Vikipedi:Günün seçkin resmi/Haziran 2013

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Helen Keller

Kendisi de çok az görme ve işitme yeteneğine sahip olduğu hâlde engelliler için çaba harcayan ABD'li pedagog Helen Keller (1904 civarında)
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Kızıl başlı ağaçkakan

Ağaçkakangiller familyasının Melanerpes cinsinde yer alan Kızıl başlı ağaçkakan (Melanerpes erythrocephalus)
Mdf


Günün seçkin resmi
Sur la terrace

Pierre-Auguste Renoir'ın 1881 yılında tamamladığı Sur la terrace adlı yağlıboya resmi, Paris'in batısındaki Chatou'da bulunan Maison Fournaise adlı restoranın ikinci katındaki terasta çizildi. Bazı kaynaklar soldaki kızın 18 yaşındaki Jeanne D'Arlot (1863–1914) olduğu, Théâtre Gymnase'a girip on sene sonra Comédie Française'de sahne aldığı ve kısa sürede oyunculuğu bırakıp bir çikolata fabrikası patronunun metresi olduğu aktarmaktadır.
Üreten: Pierre-Auguste Renoir


Günün seçkin resmi
Krank mili ve pistonları gösteren bir animasyon.

Krank mili (kırmızı) pistonların (gri) yaptığı doğrusal hareketi dairesel harekete çevirir. Genelde ona bağlı olan volan (siyah), dört zamanlı motorun değişken torkunun neden olduğu titreşimleri azaltmaya yarar.
NASA


Günün seçkin resmi
Bamyan Buda heykelleri

2001'de Taliban tarafından yok edilmiş olan Bamyan Buda heykellerinden birinin 1976'da çekilmiş bir fotoğrafı.
Üreten: Marco Bonavoglia


Günün seçkin resmi
Ayakkabı boyacılığı

Gelibolu sokaklarında ayakkabılarını boyatan bir adam, ayakkabı boyacısı ve tezgâhı
Üreten: Alaskan Dude


Günün seçkin resmi
Mars

Mars'taki Victoria Kraterinin kuş bakışı görünümü.
Üreten: Nasa


Günün seçkin resmi
İsveç Rallisi

Juuso Pykälistö, Peugeot 206 WRC aracıyla İsveç Rallisi'nde
Üreten: Christopher Batt


Günün seçkin resmi
F-16

F-16 Savaşan Şahin çok maksatlı, tek motorlu savaş uçağı.
Üreten: ABD Hava Kuvvetleri


Günün seçkin resmi
Dilenci

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan dilencilik, yardıma muhtaç durumdaki insanların başka insanlardan yardım isteme biçimidir. Tahran'da bir dilenci, 1880 (Antoin Sevruguin tarafından görüntülenmiştir.)
Antoin Sevruguin


Günün seçkin resmi
Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan Mostar'ın Koski Mehmet Paşa Camii'nden panoramik görünümü. Ortasında Mostar Köprüsü görülmektedir (2007).
Üreten: Ramirez HUN


Günün seçkin resmi
1976'daki bir konserinde Cat Stevens

1976'da, Almanya'da gerçekleşen bir konseri sırasında Cat Stevens. Aynı yıl yaşadığı bir kaza sonrasında ruhani arayışına odaklanmış, 1977 yılında Müslüman olmuş ve 1978 yılında ismini Yusuf İslam olarak değiştirmiştir.
Üreten: William McElligott


Günün seçkin resmi
Brezilya bayrakları

Bir bayrak değişimi seremonisi esnasında Üç Erk Meydanı'nda dalgalanan Brezilya bayrakları. Yeşil zemin yağmur ormanlarını; ortadaki sarı dörtgen, altın başta olmak üzere ülkedeki mineral kaynakları simgeler. Yuvarlaktaki lacivert gökyüzünü, yıldızlar ise eyaletleri temsil eder. Yuvarlağı çevreleyen bantta "ordem e progresso" yani "düzen ve ilerleme" yazmaktadır.
Üreten: José Cruz/ABr


