Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ocak 2014

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Poilu

Journée du Poilu. 25 et 26 décembre 1915 ("Poilu'nun yolculuğu, 25 - 26 Aralık 1915"). İzinde olan bir poilu 'nün Noel'de cepheden geri gelişini konu alan I. Dünya Savaşı Fransız posteri (Adolphe Willette, 1915). Altyazıda Enfin seuls (Niyahet yalnız) yazılmaktadır.
Üreten: Adolphe Willette


Günün seçkin resmi
Kubbet-üs-Sahra

Kubbet-üs-Sahra'nın dış cephesindeki çiniler ile panel detayı. Eskimiş olan çiniler, I. Süleyman'ın emriyle yürütülen tadilat sırasında yenilenmiştir (1551).
Üreten: Godot13


Günün seçkin resmi
Olympia (tablo)

Fransız ressam Édouard Manet'nin 1863 yılında tamamladığı Olympia isimli tuval üzerine yağlıboya tablosu. Gerçekçilik akımının bir örneği olan eser, şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.
Üreten: Édouard Manet


Günün seçkin resmi
Karatavuk

karatavuklara (Turdus merula) verilen ad. Karatavuk, Karatavukgiller (Turdidae) familyasından tüyleri siyah, meyve ve böceklerle beslenen ötücü bir kuş türüdür (Helgoland, Almanya, 3 Haziran 2011).
Üreten: Andreas Trepte


Günün seçkin resmi
Beyaz hindiba

Beyaz hindiba (Cichorium Intybus) çiçeği. Beyaz hindiba papatyagiller (Asteraceae) familyasından hindiba cinsinden bir sebze türüdür. Çiçeğinin çoğunlukla mavi, seyrek olarak beyaz ya da pembe renktedir (Mayıs, 2007).
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
NGC 3324

NGC 3324'ün Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'ne ait La Silla Gözlemevi'nde elde edilen görüntüsü. Bir açık yıldız kümesi olan NGC 3324, Karina Bulutsusu'nun kuzeybatı köşesinde yer alır (1 Şubat 2012).
Üreten: ESO


Günün seçkin resmi
Kızıl Geyik

Kızıl geyik (Cervus elaphus), dünya üstündeki en büyük geyik türlerinden biridir.

Avrupa'nın çoğu kısmında, Kafkas Dağları bölgesinde ve Hazar Denizi'nin batısında Anadolu'da yaşar. Ayrıca Afrika'da da bulunan tek geyik türüdür ve kuzeybatı Afrika'da Cezayir ile Tunus arasında Atlas Dağları'nda bulunur.

Üreten: Massimo Catarinella


Günün seçkin resmi
Kızıl sincap

Kızıl sincap (Sciurus vulgaris), sincapgiller (Sciuridae) familyasından Avrasya'ya özgü, ağaçlarda yaşayan bir kemirici türü.

Başının tepesinden kuyruğuna kadar uzunluğu, 34 cm ila 43 cm , ağırlığı 250 ila 340 g olur. Kızıl sincaplar iğne yapraklı ormanlarda yaşarlar, ama geniş yapraklı ormanlarda da yaşayabilirler.

Üreten: Ray Eye


Günün seçkin resmi
Peygamberdevesi

Peygamberdevesi adıyla bilinen Mantis religiosa (Çatalca, İstanbul)
Üreten: Maderibeyza


Günün seçkin resmi
ABD'nin Arizona eyaletindeki Antilop Kanyonu'ndan bir görüntü.

