Vikipedi:Günün seçkin resmi/Kasım 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Lviv

Ukrayna'daki Lviv kentinin tarihî özelliğe sahip merkezi. Kentin merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Pazar Meydanı (Ploşa Rinok)'nın ortasında yer alan belediye binasının kulesinden meydanın kuzey cephesindeki Uspenska Kilisesi (Uspenska tserkva), Kornyakt Kulesi (Veja Kornyakta) görülmektedir.
Üreten: Lestath


Günün seçkin resmi
Beyaz dengesi

Sıcak renklerin yaratıcı etkisinin sağlanabilmesi için beyaz dengesi düzenlenmiş bir görüntü. Aynı zamanda fotoğraf, saniyenin 1/15'i oranında bir zaman dilimini kapsadığı için dalgalar sis etkisi yaratmaktadır. Clifton Plajı'nın kayalık kesimleri, Tasmania, Avustralya
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Motion blur

Motion blur (sol) ve direct rendering (sağ) arasındaki farkı gösteren 3D-Figürün rotasyonu.
Üreten: Niabot


Günün seçkin resmi
Sarı ötleğen

Prens Edward Adası'ndaki vahşi yaşam alanında gözlemlenmiş bir erkek sarı ötleğen (2007, Ontario, Kanada)
Üreten: Mdf


Günün seçkin resmi
Şikago

Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alan, Illinois eyaletindeki Şikago şehir merkezinin panoramik görünümü.
Üreten: Dschwen


Günün seçkin resmi
Cirrus bulutları

Sirrüs bulutları, çok ince olmaları nedeniyle güneş ışığını geçirirler. Parlak ve beyazdırlar. 8000 m. civarında oluştukları için çoğu zaman ufka yakın olarak görülmezler. Gökyüzünü kaplamış Sirrüs bulutları, Victoria, Avustralya
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Güney Çin Denizi

1906 yılında yayınlanmış olan Justhus Perthes See Atlas 'dan "Hinterindische und Chinesische gewässer" haritası. Güney Çin Denizi ve etrafını gösteren genel haritanın dışında Jakarta, Yokohama, Singapur, Sunda Boğazı'nın ayrıntılı haritalar yer almaktadır.
Justus Perthes Verlag Gotha GmbH


Günün seçkin resmi
Keçi

Yavru bir evcil keçi (oğlak). Keçiler boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsindendirler. Keçi yavrusuna "oğlak", erkeğine ise "teke" denir.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Berlin Neue Sinagogu

Berlin Neue Sinagogu 'nun iç görünümü. 1856-1866 yılları arasında inşa edilmiş Berlin Yahudi cemaatinin ana sinagogu olan Berlin Neue Sinagogu 9 Kasım 1938'de Kristal Gece saldırısında ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Kasım 1943 tarihli Müttefik Devletlerin hava saldırısıyla ağır hasar gördü. Daha sonra 1958'de ön bölüm hariç yıkılan sinagog 1988-1993 yılları arasında restore edilip 1995'te kısmen açıldı. (Berlin Wilhelm Ernst & Sohn Verlag tarafından yayımlanmış Berlin und seine Bauten adlı kitaptan, 1896).
Üreten: Wilhelm Ernst & Sohn


Günün seçkin resmi
Berlin Duvarı'nda jonglör

9 Kasım 1989 tarihinde Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki sınırlar açıldıktan sonra Berlin Duvarı'nın üzerinde hokkabazlık yapan jonglör (16 Kasım 1989).
Üreten: Yann


Günün seçkin resmi
Cavalli-Franchetti Sarayı

Cavalli-Franchetti Sarayı, Venedik şehrinin San Marco sestieresinde bulunmakta olup neogotik mimari tarzına sahiptir. Büyük Kanal kenarında Accademia Köprüsü'ne yakındır. (Veneto, İtalya).
Üreten: Massimo Catrinella


Günün seçkin resmi
Albi

Fransa'nın Midi-Pyrénées bölgesine bağlı Tarn ilinin idarî merkezi olan Albi 'nin eski kale şehrinin panoramik görünümü. Eski şehrin sağ tarafından Sainte-Cécile Katedrali, sola Tarn Nehri üzerinde yapılan Pont du 22 août 1944 ("22 Ağustos 1944 Köprüsü") ve sağda Pont Vieux ("eski köprü") görülmektedir.
Benh


Günün seçkin resmi
Afrika mandası

Bir afrika mandası ve sırtına konmuş öküzkakan kuşu
Üreten: Albert Batlle


Günün seçkin resmi
Berlin Duvarı'nın yıkılışı

Berlin Duvarı 'nın yıkılışını müteakiben Trabant'a binerek Checkpoint Charlie sınır kapısından Batı Berlin'e giren Doğu Almanyalı bir çift ve karşılayan Batı Almanyalı çocuklar (14 Kasım 1989).
Üreten: Lee Cockran


Günün seçkin resmi
Kızıl akbaba

Bir kızıl akbaba (Gyps fulvus)
Üreten: Commons:User:Thermos


Günün seçkin resmi
Vinland

Vinland Haritası, İzlanda Sagalarında Leif Ericson adlı bir Vikingin yerleştiği aktarılan Vinland'ın yer almasından dolayı bu ad verildi. 13. yüzyıla ait orijinalin 15. yüzyılda çizilen kopyası olduğu iddia edildi ve Kolomb Öncesi Okyanus Ötesi Temas'ın delili olarak gösterildi. Ancak 20. yüzyılda hazırlanan sahte bir harita olduğu düşünülmektedir.
Üreten: Bilinmemektedir (Yale University Press)


