Vikipedi:Günün seçkin resmi/Eylül 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
I. Juan Carlos

I. Juan Carlos, Francisco Franco'nun ölümünden iki gün sonra tahta çıkmıştır. Tahta çıktıktan hemen sonra siyasi partilerin yeniden kurulmasını ve siyasi tutuklular için af çıkarılmasını destekleyerek liberal ve demokratik ilkelere saygılı bir çizgi çizdi.
Üreten: א (edit:Rainer Z.)


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |F-35 Lightning II]]

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tipi bir F-35 Lightning II, Chesapeake Körfezi üzerinde test uçuşu yaparken. Kısa adı F-35C olan bu model, geniş kanat yüzey alanı ve güçlendirilmiş iniş takımları ile uçak gemisine iniş-kalkış için tasarlanmıştır.(Şubat 2011)
Üreten: Andy Wolfe (Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri)


Günün seçkin resmi
Güvercinleri vurmazlar!

Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink'in cenazesi için Halaskârgazi Caddesi'nde toplanan katılımcılar. (23 Ocak 2007)
Üreten: Kerem Özcan


Günün seçkin resmi
Gündoğumunda Eilean Donan Kalesi

İskoç Highlandları'nın batısında bulunan küçük bir adadaki Eilean Donan Kalesi. Orijinali 13. yüzyılın başlarında Vikinglere karşı bir savunma olarak inşa edilen kale, 1719'da üç Kraliyet Donanması fırkateyni tarafından yıkıldı. Daha sonra, 1919 ve 1932 yılları arasında restore edildi.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Hoplit]]

Hoplon da denilen aspis kalkanı ve kargısıyla silahlanmış bir hoplit (İ.Ö 3. - 4. yy). Hoplitler, Eski Yunan'da, İ.Ö. 8. yüzyılda ortaya çıkan ağır piyade sınıfı savaşçılardır.
Üreten: Johnny Shumate


Günün seçkin resmi
Kalp ve Ruh Bulutsuları

Kalp ve Ruh Bulutsuları'nın kızılötesi görüntüsü. Mavi ve turkuaz renkler yıldız kaynaklı 3.4 ve 4.6 mikron arası dalgaboylarını, kırmızı ve yeşil ise yıldızlararası toz kaynaklı 12 - 22 mikron arası dalgaboylarını göstermektedir.
Üreten: NASA, WISE


Günün seçkin resmi
Jökulsárlón

İzlanda'nın en büyük ve en ünlü buzul gölü olan Jökulsárlón buzul gölü panoraması. Göl ayrıca en derin yerindeki 200 metre derinliğiyle İzlanda'nın en derin üçüncü gölüdür.
Üreten: Igoldste


Günün seçkin resmi
NGC 3031 galaksisi

Messier 81 (ya da M81, NGC 3031 veya Bode galaksisi), Dünya'dan 12 milyon ışık yılı uzaklıkta Büyük ayı takımyıldızında yer alan bir sarmal galaksidir. 250 milyara yakın yıldız içerdiğine inanılmaktadır. Dolayısıyla bu bakımdan Samanyolundan daha küçüktür. Biçimi itibariyle, muazzam bir sarmal galaksi örneği teşkil eder. Ayrıca, +7,9 luk görünür parlaklığı ile en parlak galaksiler arasında yer alır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Niobyum

Yüksek saflıktaki kristal ve küp halindeki Niobyum. Simgesi Nb olan Niobyum'un atom numarası 41'dir. D-blok elementi olup, bir metaldir.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Anse Source d'Argent kumsalı (La Digue'nin en ünlü kumsalı)

Anse Source d'Argent kumsalı La Digue adasındaki turizm endüstrisini oluşturan Seyşeller'de La Digue adası içerisinde bulunan en önemli ve en çok rağbet gören yerlerinden birisidir.
Üreten: Tobi 87


Günün seçkin resmi
11 Eylül saldırıları

11 Eylül 2001 tarihinde, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırı sonucu yıkılan binanın enkazına inmek için on tane daha kurtarma ekibi çalışanı isteyen itfaiyeci. Saldırılar; ülke genelinde İslamofobi'nin aniden tavan düzeye ulaşmasına, Amerika'nın Terörizmle Savaşı'ın başlamasına ve bunun sonucu olarak Afganistan'ın ABD tarafından işgal edilmesine neden oldu. Saldırılardan sorumlu tutulan Bin Ladin, yaklaşık dokuz buçuk yıl sonra ABD tarafından yakalanıp öldürüldü.
Üreten: ABD Deniz Kuvvetleri 1. sınıf Gazetecisi Preston Keres


Günün seçkin resmi
Dişi siyah çeneli sinek kuşu

Sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasından küçük bir kuş türü olan dişi siyah çeneli sinek kuşu (Archilochus alexandri).
Üreten: Mdf


Günün seçkin resmi
Avustralya

Avustralya, Okyanusya kıtasının en büyük parçasıdır. Yüksek ve uzun olmayan yaylalara, güneydoğuda ise verimli ovalara sahiptir. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Pain au chocolat

Pain au chocolat, kruvasana benzeyen ve küp şeklinde oluşturulmuş ince tabakalı mayalı hamur ile içinde bulunan çikolata parçalarından yapılan Fransız pastasıdır (Belçika'daki bir fırından).
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
Satürn'ün halkaları

Ultraviyole ışınları altındaki Satürn'ün halkaları. Halkalar, metre ile mikrometre arasında değişen sayısız küçük parçacıktan oluşur.
NASA