ABD'nin Arizona eyaletindeki Antilop Kanyonu 'ndan bir görüntü.
Üreten: Meckimac


Günün seçkin resmi
Karniolan Arısı

Bal arısının bir alt türü olan Karniolan arısı (Apis mellifera carnica Pollmann). Slovenya kökenli olan bu arı günümüzde Avusturya, Macaristan'ın bir kısmı, Hırvatistan, Bosna-Hersek'te de bulunur.
Üreten: Richard Bartz (Makro Freak)


Günün seçkin resmi
John Quincy Adams

Arthur Joseph Stansbury'e ait olan bu eskiz; 6. ABD Başkanı 23 Şubat 1848'de John Quincy Adams'ın ölümüne saatler kala çizilmiştir. 2. ABD Başkanı John Adams'ın oğlu olarak dünyaya gelen Adams, 21 Şubat 1848'de Temsilciler Meclisi'nin bir oturumu sırasında geçirdiği inmeden sonra meclis binasının içinde bulunan bir odada baygın yatmıştır. John Quincy Adams ABD Başkanlığından ayrıldıktan sonra Temsilciler Meclisi üyeliğini yapan tek kişidir.
Üreten: Arthur Joseph Stansbury


Günün seçkin resmi
Chenonceau Şatosu

Fransa'nın Indre-et-Loire ilinde, Chenonceau Şatosu'nun kemer köprüsü. II. Henri'nin metresi Diane de Poitiers'in yaptırmış olduğu köprü, Cher Nehri üzerindedir. Chenonceau Şatosu, 2000'de UNESCO Dünya Mirasları listesine Val de Loire entre Sully-sur-Loire et Chalonnes adıyla eklenen alanın bir parçasını teşkil etmektedir.
Ra-smit


Günün seçkin resmi
Balon

Balon, ısıtılmış hava ya da hafif bir gazla (helyum, hidrojen) doldurulan atmosferde uçabilen, genellikle sepetli hava taşıtı. İnsanoğlu ilk olarak uçurtma ile insan ve yük taşımaya çalışmıştır ancak balon ilk "pratik" hava taşıtıdır.
Üreten: Kropsoq


Günün seçkin resmi
Antik Mısır Haritası

Nil nehri'ni, nehir üzerindeki beş şelaleyi ve Hanedanlık döneminin (MÖ 150 - MÖ 30) büyük şehir ve bölgelerini gösteren Antik Mısır haritası.
Üreten: Jeff Dahl


Günün seçkin resmi
Wankel motoru

Wankel motoru'nun çalışması. "A" rotorun üç ucunun birini ve "B" eksantrik mili göstermektedir. Beyaz kısımı eksantrik milinin lobudur. Eksantrik mil roturun her bir rotasyon için lob etrafında üç kez ve her yörünge devrimi için eksantrik mil etrafında bir kez döner.
Üreten: Y tambe


Günün seçkin resmi
Çan Çiçeği

Çan çiçeğigiller familyasından olup adını çan şeklinde olduğu için Çan Çiçeği ismini aldığına inanılan, toplamda beş dişi olan, süs çiçeği olarak da yetiştirilen çiçektir.
Üreten: Amada44


Günün seçkin resmi
Kore Savaşı

Kore Savaşında bebeğiyle bir mülteci. Kore Savaşı, 1950 - 1953 yılları arasında Kuzey Kore ve Güney Kore ile destekçileri arasında gerçekleşmiştir. Savaşın kesin galibi olmamasıyla beraber Kore'nin ikiye bölünmüşlüğü devam etmiştir. Günümüzde hala gerilim devam etmektedir.
Üreten: Maj. R.V. Spencer


Günün seçkin resmi
Balaklava Muharabesi

25 Ekim 1854 tarihli Balaklava Muharebesi'nde Rusya İmparatorluk Ordusu'nun 3500 atlıdan oluşan süvari hattının ortasına karşı James Yorke Scarlett komutasında 600 atlıyla gerçekleştirilen "Ağır Süvari Tugayı" 'nın hücumu (William Simpson, taş baskı, 18 Ocak 1855).
Üreten: William Simpson


Günün seçkin resmi
Örümcek Ağı

Bir Örümcek ağındaki çiy taneleri.
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
DNA kıskacı

