Vikipedi:Günün seçkin resmi/Kasım 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Yalta Konferansı

II. Dünya Savaşı'nda Üç Büyük olarak adlandırılan Müttefik Devletler'in liderleri Winston Churchill,Franklin D. Roosevelt ve Joseph Stalin 4 Şubat 1945 - 11 Şubat 1945 tarihleri arasında SSCB'nin önde gelen tatil yeri Yalta'nın 3 km güneyinde bulunan Livadia Sarayı'nda bir araya gelmişlerdir. Yalta Konferansı olarak adlandırılan toplantının ana ekseni II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın yeni düzeni ve Avrupa topraklarının yeniden şekillendirilmesi üzerinedir.
Üreten: US government photographer


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center ]]

İmparator penguen Antarktika'da yüzerken
Üreten: Glenn Grant, Ulusal Bilim Kurumu (ABD)


Günün seçkin resmi
Tungsten

Üzerlerinde buharlaşmış kristaller bulunan %99,98 saflıkta tungsten çubuklar ve 1 cm3 hacminde tungsten küp (%99,999). Sağdaki çubuğun üzerindeki renk değişiminin nedeni oksitlenmedir.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Aynadaki Venüs

Aynadaki Venüs, İspanyol Altın Çağı'nın önde gelen ressamlarından Diego Velázquez'in (1599–1660) yaptığı tablo. Eser Londra'daki National Gallery'de sergilenmektedir. Velázquez bu tabloyu 1647 ile 1651 yılları arasında tamamladı. Bu tabloda, Velázquez Venüs'ün çok bilinen iki pozunu birleştirdi: bir koltuk ya da yatak üzerinde uzanma ve aynadaki yansımasını izleme.
Üreten: Ilmari Karonen


Günün seçkin resmi
Kısa burunlu dikenli karıncayiyen

Yabani bir kısa burunlu dikenli karıncayiyen (Tachyglossus aculeatus)]]
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Ernest Borgnine

Akademi, BAFTA ve Altın Küre ödülleri almış olan ABD'li tiyatro ve sinema oyuncusu Ernest Borgnine, 2004 yılında fahri olarak ABD Deniz Kuvvetleri'nde astsubay kıdemli üstçavuş yapılmıştı.
Üreten: ABD Savunma Bakanlığı


Günün seçkin resmi
Altın kristali

Kimyasal buğu taşınımı ile üretilmiş altın kristali (%99.99 saflık). Simgesi Au olan 79 atom numaralı element, bir geçiş metalidir. Tüm insanlık tarihi boyunca çıkarılan altın miktarının 161.000 ton olduğu tahmin edilmektedir. Bu miktar, ancak kenar uzunluğu 20,28 m olan bir kübe eşdeğerdir. Bu kübün değeri ise 5,2 trilyon doları bulacaktır.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Neptün

Neptün, Güneş Sisteminin Güneş'ten uzaklık sırasına göre 8. gezegenidir. Kütle açısından Jüpiter ve Satürn'den sonra üçüncü, çap açısından bu iki gezegen ve Uranüs'ün ardından dördüncü sırada gelir. Adını Roma deniz tanrısı Neptunus'tan alır. (Voyager 2, 1986)
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Alageyik - Dama dama

Alageyik (Dama dama); Polonya.
Üreten: Lilly M


Günün seçkin resmi
FalkirkWheel

Falkirk Wheel, Forth ve Clyde Kanalı ile Union Kanalı'nı bağlayan bir dönen tekne kaldıracıdır. İsmi, orta İskoçya'da bulunan Falkirk kasabasından gelmektedir. Kaldıraçta iki kanal arasındaki seviye farkı 24 metredir, bu uzunluk yaklaşık sekiz kat yüksekliğinde bir binaya denktir. Kaldıracın dönmesini sadece 12 çamaşır makinesi motoru sağlamaktadır.
Üreten: SeanMack


Günün seçkin resmi
Xerus inauris

Kemiriciler takımından sincapgiller familyasına ait Xerus inauris (Solitaire, Namibya)
Üreten: Lycaon


Günün seçkin resmi
Vanadyum kesit

EBM ile üretilip tel erozyon tezgahında kesilmiş %99,5 saflıktaki bir vanadyum çubuğun dağlama sonrası kesidi. Sembolü V olan 23 atom numaralı kimyasal element yumuşak, gümüşi gri renkli, sünek bir geçiş metalidir. İsmini İskandinav güzellik ve bereket tanrıçası Vanadis olarak da bilinen Freyja'dan alır.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Zafer Takı ve M8 Greyhound

Zafer Takı'nın önünde ABD Kara Kuvvetleri'ne bağlı M8 Greyhound zırhlı arabası (Paris'in Kurtuluşu'nu kutlamak için 29 Ağustos 1944 tarihinde düzenlenen Zafer Töreni'nden sonra çekildi.)
Üreten: Office for Emergency Management. Office of War Information. Overseas Operations Branch. New York Office. News and Features Bureau


Günün seçkin resmi
Messier 78

Messier 78 (ayrıca M 78 veya NGC 2068 olarak da bilinir) bulutsusu, Avcı takımyıldızı'nda bulunan bir yansıma bulutsusu. 1780 yılında keşfedien M78, Dünya'dan yaklaşık olarak 1,600 ışık yılı uzaklıkta olan Orion Moleküler Bulut Kompleksi'ne aittir. Küçük bir teleskopla ufak bir yama olarak gözlemlenebilen bulutsu ve 10 kadir parlaklığında iki yıldız içerir. Bu iki yıldız; HD 38563A ve HD 38563B, M78'in toz bulutundaki ışık yansımasının sorumlularıdır. (16 Şubat 2011)
Üreten: ESO