Günün seçkin resmi
Hitler'in ilk İtalya ziyareti

İtalya'ya yaptığı ilk ziyaretinde İtalyan generaller tarafından selamlanan Adolf Hitler, solunda Benito Mussolini (Venedik Havalimanı, 14 Haziran 1934).
Üreten: Istituto Nazionale Luce


Günün seçkin resmi
Hazar Denizi

Hazar Denizi'nin Terra Uydusu'ndan görünümü. Gübre oranı yüksek tarım atıkları yüzünden gölün kuzeyi kirlenmekte, buna bağlı olarak alg yaşamının azalması sudaki oksijen miktarını tehdit etmektedir. Kuzeydoğudaki açık renkli kısım gölün sığ bölgeleridir.
Üreten: Jeff Schmaltz, MODIS Rapid Response Team, NASA/GSFC, temizleme: IdLoveOne


Günün seçkin resmi
STS-124

Discovery Uzay Mekiği'nin STS-124 veya diğer bir adıyla ISS-1J için 31 Mayıs 2008 günü yerel saatle 17:02'de içerisinde 8 kişilik mürettebatı ile kalkışı. Planlanan kalkış tarihinden 6 gün sonra kalkan uzay mekiği, 16 Haziran 2008'de dünyaya döndü.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Avrora Kruvazörü

Avrora Kruvazörü günümüzde Neva Nehri'nde bir müze gemisi olarak demirlemektedir. Resimde arkasında Sankt Petersburg Nahimov Deniz Okulu görülmektedir (Sankt-Peterburg, Rusya, 6 Temmuz 2008 sabahı). Rusya İmparatorluk deniz Kuvvetlerine bağlı korumalı kruvazör Avrora 25 Ekim (Gregoryen: 7 Kasım) 1917 saat 9:45'te Ekim Devrimi'nin ilk top ateşini açtı.
Üreten: George Shuklin


Günün seçkin resmi
Pāhoehoe lavı

Hawaii Yanardağlar Milli Parkında Pāhoehoe tip lav akıntısı. Düşük viskoziteye sahip olup akıcı olan lavlara Hawaii dilinde akıcı anlamına gelen Pāhoehoe kelimesinden Pāhoehoe lavı adı verilir. Aksine daha fazla visikoziteye sahip olup akıcılık özelliğini taşımayan lavlara, soğuduğunda lavların üzerinide yürüyen Hawaiililerin canları acıdığında çıkardıkları ses aa (ünlem) dan dolayı Aa lavı olarak adlandırılır. (Hawaii Adası, Hawaii eyaleti, ABD, 2007)
Mila Zinkova


Günün seçkin resmi
Kara Panter

Kara Panter Partisi'nin toplantısı esnasında bir parti üyesi, (Lincoln Anıtı'nın önü, 19 Haziran 1970)
Üreten: O'Halloran, Thomas J., Leffler, Warren K.


Günün seçkin resmi
Nagoya Kalesi

Nagoya Kalesi'nin küçük kule ve büyük kulesi. 1945 Pasifik Savaşı sırasında ABD Ordusu Hava Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Nagoya bombardımanında yanan kule, 1957'de betonarme olarak yeniden inşa edildi (Aichi ili, Japonya).
Üreten: Base64


Günün seçkin resmi
De Zeven Provinciën sınıfı fırkateyn

Hollanda deniz kuvvetlerine bağlı De Zeven Provinciën sınıfı fırkateynin üçüncü gemisi Hr. Ms. De Ruyter (F804)'in NATO tatbikatı sırasındaki bir görünümü (Gdynia, Polonya, 25 Mayıs 2007).
Üreten: Łukasz Golowanow & Maciek Hypś, Konflikty.pl


Günün seçkin resmi
Helyograf

I. Dünya Savaşı sırasında Filistin Cephesinde Osmanlı Ordusu'na bağlı helyograf ekibi (Huj, 1917).
Üreten: American Colony Jerusalem


