Vikipedi:Günün seçkin resmi/Haziran 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Sirius A ve B

Sirius, Büyük Köpek takımyıldızında yer alan çift yıldızdır. Sirius A (soldaki) ve Sirius B (sağdaki)'nin bir ressam tarafından tasviri.
Üreten: Space telescope


Günün seçkin resmi
1976'daki bir konserinde Cat Stevens

1976'da, Almanya'da gerçekleşen bir konseri sırasında Cat Stevens. Aynı yıl yaşadığı bir kaza sonrasında ruhani arayışına odaklanmış, 1977 yılında Müslüman olmuş ve 1978 yılında ismini Yusuf İslam olarak değiştirmiştir.
Üreten: William McElligott


Günün seçkin resmi
Hannover Üniversitesi

Hannover Üniversitesi, Almanya'nın Hannover şehrinde bulunan resmi ismi Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover veya kısaca LUH olan yüksek öğretim kurumudur. Üniversite 1831 yılında kurulmuş olup 9 fakülteden oluşmaktadır.
Üreten: Andree Stephan


Günün seçkin resmi
Mumya film posteri

1932 Universal Studios yapımı Mumya filminin afişi. 1922'de Tutankhamun'un mezarının açılması olayının etkisiyle çekilen bu ilk mumya filmini, 1931 yapımı Drakula filminin görüntü yönetmeni Karl Freund yönetti. Baş karakter mumya rolünde ise, yine bir sene önce çekilen Frankenstein filminde de canavarı oynayan Boris Karloff yer aldı.
Üreten: Karoly Grosz (atıf)


Günün seçkin resmi
Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Aşk Çeşmesi olarak da bilinmekte olup ortasında Neptunus (Poseidon), solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) heykelleri vardır. Ziyaret eden insanlar dilek dilemek için çeşmeye arkalarını dönüp, omuzları üzerinden çeşmeye doğru para fırlatırlar. (Roma, İtalya).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Stormy Daniels

Stormy Daniels, Amerikalı aktris ve senaryo yazarı. 100'e yakın porno filmde oynayan Daniels 2004 yılında AVN tarafından Yılın Yıldız Adayı ödülüne layık görülmüştür.
Üreten: Toglenn


Günün seçkin resmi
Bayağı sığırcık yumurtaları

Bayağı sığırcık (Sturnus vulgaris), ötücü kuşlar takımından, sığırcıkgiller familyasına ait bir kuş türünün yumurtaları.
Üreten: Mike R


Günün seçkin resmi
Yucatán Yarımadasının Meksika Körfezi açıkları

Yucatán Yarımadası'nın kuzeybatı sahili ve Meksika Körfezi açıklarının uydudan görünümü. Renk patlaması sığ sulara denk gelmekte ve taba, yeşil, mavi ve beyaz renkli girdaplar ise hem kara hem de deniz tabanından kaynaklanan çökelmeleri göstermektedir.
Üreten: NASA (yükleyen: Originalwana)


Günün seçkin resmi
Koreli Mülteci

Kore Savaşında bebeğiyle bir mülteci. Kore Savaşı, 1950 - 1953 yılları arasında Kuzey Kore ve Güney Kore ile destekçileri arasında gerçekleşmiştir. Savaşın kesin galibi olmamasıyla beraber Kore'nin ikiye bölünmüşlüğü devam etmiştir. Günümüzde hala gerilim devam etmektedir.
Maj. R.V. Spencer


Günün seçkin resmi
Palmira tiyatrosu

Palmira şehri antik tiyatrosu. Tiyatronun milattan sonra 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülse de 1. yüzyılda hüküm süren Flavius Hanedanı'na ait izler de taşımaktadır. (Suriye, 16 Nisan 2010)
Üreten: Eusebius


Günün seçkin resmi
Pars

Bir pars (Panthera pardus). "Leopar" olarak da bilinen parslar, Panthera cinsindeki dört "büyük kedi"den en küçüğüdür. Parslar, Afrika ve Asya'da yaşarlar. (Fotoğraf, Bali Safari Parkı, Endonezya'da çekilmiştir.)
Üreten: tropicaLiving


Günün seçkin resmi
Kanola

Kanola, tohumlarındaki kuvvetli yağ potansiyeli nedeniyle, dünyada bitkisel yağ için tarımı yapılan bitkiler arasındadır. Bavenhausen, Almanya'da kanola tarımı yapılan araziler. Çiçeklenmiş kanola bitkileri.
Üreten: Dschwen


Günün seçkin resmi
Brezilya bayrakları

Bir bayrak değişimi seremonisi esnasında Üç Erk Meydanı'nda dalgalanan Brezilya bayrakları. Yeşil zemin yağmur ormanlarını; ortadaki sarı dörtgen, altın başta olmak üzere ülkedeki mineral kaynakları simgeler. Yuvarlaktaki lacivert gökyüzünü, yıldızlar ise eyaletleri temsil eder. Yuvarlağı çevreleyen bantta "ordem e progresso" yani "düzen ve ilerleme" yazmaktadır.
Üreten: José Cruz/ABr


Günün seçkin resmi
NGC 2442

Uçanbalık takımyıldızındaki NGC 2442 gökadası, dünya'dan 50 milyon ışık yılı uzakta bulunan bir ara sarmal gökadadır. 1834 yılında keşfedilmiştir.
Üreten: ESO