Günün seçkin resmi
Mouse

Fare mekanizması. 1) Fare oynatılınca top döner. 2) X ve Y silindirleri topu kavrar ve hareketi aktarır. 3) Optik kodlama tekerinin üzerinde ışık geçiren delikler vardır. 4) Kızılötesi LED'ler tekerin içinden ışıldar. 5) Sensorlar ışık atımlarını algılayıp bunları X ve Y hızlarına dönüştürür.
Üreten: Pbroks13


Günün seçkin resmi
Episyrphus balteatus

Bir Episyrphus balteatus veya diğer bir adıyla Reçel sineği türü bir sinek.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Kırmızı şeftaliler

Şeftali (Prunus persica), gülgiller (Rosaceae) familyasından bir yaz meyvesi. Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen şeftali, uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür. Bol sulu ve tatlıdır. Şeftali ağaçlarının ömrü genellikle 30 yıl civarındadır.
Üreten: Jack Dykinga, USDA


Günün seçkin resmi
Bisiklet (Patent)

Modern bir bisikletin başlıca parçaları.
Üreten: Al2 (Türkçesi: İnfoCan)


Günün seçkin resmi
Avustralya Pelikanı

Avustralya Pelikanları uzun kanatları sayesinde havada uzun süre süzülebilirler. Ocak 2009 yılında Victoria, Avustralya'da çekilmiştir.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Beyrut - 19. yüzyıl

Cebel-i Lübnan'da üretilen ipeği Fransa'nın Marsilya limanına ihraç etmesiyle gelişen ve "Orta Doğu'nun Paris'i" olarak anılan Beyrut şehrinin panoramik görünümü. 1876'da Beyrut'a taşınmış Fransız fotoğrafçı Félix Bonfils tarafından çekilen dört fotoğrafın birleştirilmesiyle yapılmıştır. (Beyrut Vilayeti, Osmanlı Devleti, 1867-1899).
Üreten: Félix Bonfils


Günün seçkin resmi
Amur parsı

Amur parsı (Panthera pardus amurensis), Kore Yarımadası, Çin ile Rusya'nın sınır bölgesinde Amur Nehri civarında yaşamakta olup tükenme riski had safhadadır (Pittsburgh Zoo & PPG Aquarium, Pittsburgh, Pennsylvania, ABD).
Üreten: Colin Hines (yükleyen:Ram-Man)


Günün seçkin resmi
F-4 Phantom II

F-4 Phantom II'un formasyon uçuşu. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nin 50. kuruluş yıl dönümü olan 1997 yılından beri gerçekleştirilmekte olan miras uçuş gösterisinde. (Florida, 12 Şubat 2002).
Üreten: USAF


Günün seçkin resmi
Coronie

Surinam'ın Coronie district'i, Birleşik Krallık'ın yönetimine (1804-1816) İngilizler ve İskoçlar tarafından plantasyonlar ile geliştirildi. Daha sonraki dönemde İngiliz ve İskoçlardan bazıları orada kaldı bazıları ise arazilerini Hollandalılara devrettiler (Sulu boya, Tropenmuseum Royal Tropical Institute).
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Minare

Türkiye'nin başkenti Ankara'da Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987'de inşaatı tamamlanan Kocatepe Camii'nin minarelerinden biri (16 Temmuz 2005).
Üreten: Noumenon


Günün seçkin resmi
Andromeda Gökadası

Spitzer Uzay Teleskobu'ndan Andromeda Gökadası'nın kızılötesi görünümü. Samanyolu Gökadası'ndan yaklaşık 2.2 milyon ışık yılı uzakta bulunan Andromeda Gökadası'nın, Spitzer Uzay Teleskobu'ndan gelen verilere göre, yaklaşık 1 trilyon yıldıza ev sahipliği yapmaktadır.
Üreten: NASA/JPL-Caltech/K. Gordon (University of Arizona)


Günün seçkin resmi
Grand Anse, La Digue Adası

La Digue Seyşeller içerisindeki dördüncü en büyük adadır. "Grand Anse" sahili adanın yine aynı isimli olan Grand Anse bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Ada, güzel sahilleri ve dünyada çok ender rastlanan siyah Paradise Flycatcher kuşlarıyla dikkat çekmektedir.
Üreten: Tobi 87


Günün seçkin resmi
Bardaklar

Işın izleme metodu ile POV-Ray kullanılarak 56 saatte render edilmiş bir natürmort. Işın izleme, gerçek dünyada ışığın çevreyle olan etkileşimini modelleme çalışmasıdır. Gerçek dünyada ışığın ne şekilde hareket ettiği göz önünde bulundurularak bir sahnenin görüntüsünü çizen grafik oluşturulur.
Üreten: Gilles Tran


Günün seçkin resmi
Bhutan'daki buzullar

Bhutan'daki Himalaya buzullarının uydudan görünümü. Bu buzulların yüzeyinde son yıllarda hızlı bir şekilde buzul göllerinin oluştuğu gözlemlenmiş. USGS araştırmacıları küresel ısınma ile bu bölgedeki buzul erimesi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu keşfettiler.
Üreten: NASAVikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 03.53 UTC