Günün seçkin resmi
Bartolomeu Velho'nun gök cismi modeli

Figure des corps célestes (Gök cisminin vücut yapısı) - Bartolomeu Velho tarafından çizilmiş evrenin Ptolemaik-geosantrik modeli. Ünlü coğrafyacının öldüğü yıl olan 1568'de ürettiği Cosmographia adlı eserinden alınmıştır (Bibliothèque nationale de France, Paris)
Üreten: Bartolomeu Velho (Yükleyen: Alvesgaspar)


Günün seçkin resmi
At ölüleri

Huts and Warm Clothing for the Army, Sivastopol Kuşatması sırasında kışlık giyim, kulübe için kereste ve diğer malzemeleri Kraliyet Ordusu'nun kampına taşıyan askerler ve kar kaplı manzarası. Yol kenarında yarı gömülü halde at ölüleri görünmektedir. (William Simpson, 13 Mart 1855)
Üreten: William Simpson (Paul & Dominic Colnaghi & Co., publishers)


Günün seçkin resmi
Garzweiler Maden Ocağı

Garzweiler Maden Ocağı, açık ocak madenciliği şeklinde çalışan bir madendir. Maden, bir Alman şirketi olan RWE tarafından işletilmektedir ve madende linyit üretimi yapılmaktadır.
Üreten: Raymond


Günün seçkin resmi
Atlanta Braves

Atlanta Braves'in 6 Haziran 2006'da Washington Nationals ile yaptığı maçta aldığı sayı.
Üreten: Brooke Novak


Günün seçkin resmi
Lichtenstein Şatosu

Lichtenstein Şatosu, sarp kayalıkların üzerinde vadiyi kuş bakışı görür. Şato aynı zamanda pek çok turist için bir çekim noktasıdır.
Üreten: -donald-


Günün seçkin resmi
San Francisco ve Körfezi

San Francisco Körfezi, Akdeniz iklimi özellikleri gösteren bir coğrafyada yer almaktadır. Bu nedenle San Francisco kenti ve körfez, özellikle yazın adveksiyon sisinin etkisi altında kalmaktadır (Kentin ve Golden Gate Köprüsünün görünümü, 2009)
Üreten: Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Moskova Uluslararası İş Merkezi

Moskova şehir merkezinin batısında inşaa edilmekte olan Moskova Uluslararası İş Merkezi (Moscow City)'nin gece manzarası (Mart, 2009)
Üreten: Dmottl


Günün seçkin resmi
Porto Covo - Nisan

Portekiz'in Alentejo bölgesinin Alentejo Litoral alt bölgesinde bulunan Sines'in bucaklarından biri olan Porto Covo'daki dalgalar (Nisan 2009). Son 20 yılda güzel plajları ve doğal güzelliği nedeniyle popülaritesi artan bucak, tatil köyleri, kiralık daireler ve kamp yerleriyle doludur.
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
Kostas Martakis

Yunan şarkıcısı Kostas Martakis'in portresi. 2006 yılından beri Sony BMG Music Entertainment Greece (günümüzde Sony Music Greece) ile sözleşmesi devam eden Kostas, 2009 yılında Universal Music Greece'e transfer oldu.
Üreten: Universal Music Greece (yükleyen: Bratopoulosm)


Günün seçkin resmi
Coriolis kuvveti

İzlanda'nın güneybatı açıklarında "Soğuk ve alçak basınç" (cold low) alanlarındaki hava hareketlerinin görüntüsü. (4 Eylül 2003). Coriolis kuvvetinin etkisiyle kuzey yarım kürede hava ve rüzgârın hareket yönünün sağına saptırıldığı görülmektedir.
Üreten: NASA (yükleyen: Brian0918)


Günün seçkin resmi
Kapell Köprüsü

İsviçre'nin Luzern şehrinin sembolü olan Kapell Köprüsü 1333 yılında Aare Nehri'nin kollarından Reuss Nehri'nin üzerine yapılmış ahşap yapımı kapalı köprüdür.
Üreten: Ikiwaner


Günün seçkin resmi
Lutesyum

%99,995 saflıkta süblimleşmiş lutesyum dentritler ve 1 cm3 hacminde lutesyum küp (%99,9).
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Tolunoğulları Camii'nin minaresi

Tolunoğulları Camii'nin sarmal şeklindeki minaresi. Minarenin camiinin yapısıyla tam uyuşmaması, minarenin daha sonra inşa edildiği düşündürmektedir. Memlük sultanı Laçın el-Mansuri döneminde ana yapıya eklenmiş olması muhtemeldir. (Mısır, 2010)
Üreten: Berthold Werner


Günün seçkin resmi
Dişi sakırga

Dişi bir sakırga (Ixodes ricinus), yaz kenesigiller (Ixodidae) familyasından kene türüdür. Dişi sakırgalar aç halde 4.2x3.2 mm büyüklüğündedir ve karnındaki yumurtaların gelişebilmesi için mutlaka kan emmek zorundadır. Bir çift pedipalp, bir çift keliser, keliser kılıfı ile delmeye ve kan emmeye yarayan hipostom 'dan oluşan ağız parçalarının (rostellum) da yer aldığı Gnathosoma bölümü koyu kahverenkli, göğüs ve karnın kaynaşmasıyla oluşan İdiosoma bölümü ise açık renklidir. Ayakları ise erkeklere göre daha incedir.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Sinekler de ürer

Havada çifleşen Simosyrphus grandicornis türü sinekler. Fotoğraf 2006 yılında Swifts Creek, Victoria, Avustralya'da görüntülenmiştir.
Üreten: Fir0002

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 21 Temmuz 2018, Cumartesi ; saat 18.45 UTC