Günün seçkin resmi
Mavi tavuskuşu

Hint tavuskuşu - Pavo cristatus
Üreten: Simone Zuffanelli


Günün seçkin resmi
19. yüzyılda Bonn eski belediye binası

19. yüzyılın sonlarında Bonn şehir meydanı. Fotoğrafın solundaki belediye binası meydanın doğu kanadını kaplamaktadır. Fransız mimar Michel Leveilly tarafından Clemens August'un isteğı üzerine rokoko tarzında inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında 1944 yılında bombardıman sonucu ağır hasar gören bina 1949 - 1950 yılları arasında restore edilmiştir.
Üreten: Photoglob AG, Zürich, Switzerland or Detroit Publishing Company, Detroit, Michigan


Günün seçkin resmi
Flatirons

Bir kış sabahı Boulder, Colorado'daki Flatirons manzarası
Üreten: Jesse Varner


Günün seçkin resmi
Graffiti

Århus, Danimarka'da üzerlerine graffiti yapılmış sokak arası bina duvarları
Üreten: Villy Fink Isaksen


Günün seçkin resmi
Denizanası

Büyük denizanaları sınıfına ait Pelagia noctiluca türü denizanası
Üreten: Lycaon


Günün seçkin resmi
Ağızdan ateş çıkarma

Ağızdan ateş çıkarma "Jaipur Maharaja Brass Band". Chassepierre, Belçika
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
Cacık

Yeşillikle süslenmiş bir kâse koyu kıvamlı cacık
Üreten: Rainer Zenz


Günün seçkin resmi
Sessiz kuğu

Sessiz kuğu (Cygnus olor)
Üreten: Fagus


Günün seçkin resmi
Hazar Denizi

Hazar Denizi'nin Terra Uydusu'ndan görünümü. Gübre oranı yüksek tarım atıkları yüzünden gölün kuzeyi kirlenmekte, buna bağlı olarak alg yaşamının azalması sudaki oksijen miktarını tehdit etmektedir. Kuzeydoğudaki açık renkli kısım gölün sığ bölgeleridir.
Üreten: Jeff Schmaltz, MODIS Rapid Response Team, NASA/GSFC, temizleme: IdLoveOne


Günün seçkin resmi
Jökulsárlón

İzlanda'nın en büyük buzulu olan Vatnajökull buzulunun güney kenarında, Skaftafell Millî Parkı ile Höfn arasında yer alan Jökulsárlón buzul gölü.
Üreten: Kenny Muir (yükleyen: Sandstein)


Günün seçkin resmi
İo

Jüpiter'in uydularından biri olan İo'nun gerçek renk görüntüsü. İo, Güneş Sistemi'nde sürekli aktif yanardağlar barındıran tek uydudur. Fotoğrafta sıklıkla görülen yeşil, kırmızı, turuncu ve siyah noktalar aktif püskürme noktalarıdır (1999).
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Kara kuş, kafa detayı

Kara kuş (Gypaetus barbatus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından Gypaetus cinsine ait olan tek tür. Sakallı akbaba olarak da bilinir. Diğer çoğu akbabadan farklı olarak, kara kuşlar kel değildir. Yetişkinleri, kabarık baş ve boyunludur. Başta, türe "sakallı" adını veren siyah bir bıyık bulunur. (Alpenzoo, Avusturya, 2007)
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Lekeli semender

Lekeli semender (Salamandra salamandra), geceleri avlanan, solucan ve genellikle yumuşak vücutlu böcek türleri ile beslenen bir semender türü. Kalın yapılı olan vücut boyu 25 cm kadar olabilir. Başın ön kısmı yuvarlak, türün erkeklerinde anal bölge biraz daha kabarıktır. Sırt tarafı siyah, üzerinde sarı nadiren de kırmızı lekeler bulunur.
Üreten: Archaeodontosaurus


Günün seçkin resmi
Valeri Çkalov

18 - 20 Haziran 1937'de Kuzey Kutbu Rotası'nı aşarak Moskova ile Portland arasındaki 9.130 kilometrelik mesafeyi 63 saat 25 dakikada uçan Çkalov üçlüsü Franklin D. Roosevelt tarafından kabul edildikten sonra Beyaz Saray'dan çıkarken. Soldan sağa: İkinci pilot Georgi Baydukov, kaptan pilot Valeri Çkalov, SSCB'nin Washington Büyükelçisi Alexandr Troyanovski ve navigatör Aleksandr Belyakov (Washington D.C., 28 Haziran 1937).
Üreten: Harris&Ewing, (Yükleyen:Balcer)


Günün seçkin resmi
Lady Barron Şelalesi

Avustralya'nın Tazmanya Eyaleti'nde Mount Field Milli Parkı içinde bulunan Lady Barron Şelalesi (21 Aralık 2008)
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Salt Lake City

ABD'nin en popüler kentlerinden biri olan Salt Lake City, özellikle güneydoğusunda yer alan dağlık bölgelerin ortasına doğru uzanan vadi tabanı üzerine kurulmuştur. Resimde bir fırtına öncesinde kent panoramik biçimde görülmektedir.
Üreten: JonnyappleVikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 03.10 UTC