Vikipedi:Günün seçkin resmi/Ocak 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Portakal suyu

Portakal suyu, portakal ağacı meyvesinin doğrudan sıkılmasıyla veya konsantre hale getirilmiş meyve suyunun seyreltilmesi ile elde edilen meyve suyudur. Yüksek miktarda C vitamini içerir.
Üreten: USDA


Günün seçkin resmi
Kore Savaşı

Kore Savaşında bebeğiyle bir mülteci. Kore Savaşı, 1950 - 1953 yılları arasında Kuzey Kore ve Güney Kore ile destekçileri arasında gerçekleşmiştir. Savaşın kesin galibi olmamasıyla beraber Kore'nin ikiye bölünmüşlüğü devam etmiştir. Günümüzde hala gerilim devam etmektedir.
Üreten: Maj. R.V. Spencer


Günün seçkin resmi
Küba Füze Krizi

"Monty" lakabıyla anılan Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri 8. Ordu komutanı General Bernard Montgomery, II. El Alameyn Muharebesi sırasında M3 Grant tankının top kulesinde (Kuzey Afrika, Kasım 1942).
Üreten : Bilinmemektedir


Günün seçkin resmi
ARVN çocuk askeri (maskot)

Vietnam Savaşı'nda Viet Minh tarafından gerçekleştirilen Mayıs Taarruzu sırasında Fransız Millî Mezarlığı ile çevirilen ve Plantation Road üzerinde bir gün süren çatışma sonrasında imha edilen bölgede Hava İndirme Tümeni'ne refakat eden on iki yaşında Vietnam Cumhuriyeti Ordusu (ARVN) paraşütçü (Tân Sơn Nhất, Saigon, 7 Mayıs 1968.)
Üreten: US Army Signal Corps


Günün seçkin resmi
Sonbahar'da orman

Sonbaharda orman; Talcott Dağı Millî Parkı, Connecticut
Üreten : Ragesoss


Günün seçkin resmi
Uyuyan Venüs

Uyuyan Venüs (Dresden Venüsü olarak da bilinir), İtalyan Rönesans dönemi ressamı Giorgione'nin tablosudur. Tablonun, Giorgione'nin 1510'daki vefatından sonra bir diğer rönesans ressamı olan Titian tarafından tamamlandığına inanılır. Resim şu anda Almanya'nın Dresden kentindeki Gemäldegalerie'de sergilenmektedir.
Üreten: Google Art Project


Günün seçkin resmi
F-22 Raptor

ABD Hava Kuvvetleri hizmetinde Yarbay James Hecker (ön) ve Yarbay Evan Dertein'in kullandığı F-22A Raptor avcı uçağı, Hill Hava Üssü (Utah)'ne dönerken KC-10 Extender yakıt ikmal uçağından çekildi (15 Ekim 2005).
Üreten: Ben Bloker


Günün seçkin resmi
Gerald Ford

ABD'nin 38. Devlet Başkanı Gerald Ford, kendisinin Watergate sanıklarından Richard Nixon'a uyguladığı 8 Eylül 1974 tarihli af kararı ile ilgili olarak Meclis Yargı Alt Komitesi'nin açtığı soruşturmada (17 Ekim 1974)
Üreten: Thomas J. O'Halloran (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Tower 185

İnşaat halinde olan Tower 185'in 2010'un eylül ayındaki görünümü. Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan bina, 200 metrelik uzunluğuyla ülkenin en yüksek dördüncü binasıdır.
Üreten : Jürgen Matern


Günün seçkin resmi
2010 Haiti Depremi

12 Ocak 2010 günü Haiti'de meydana gelen 7,0 Mw şiddetindeki 2010 Haiti Depremi'nden ağır hasar gören başkent Port-au-Prince'in şehir merkezinin deprem sonrası havadan çekilmiş bir görüntüsü. Depremde 200.000 kişi ölmüş, 300.000 kişi ise yaralanmıştı.
Üreten : Logan Abassi (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı)


Günün seçkin resmi
Dağıstanlı bir kadın ve adam.

Rus fotoğrafçı Sergey Prokudin-Gorski tarafından çekilen Dağıstanlı erkek ve kadının portresi (Dağıstan Oblastı, Rusya İmparatorluğu, Nisan 1904)
Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi
Coca Cola

Coca Cola içen süslü kıyafetli bir kadın gösteren reklam afişi. Aynada "Coca-Cola iç 5¢", masa üzerindeki kartta "Ana Ofis, The Coca-Cola Co. Atlanta, Georgia. Şubeleri: Chicago, Philadelphia, Los Angeles, Dallas" yazıları yer almaktadır (1890'lu yıllar).
Üreten : Belirtilmemektedir


Günün seçkin resmi
Kel kartal

Bir Kel kartal (Haliaeetus leucocephalus). "Ak başlı kartal" ya da "beyaz başlı kartal" adlarıyla da bilinen kel kartal, Kuzey Amerika'da yaşar ve ABD'nin simgesi olarak kullanılır.
Üreten: AngMoKio


Günün seçkin resmi
Uluslararası Uzay İstasyonu

İki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde bakım çalışması esnasında.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Altın mantolu yer sincabı, Spermophilus lateralis

Memeliler grubunun Kemiriciler takımında yer alan Altın mantolu yer sincabı
Üreten: Eborutta


