Vikipedi:Günün seçkin resmi/Temmuz 2010

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Hong Kong

Hong Kong'un, gurubun ardından çekilmiş panoramik bir fotoğrafı.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
1964 Medeni Haklar Yasası

1964 Medeni Haklar Yasası'nı imzalayan dönemin ABD başkanı Lyndon B. Johnson ve arkasında görülen Amerikan medeni haklar hareketinin önderi Martin Luther King (2 Temmuz 1964)
Üreten: Cecil Stoughton


Günün seçkin resmi
Peygamber böceği

Peygamber böceği (Mantis religiosa). Lizbon, Portekiz.
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
ABD Bağımsızlık Bildirgesi

4 Temmuz 1776'da imzalanan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, Büyük Britanya ile savaş halinde olan 13 Amerikan sömürgesinin artık bağımsız devletler olduğunu ve Britanya İmparatorluğuna ait olmadıklarının bildirisidir. Büyük bölümü Thomas Jefferson tarafından yazılmış olan Bildirge, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın başlamasından bir yıldan fazla bir zaman sonra, 2 Temmuz'da, Amerikan Kongresi'nin neden bağımsızlık ilan ettiğinin resmi açıklamasını vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluş günü (Bağımsızlık Günü) olan 4 Temmuz, bu bildirinin Kongre tarafından onaylandığı tarihtir.
Üreten: Kıta Kongresi


Günün seçkin resmi
Bayağı ispinoz (Fringilla coelebs)

İspinozgillerden erkek bir bayağı ispinoz (Fringilla coelebs)
Üreten: Arad


Günün seçkin resmi
Akaba Körfezi

Akaba Körfezi'nde Graia Adası'nın önünden geçen kervan (Gravür, orijinal: David Roberts, gravürleştiren: Louis Haghe, 27 Şubat 1839).
Üreten: Orijinal: David Roberts, Gravür: Louis Haghe


Günün seçkin resmi
Luiz Inácio Lula da Silva & Sérgio Cabral Filho

Brezilya devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva (sağ), Rio de Janeiro eyaleti valisi Sérgio Cabral Filho (sol) ile, Christo Redentor'un Dünyanın Yeni Yedi Harikası seçilebilmesi için gerçekleştirilen Vote no Cristo ("İsa'ya oy ver") kampanyası çerçevesinde ziyaret ettiği Rio de Janeiro şehrinin Corcovado tepesinde (14 Haziran 2007). Temmuz ayının başına kadar 10.000.000'dan fazla Brezilyalı telefon veya internet yoluyla oy kullandı ve 7 Temmuz 2007'de Lizbon'da Christo Redentor ve diğer altı harikanın seçildiği açıklandı.
Üreten: Ricardo Stuckert


Günün seçkin resmi
Hortum

Benjamin Franklin'in 8 Temmuz 1756 tarihinde Royal Society'de yaptığı "Water-spouts and Whirlwinds" adlı sunumda kullanılan evrakta yer alan deniz hortumu çizimi. (1806 yılında "The complete works in philosophy, politics, and morals, of the late Dr. Benjamin Franklin ....", 1806. Volume II, p. 26. Library Call Number PS745, A2 adlı eserde tekrar basılmıştır.)
Üreten: Benjamin Franklin


Günün seçkin resmi
Miraç

Miraç: Kuran'a göre, Burak'a binerek göğün yedi katmanını gezen Muhammed çeşitli melekler ile karşılaşmıştır. Diğer İslam sanat eserlerinde olduğu gibi Muhammed'in yüzü çizilmemektedir. (Safevi şahı I. Tahmasp döneminde 1539-43 yılları arasında Tebriz'de basılmış Nizami'nin Hemse eserinde yer alan minyatür, British Library).
Üreten: Sultan Muhammad


Günün seçkin resmi
Hélène Dutrieu

Dünyanın dördüncü, Belçika'nın ise ilk lisanslı kadın pilotu olan Hélène Dutrieu, ABD'yi 1911'deki ziyareti sırasında Henri Farman'ın tasarladığı çift kanatlı uçak Farman III ile uçarken.
Üreten: Bain News Service


