus line

Rice & Barton's Big Gaiety Spectacular Extravaganza Co.'nin "The Gaiety Dancers" adlı 1900 yılına ait erken chorus line dansçıları gösteren tiyatro reklam afişi.
Üreten: The Courier Company, Lith. Dpt.


Günün seçkin resmi
Enigma makinesinin rotoru

I. Dünya Savaşı sırasında 1918 yılında icat edilmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından kullanılmış şifre makinesi olarak bilinen Enigma makinesi 'nin rotor mekanizması: 1) Çentikli halka, 2) "A" kontağının yerini ayarlamak için nokta, 3) Alfabe tekerliği veya Alfabe halkası, 4) Elektrik plaka kontakları, 5) Kablo bağlantıları, 6) Zemberek yüklü iğne kontakları, 7) Zemberek yüklü halka ayarlama kaldıracı, 8) Rotor göbeği, 9) Parmak tekerlek, 10) Kilit mekanizması.
Üreten: Alexg


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Deutsche Bank kuleleri]]

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bankın her biri 155 m. yükseklikteki iki gökdelenden oluşan merkezi (Frankfurt, Almanya).
Üreten: JürgenMatern


Günün seçkin resmi
Solo Display Team (since 15 September 1979)

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin akrotimi Solo Display Team'e ait F-16, Radom'da düzenlenmiş Air Show 2009 öncesindeki eğitim uçuşu sırasında iniş yaklaşımında.
Üreten: Airwolf, Maciek Hypś, Konflikty.pl


Günün seçkin resmi
Torre Agbar (Açılış töreni = 16 Eylül 2005 = İspanya kralının doğum tarihi)

Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan ve İspanya’nın Barselona şehrinde inşa edilen Torre Agbar
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Boston

Kraliyet Ordusu'nun İstihkam Kolordusu'nda görevli Teğmen Thomas Hyde Page ile diğer görevlilerin gözetiminde hazırlanan, Boston kasabasının hendeklerini ve etrafını gösteren harita. (1775). 17 Eylül 1630'da İngiltere'den göç eden Püritenler tarafından kurulan Boston, 3 Mayıs 1770 tarihli Boston Katliamı, 16 Aralık 1773 tarihli Boston Çay Partisi ile de bilinir.
Üreten: Sir Thomas Hyde Page


Günün seçkin resmi
Samanyolu

Samanyolu, içinde Güneş sistemi'nin de bulunduğu gökada. Yerel küme'nin bir parçası olan çubuklu sarmal türde bir gökadadır. Gözlemlenebilir evren'deki milyarlarca gökadadan sadece bir tanesidir. Samanyolunu bulan veya iddiası olan kişilerin adları: Galileo Galilei, Thomas Wright, Immanuel Kant, William Herschel, Jacobus Kapteyn, Robert Julius Trumpler, Democritus, Aristo, İbn-i Heysem, Birûni, İbn Bacce, İbn Kayyim El-Cevziyye. Resim 18 Eylül 2009'da çekilmiştir.
Üreten: ESO


Günün seçkin resmi
Ardıç ağacı

Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahatlıkla üremekte ve yetişmektedir. Bu nedenle dağ yaşamını benimsemiş konar göçer kültürlerde ardıç ağacı önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kimi Göçebe halklara ait kültürlerde dinsel törenler genellikle ardıç ağacının dumanı ile yapılmaktadır. Bu fotoğrafta ise Utah ardıcı olarak da bilinen Juniperus osteosperma görülmektedir.
Üreten: Fcb981


Günün seçkin resmi
Wellington panorama

Victoria Dağı'ndan çekilmiş, Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'un panaromik gece fotoğrafı.
Üreten: Donovan Govan