Günün seçkin resmi
Tulyum

%99,99 saflıkta süblimleşme ile elde edilmiş tulyum dentritleri ve 1 cm3 hacminde bir tulyum küp.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Bayağı kerkenez

Bayağı kerkenezler, 34 – 38 cm arası boya ve 70 – 80 cm kanat açıklığına sahiptir. Yetişkin erkekler ortalama 155 gram gelirken, dişilerin ağırlığı 190 gram civarındadır. Gündüzcül kuşlardır ve tarlalar, fundalıklar ve bataklıklar gibi açık alanlarda bulunurlar. Yuvalanma içinse genellikle terkedilmiş karga yuvalarını kullanırlar.(Nisan 2009)
Üreten: Andreas Trepte


Günün seçkin resmi
Cabiria film afişi

Giovanni Pastrone'nin senaryosunu yazıp yönettiği 1914 yapımı Cabiria filminin afişi. İkinci Pön Savaşı sırasında (MÖ 238 - MÖ 203) Kartaca'da geçen film Kartaca ile Roma Cumhuriyeti arasındaki bu uzun savaşı filmin karakterinin gözüyle yansıtır.
Üreten: N. Morgello


Günün seçkin resmi
NGC 1672

NGC 1672 Kılıçbalığı takımyıldızı'nda bulunan çubuklu sarmal gökada. James Dunlop tarafından 5 Kasım 1826 yılında keşfedilmiştir. Önceden Kılıçbalığı Grubu'nun bir üyesi olarak düşünülmekteydi, fakat daha sonra bu düşünce reddedilmiştir. NGC 1672'nin tahminen 20 kpc uzunluğunda büyük bir çubuğu bulunmaktadır. Çekirdeği ve sarmal kolların iç bölümlerinden çok güçlü radyo dalgaları salınmaktadır (Hubble Uzay Teleskobu, NASA, ESA).
Üreten: NASA, ESA


Günün seçkin resmi
Sessiz kuğu

Sessiz kuğu, zerafetin simgesi.
Üreten: Sanchezn


Günün seçkin resmi
Dumanlı kuvars

Dumanlı kuvars (Morella, Victoria).
Üreten: Noodle snacks


Günün seçkin resmi
Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe II. Elizabeth'in NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ne yaptığı ziyarette çekilmiş bir pozu.
NASA


Günün seçkin resmi
Dr. Jekyll ve Mr. Hyde afişi

1880'li yıllarda, İskoç yazar Robert Louis Stevenson'ın 1886'da yazdığı Dr. Jekyll ve Mr. Hyde adlı romanı tanıtmak için kullanılan afiş. Roman, saygın bir insan olan Dr. Henry Jekyll'in zaman zaman kişilik bölünmesi sonucu canavarca davranışlarda bulunan Edward Hyde'a dönüşmesini konu almaktadır.
Chicago: National Prtg. & Engr. Co.


Günün seçkin resmi
Rutenyum - EBM

EBM tekniği ile üretilmiş %99,99 saflıkta bir rutenyum çubuk. Simgesi Ru olan 44 atom numaralı element, bir geçiş metalidir. 1844 yılında Kazan'da keşfedilmiştir.
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Normandiya

Normandiya Çıkartması'nın ilk günlerinde suların çekildiği sırada levazım malzemeleri sahile çıkartan çıkarma gemileri (Haziran 1944)
Üreten: Coast Guard (ABD Sahil Güvenliği)


Günün seçkin resmi
Tower Bridge

Birleşik Krallık'ın kurucu ülkelerinden İngiltere'nin Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde bulunan köprü.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Bayağı yaban domuzu

Hannover yakınında bulunan Wisentgehege Springe adlı bir safari parkta genç bir bayağı yaban domuzu (13 Şubat 2010).
Üreten: Michael Gäbler)


Günün seçkin resmi
Pavlus

Pavlik Kiliseler'in kurucusu olan Pavlus, Yeni Ahit'te ve Luka'nın kaleme aldığı İncil'de önemli bir yere sahiptir. Tarsus doğumludur. Aziz Petrus Bazilikası'nın önünde yer alan pek çok heykelden biri de Aziz Pavlus'a aittir. Heykel, İtalyan heykeltıraş Adamo Tadolini tarafından yapılmıştır.
Üreten: AngMoKio


Günün seçkin resmi
Grand Anse, La Digue Adası

La Digue Seyşeller içerisindeki dördüncü en büyük adadır. "Grand Anse" sahili adanın yine aynı isimli olan Grand Anse bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Ada, güzel sahilleri ve dünyada çok ender rastlanan siyah Paradise Flycatcher kuşlarıyla dikkat çekmektedir.
Üreten: Tobi 87


Günün seçkin resmi
NGC 602

NGC 602, Küçük Macellan Bulutu bölgesinde bulunan geç, parlak bir açık yıldız kümesi. 1826 yılında keşfedilen NGC 602, yaklaşık olarak 5 milyon yıl yaşındadır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı, Beijing, Çin
Üreten: Maros

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 03.51 UTC