Günün seçkin resmi
"Lucy top" Allium

Allium cinsinden Allium aflatunense ve Allium elatumun melezlemesiyle oluşturulan "Lucy top" Allium. Chanticleer Garden Botanik bahçesi, Pensilvanya (ABD).
Üreten: Derek Ramsey (Ram-Man)


Günün seçkin resmi
Papua

Papua Yeni Gine'da Yeni Britanya Adası'nın doğu kesiminde bulunan Doğu Yeni Britanya eyaletinde dede ve torun. 1526 yılında bugünkü Yeni Gine Adası'na ulaşan Portekiz kaşif Menezes bölgeye Malaycada kıvırcık saç anlamına gelen "Papua" adını verdi. Ancak 1700 yılından önce Avrupalılar Yeni Britanya Adası'na ulaşamadılar.
Üreten: Taro Tayloer


Günün seçkin resmi
Tijuana

Meksika'nın Baja California (Aşağı Kaliforniya) eyaletine bağlı Tijuana şehrinde sokakta müşterileri bekleyen bir fahişe. ABD'nin San Diego şehrinin 25 kilometre güneyinde bulunan Tijuana'da fahişelik yasaldır. Fahişeler uyuşturucular ve fahişeleriyle tanınan şehrin Zona Norte mahallesindeki La Coahuila Caddesi'nde yoğun olarak çalışmaktadırlar.
Üreten: Tomas Castelazo


Günün seçkin resmi
Bastille Baskını

Bastille Baskını: 14 Temmuz 1789'da Paris'te şehirliler Les Invalides'a girip 30.000 tüfeği gaspettiler. Ancak mermileri bulamadıkları için Bastille'den almayı planlayarak oraya doğru ilerledi. Yaşanan çatışma sonucunda isyancılardan 98'i öldü ve 73'ü yaralandı. Bastille garnizonundan 1'i öldü ve 3 yaralandı. Teslim olan Bastille komutanı de Launay ve diğerlerin başları kesildi: üstteki yazı: Başlarını Fransız Muhafızlarının çektiği Paris şehirlileri tarafından Bastille'nın basılması, 14 Temmuz 1789, aşağıdaki: "Hainler böyle cezalandırılır."
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Tanzanya'da yassı kafalı kaya keleri

Tanzanya'da yassı kafalı kaya keleri (Agama mwanzae)
Üreten: Chmehl


Günün seçkin resmi
Washington Anıtı

Washington'da Washington Anıtı ve arkasında Beyaz Saray
Üreten: Andy Dunaway


Günün seçkin resmi
Angela Merkel

22 Kasım 2005'ten bu yana Almanya şansölyesi olan Angela Merkel'in Nisan 2008'de çekilmiş bir portre fotoğrafı. 17 Temmuz 1954 günü Hamburg'ta doğan Merkel, şansölyelik görevinin yanı sıra Hristiyan Demokrat Birlik'in liderliğini yapmaktadır.
Çeken: א


Günün seçkin resmi
Büyük Gize Sfenksi

Büyük Gize Sfenksi. Burnunun 21 Temmuz 1798 tarihli Piramitler Muharebesi sırasında kırıldığı düşünülmektedir.
Üreten: commons:User:Mavila2


Günün seçkin resmi
M4 Sherman, Caen Muharebesi

Caen Muharebesi sırasında Vaucelles semtinin güneyinde Kanada zırhlı birliğine bağlı M4 Sherman (Temmuz 1944, Caen, Calvados, Normandiya, Fransa).
Üreten: Bilinmemektedir. (National Archives USA, the National Archives Canada)


Günün seçkin resmi
Apollo 11

Apollo 11 mürettebatı Aldrin Ay yüzeyinde. 20 Temmuz 1969
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Ramallah'ta köyşü ailesi