Günün seçkin resmi
Ametist

Ametist (SiO2) mor renkli bir kuvars türüdür. Ametistin sahip olduğu eflatun, mor ve kırmızı ağırlıklı renklerin kaynağı henüz tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli renklerine farklı tanımlar verilmiştir. "Rose de France" genellikle açık pembemsi lavanta veya leylak gölgeye sahiptir. En değerli rengi ise kırmızı parıltılara sahip koyu menekşe rengi olanıdır; bu renkteki ametist "Sibiryalı" olarak adlandırılır. Resimde bir ametist kümesi görülmektedir. Magaliesburg, Güney Afrika.
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Friedrich Schiller

Johann Wolfgang von Goethe ile birlikte Alman Klasisizmi (Weimarer Klassik) temsil eden Johann Christoph Friedrich von Schiller 'nin 1802 yılına ait bir portresi (Litograf, Jos. Koehler, 1905).
Üreten: Jos. Koehler


Günün seçkin resmi
Kunstformen der Natur

Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur eserinden "Hepaticae" diğer bir adıylada ciğer otları çizimi Artforms of Nature, (1904).
Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Süper hücre

Fransa'nın Eure-et-Loir departementında tipik bir süper hücre (supercell)'in görünümü (Rouvres ile Oulins arasında bir yer, 16 Temmuz 2009).
Üreten: MatP


Günün seçkin resmi
Panthéon de Paris

Paris'te Sen Nehri'nin sol yakasında bulunan Panthéon de Paris'nin iç kısımının panoramik görünümü. Panthéon de Paris, 1755 - 1792 yılları arasında Yunan Haçı yüzey şekli ve Korint nizam sutünlü Neoklasikal stil ile Aziz Geneviève Türbesi (la châsse de sainte Geneviève) olarak inşa edildi. Daha sonra Fransız büyüklerin anıt mezarı olarak kullanılmaya başlandı. Foucault sarkacının deneyiyle de bilinmektedir (5e arrondissement de Paris).
Üreten: Jplavoie


Günün seçkin resmi
Kalp (Eylül ayının son pazar günü = World Heart Federation'un belirttiği World Heart Day)

Kalp diyagramı: 1. Sağ atrium (Atrium dextra), 2. Sol atrium (Atrium sinistrum), 3. Superior vena kava (Vena cava superior), 4. Aort, 5. Pulmoner arter, 6. Pulmoner ven, 7. Mitral kapak, 8. Aort kapağı, 9. Sol ventrikül, 10. Sağ ventrikül, 11. Inferior vena kava (Vena cava inferior), 12. Triküspit kapak, 13. Pulmoner kapak.
Üreten: Wapcaplet


Günün seçkin resmi
Na Li maç sırasında

Çinli tenisçi Na Li, Sidney'de düzenlenen 2007 Medibank International turnuvasında. Tenisçi bu turnuvada yarı finale kadar yükseldi ancak Kim Clijsters'a elendi. Yine de turnuva sonrasında, kariyerindeki en yüksek sıralama olan dünya klasmanı on altıncılığına yükseldi.
Üreten: Glenn Thomas / Windsok


Günün seçkin resmi
Deniz Kulağı Bulutsusu

Deniz Kulağı Bulutsusu (katalog adları Messier 8 veya M8, ve NGC 6523) Yay takımyıldızında bulunan çok büyük bir bulutsudur. H II bölgesi ve Salma bulutsu olarak sınıflandırılmıştır. Deniz Kulağı Bulutsusu Guillaume Le Gentil tarafından 1747 yılında keşfedilmiştir ve orta-kuzey enleminde çıplak gözle zayıf da olsa gözlemlenebilir. Resim 28 Eylül 2009'da çekilmiştir.
Üreten: ESO


Günün seçkin resmi
5th Light Horse Regiment ?

I. Dünya Savaşı sırasında Kudüs yakınında Zeytin Dağı ve Scopus Dağı yamaçlarında kurulan Avustralya süvari birliklerinin kampı (1918).
Üreten: American Colony Jerusalem


Günün seçkin resmi
Limon

Tam ve kesilmiş limonlar.
Üreten: André KarwathVikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 18.15 UTC