Günün seçkin resmi
Hitler'in üç saatlik Paris gezisi

Adolf Hitler'in üç saatlik Paris gezisi sırasında. solunda Albert Speer, sağında Walter Frentz (23 Haziran 1940, Chaillot Sarayı, Paris)
Üreten: Heinrich Hoffmann


Günün seçkin resmi
Stafilokoklar

Stafilokok aureus 'un elektron mikroskobuyla alınmış görüntüsü. Bu bakteri, insan ve diğer hayvanların cilt ve bağırsaklarında yaşar, gıda zehirlenmesine ve mastitis, apse, zatürre, menenjit, sepsis gibi çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak son yıllarda bu bakterinin antibiyotiklere dirençli çeşitli varyasyonları ortaya çıkmıştır.
Eric Erbe, Christopher Pooley (yükleyen: Brian0918


Günün seçkin resmi
NGC 1300

Hubble Uzay Teleskopu tarafından fotoğrafı çekilmiş çubuklu sarmal galaksi NGC 1300. 100.000 ışık yılı genişlikteki bu galaksiyi oluşturan büyük spiralin merkezinde 3300 ışık yılı uzunlukta ikinci bir spiral yapı bulunmaktadır. Bu spiral-içinde-spiral yapı ancak büyük ölçekli çubukları olan galaksilerde görülür. Fiziksel modellere göre, bir çubuktaki gaz, spiral şekilde diskin merkezine doğru akabilir ve orada bir kara deliği besleyebilir. Ancak, NGC 1300'de bir aktif çekirdeği olduğuna dair bir belirti yoktur, dolayısıyla bu galaksinin merkezinde bir kara delik yoktur veya varsa içine madde çekmemektedir. John Herschel tarafından 1835'te keşfedilen NGC 1300, Irmak (Eridanus) kümesi'nin bir parçasıdır. (Hubble Uzay Teleskobu, NASA, ESA.)
Üreten: NASA, ESA.


Günün seçkin resmi
Haruna sınıfı refakat gemisi

Japonya'nın Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne bağlı Haruna sınıfı refakat gemisi Haruna, 2008 RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise) tatbikatına katılmak için Pearl Harbor'da (Oahu, Hawaii, 26 Haziran 2008).
Üreten: Michael R. McCormick (USN)


Günün seçkin resmi
Enigma makinesinin rotoru

I. Dünya Savaşı sırasında 1918 yılında icat edilmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından kullanılmış şifre makinesi olarak bilinen Enigma makinesi 'nin rotor mekanizması: 1) Çentikli halka, 2) "A" kontağının yerini ayarlamak için nokta, 3) Alfabe tekerliği veya Alfabe halkası, 4) Elektrik plaka kontakları, 5) Kablo bağlantıları, 6) Zemberek yüklü iğne kontakları, 7) Zemberek yüklü halka ayarlama kaldıracı, 8) Rotor göbeği, 9) Parmak tekerlek, 10) Kilit mekanizması.
Üreten: Alexg


Günün seçkin resmi
Limon

Tam ve kesilmiş limonlar.
Üreten: André Karwath


Günün seçkin resmi
Çiçekler

Salepgiller familyasından bir kültivarın çiçekleri
Üreten: Ram-Man


Günün seçkin resmi
Punch - The Dogs of War

İngiliz Punch dergisinin 17 Haziran 1876 tarihli karikatürü. Osmanlı Devleti ve Slav devletleri arasındaki Balkan ihtilafında devreye girmesi beklenen Rusya, "Savaş Köpeklerini" (Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Bosna) salmaya hazırlanıyor. Polis memuru John Bull (Büyük Britanya'yı temsil eden millî karakter) ise Rusya'ya dikkat etmesini söylüyor. 30 Haziran 1876'da Sırbistan ve Karadağ, Osmanlı Devleti'ne savaş ilan ettiler.
John Tenniel, Swainso

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 16.27 UTC