Ramallah'ta yaşayan Filistinli bir ailenin 1900 ila 1910 yılları arasında çekilen fotoğrafı.
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Selimiye Camii, Osmanlı posta pulu

1913 yılına ait 40 paralık bir Osmanlı posta pulunda Selimiye Camii. Daha önceki posta pulları üzerinde padişah tuğraları yer alıyordu ve bu pullar belirgin bir Osmanlı tarzına sahipti. 1913'te Edirne'nin Bulgarlardan geri alınması anısına Oskan Efendi tarafından tasarlanıp İngiltere'de bastırılan bu pulun da içinde yer aldığı seri ise, ortadaki bir vinyet etrafındaki çerçeve ile dönemin uluslararası kullanımdaki pullarına daha yakın bir tasarıma sahipti. Bu seri ile Osmanlı pulları üzerinde ilk defa illüstrasyonlar yer almış oldu.
Üreten: Osmanlı posta idaresi


Günün seçkin resmi
Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde 1557 yılında Mimar Hayruddin tarafından inşata başlanıp 1566 - 1567 yılları arasında tamamlanan köprü, Bosna Savaşı sırasında 9 Kasım 1993'te Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin askerî kanadı Hırvat Savunma Konseyi tarafından yıkıldı. Daha sonra UNESCO'nun desteğiyle ER-BU İnşaat tarafından inşa edilip 23 Temmuz 2004'te yeniden açıldı ve 2005'te UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Mostar, Bosna-Hersek Cumhuriyeti).
Üreten: BáthoryPéter


Günün seçkin resmi
Machu Picchu

Huayna Picchu'dan Machu Picchu 'nun panoramik manzarası. Aguas Calientes'ten gidip dönen turist otobüsleri tarafından kullanılan Hiram Bingham Otobanı görülmektedir.
Üreten: S23678


Günün seçkin resmi
Crossroad Harekâtı - Baker Denemesi

Crossroad Harekâtı kapsamında 25 Temmuz 1946 tarihinde gerçekleştirilen "Baker" denemesi. "Baker" Denemesi Trinity, Hiroşima, Nagasaki ve aynı harekât kapsamında gerçekleştirilen "Able" 'dan sonra beşinci nükleer patlaması oldu. Su sütununun sağ tarafındaki siyah gölge tabanından yükselen zırhlı Arkansas
Üreten:

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı


Günün seçkin resmi
Isfahan Lotfollah mosque ceiling symmetric.jpg

Şeyh Lütfullah Camii'nin en büyük ve merkezi kubbesinin iç bezemeleri, Safevi hanedanın ihtişamını yansıtmaktadır.
Üreten: Nikopol


Günün seçkin resmi
Mars

Mars fotoğrafının tam ortasındaki devasa kanal, Valles Marineris kanyon oluşumunu göstermektedir, NASA.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Savaştan sonra bir madalya ve belki de bir iş

Savaştan sonra bir madalya ve belki de bir iş: Karikatürde bağırsağını peşinden sürükleyerek kollarıyla sürünen I. Dünya Savaşı gazisi, koltukta oturan ve kendisinin yaptığı askerî hizmet için bir madalya vermek üzere eğilen şişman bir kapitaliste yaklaşıyor (John Sloan, 1914).
Üreten: John Sloan


Günün seçkin resmi
Sünnet

Orta Asya'da sünnet. Fotoğraf muhtemelen Rusya İmparatorluğu'nun Türkistan Canişinliği'nde, 1862 - 1872 yıllarında çekilmiştir.
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Mikumi Milli Parkı

Tanzanya'da bulunan ve ülkedeki en büyük dördüncü millî park olan Mikumi Milli Parkı'nın bir panoraması. Parkın alanı 3230 km²'dir.
Üreten: Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Sepiola atlantica

Belçika açıklarında canlı yakalanmış bir kalamar türü - Sepiola atlantica
Üreten: Hans Hillewaert (Lycaon)

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 14 Temmuz 2018, Cumartesi ; saat 09.17 UTC