Bir araya gelmiş insan DNA kıskacı, bir PCNA protein üçlüsüdür. Bu protein, DNA ikileşmesinin hızı ve verimliliğini artıran bir ilerleyicilik faktörüdür. İkileşme kompleksinde, kıskaç DNA'yı çevreler ve sonra DNA ortasındaki delikten kayar. Kıskaç, DNA polimeraza bağlanarak enzimin DNA'dan zamansız ayrılmasına engel olur. DNA kıskacı DNA sentez hızının yaklaşık 1000-kat artmasını sağlar.
Üreten: Opabinia regalis


Günün seçkin resmi
Bombardıman uçağı

II. Dünya Savaşı dönemine ait bombardıman uçağı North American B-25 Mitchell, 2007 yılında Polonya'nın Góraszka köyünde düzenlenen uluslararası hava şovunda. B-25, 28 Temmuz 1945'te New York'taki Empire State Binası'na çarpıp infilak eden uçak olarak da bilinir.
Üreten: Lukas skywalker


Günün seçkin resmi
Cacık

Yeşillikle süslenmiş bir kâse koyu kıvamlı cacık.
Üreten: Rainer Zenz


Günün seçkin resmi
Victor Hugo

Victor Hugo (1802 - 1885), Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı. Sefiller ve Notre Dame'ın Kamburu romanlarının yazarıdır. Bu fotoğraf, Paris'te politika, edebiyat ve sanat çevrelerinden birçok kişinin fotoğrafını çekmiş olan Étienne Carjat (1828 - 1906) tarafından 1876'da çekilmiştir.
Üreten: Étienne Carjat


Günün seçkin resmi
Charles Baudelaire

Charles Baudelaire (1821 – 1867), Fransız şair. Şiirlerini derlediği kitaplar arasında Kötülük Çiçekleri (Les Fleurs du Mal - 1857) ve Paris Sıkıntısı (Le Spleen de Paris - 1869) da bulunur. Bu fotoğraf, Paris'te politika, edebiyat ve sanat çevrelerinden birçok kişinin fotoğrafını çekmiş olan Étienne Carjat (1828 - 1906) tarafından 1862 civarında çekilmiştir.
Üreten: Étienne Carjat


Günün seçkin resmi
Göz Diyagramı

İnsan gözü diyagramı. (1.arka oda 2.ora serrata 3.silier kası 4.kirpiksi bölge 5.Schlemm kanalı 6.göz bebeği 7.ön oda 8.kornea 9.iris 10.lens korteksi 11.lens çekirdeği ...)
Üreten: Chabacano


Günün seçkin resmi
Gabrielle Tropikal Fırtınası

8 Eylül-11 Eylül 2007 tarihleri arasında sürmüş olan Gabrielle Tropikal Fırtınası. Fırtına, Kuzey Karolina'nın doğusundan geçmiştir. Az hasar veren fırtına, dolaylı olarak bir kişinin ölümüne yol açmıştır.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Türk Zambağı

Üstünde koyu benekler bulunan pembe-mor renkli ve kokulu çiçeklere sahip bir zambak türü olan Türk zambağı (Lilium martagon). Orta Avrupa'dan Kuzey Asya'ya dek uzanan bölgede yetişen bu bitki, İstanbul zambağı ya da Türkenbund olarak da anılır.
Üreten: Böhringer


Günün seçkin resmi
Britanya'da kış.

Büyük Britanya Adası'nın kuzey kesimleri nispeten daha sert kış geçirmektedir. 2009-2010 yılında ise kış mevsimi tüm adada önceki yıllara oranla daha sert geçmiştir (Ocak 2010).
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı'nın duvarı.
Üreten: JuliusR


Günün seçkin resmi
Tekbir

Bir Müslüman namaza başlarken, ellerini başının iki yanına kaldırarak "Allahü Ekber" diye söylenen tekbir getirir. Buna iftitah tekbiri denilmektedir. Namazın rükünlerinde tekbir tekrarlanır.
Üreten: User:Muhammad Mahdi Karim

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 15 Temmuz 2018, Pazar ; saat 21.09 UTC