Günün seçkin resmi
İspermeçet balinası

İspermeçet balinası dişli balinaların en büyüğüdür. Tarih boyunca insanlar tarafından yaygın biçimde avlanan ve huzursuz edilen balinaların korunması için 1985-86 yıllarında Uluslararası Balinacılık Kurulu tarafından balina avcılığı karşıtı hareket başlatılmıştır. Resimde, Mauritius açıklarındaki anne ve yavru İspermeçet balinaları gözükmektedir.
Fotoğraf: Gabriel Barathieu


Günün seçkin resmi
Mavi Kuyruklu Kız Böceği

Mavi kuyruklu kız böceği türünün bir örneği.
Üreten: Laitche


Günün seçkin resmi
Kuzgun, Dore

Edgar Allen Poe'nun Kuzgun şiiri için Gustave Doré tarafından yapılan bir illüstrasyon. Şiirin " O gölgede yüzen ruhum kurtulup da tahtalardan kalkmayacak – hiçbir zaman!" kısmını betimler.(1884)
Üreten: DIREKTOR (orjinal:Gustave Doré LoC)


Günün seçkin resmi
Ayçiçeği

Mavi gökyüzü önünde bir ayçiçeği. Çapı yaklaşık 15 cm'dir.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Fumihiko Maki

Japon mimar Fumihiko Maki. 1993 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan Maki'nin, Japonya'nın yanı sıra Amerika ve Avrupa'da da tasarladığı yapılar bulunmaktadır.
Üreten: jeanbaptisteparis, düzenleme: Raghith


Günün seçkin resmi
Jökulsárlón

İzlanda'nın en büyük buzulu olan Vatnajökull buzulunun güney kenarında, Skaftafell Millî Parkı ile Höfn arasında yer alan Jökulsárlón buzul gölü.
Üreten : Kenny Muir (yükleyen: Sandstein)


Günün seçkin resmi
Ayılar tarafından parçalanmış bir domuz

Ayıların parçaladığı bir domuz.
Üreten: Commons'tan Kallerna


Günün seçkin resmi
Olympia (tablo)

Fransız ressam Édouard Manet'nin 1863 yılında tamamladığı Olympia isimli tuval üzerine yağlıboya tablosu. Gerçekçilik akımının bir örneği olan eser, şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.
Üreten: Édouard Manet


Günün seçkin resmi
Hélène Dutrieu

Dünyanın dördüncü, Belçika'nın ise ilk lisanslı kadın pilotu olan Hélène Dutrieu, ABD'yi 1911'deki ziyareti sırasında Henri Farman'ın tasarladığı çift kanatlı uçak Farman III ile uçarken.
Üreten : Bain News Service


Günün seçkin resmi
Anthony Hopkins

Anthony Hopkins, Galli, Amerikan vatandaşı aktör. Kuzuların Sessizliği filmindeki rolü ile 1992'de En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne layık görüldü. Kariyeri boyunca Oscar'a üç kere daha aday gösterildi.(İtalya, 2009)
Üreten: Elena Torre, Viareggio, İtalya


Günün seçkin resmi
Selimiye Kışlası

1853-1856 yılları arasında gerçekleşen Kırım Savaşı sırasında, Selimiye Kışlası'nın İngilizler tarafından hastane olarak kullanıldığı dönemi gösteren 1856 tarihli taş baskı. Florence Nightingale, 1854'te kışlaya gelerek yaralı İngiliz askelerinin tedavisinde görev almıştı.
Üreten: Day & Son, Lithrs


Günün seçkin resmi
Albi

Fransa'nın Midi-Pyrénées bölgesine bağlı Tarn ilinin idarî merkezi olan Albi 'nin eski kale şehrinin panoramik görünümü. Eski şehrin sağ tarafından Sainte-Cécile Katedrali, sola Tarn Nehri üzerinde yapılan Pont du 22 août 1944 ("22 Ağustos 1944 Köprüsü") ve sağda Pont Vieux ("eski köprü") görülmektedir.
Üreten : Benh


Günün seçkin resmi
Hwangungu, Wongudan

Wongudan'da Hwangungu tapınağı. Wongudan Kore imparatoru (Tanrının çocuğu)nun cennete tapma ayini için 1897 yılında inşa edilen tapınak kompleksiydi. 1914 yılında Japon İmparatorluğu yönetimi tarafından büyük bir kısımı otele çevirildi. 1899 yılında inşa edilen üç katlı sekizgen tapınak Hwangungu günümüzde turistlerin ilgisini çekmektedir. Önündeki çeşme sonradan kaldırıldı. (Seul, 1925)
Üreten: Burton Holmes (yükleyen: Durova)


Günün seçkin resmi
Lviv

Ukrayna'daki Lviv kentinin tarihî özelliğe sahip merkezi. Kentin merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Pazar Meydanı (Ploşa Rinok)'nın ortasında yer alan belediye binasının kulesinden meydanın kuzey cephesindeki Uspenska Kilisesi (Uspenska tserkva), Kornyakt Kulesi (Veja Kornyakta) görülmektedir.
Üreten : Lestath


Günün seçkin resmi
Hong Kong

Hong Kong'un, gurubun ardından çekilmiş panoramik bir fotoğrafı.
Üreten : Diliff


Günün seçkin resmi
Molibden

Molibden, periyodik cetvelde atom numarası 42 ve simgesi Mo olan elementtir. Geçiş metallerinden olup, saf halde gümüşümsü beyaz renkli ve çok serttir (22 Mayıs 2010).
Üreten : Alchemist-hp

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 03.46 UTC