Vikipedi:Günün seçkin resmi/Temmuz 2013

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Marmara pavuryası

Marmara pavuryası (Pachygrapsus marmoratus), özellikle Karadeniz, Marmara Denizi, Akdeniz ve Atlas Okyanusu'nun bir kısmında yaşayan yengeç türüdür. Resimde, dişi bir Marmara pavuryası görülmektedir.
George Chernilevsky


Günün seçkin resmi
Siyah yüzlü impala

Birkaç dişi siyah yüzlü impala su birikintisi başında su içiyorlar. İmpalalarda seksüel dimorfizm farklılıkları bulunmaktadır. Dişiler erkeklerden 10 ilâ 25 kg. daha az ağırlıkta ve boynuzsuz olurlar.
Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Üç Ülkeler Köprüsü

Üç Ülkeler Köprüsü (Almanca: Dreiländerbrücke, Fransızca: La passerelle des Trois Pays) Fransa ve Almanya'yı birbirine bağlamaktadır. Köprü İsviçre'ye 200 metre mesafede yer almaktadır. Dünyadaki yaya ve bisikletliler tarafından kullanılan, en uzun tek açıklığa sahip tek köprüsü olup, 1 Temmuz 2007 tarihinde açılışı yapılmıştır.
Taxiarchos228


Günün seçkin resmi
NGC 2818

NGC 2818 güney takımyıldızı Kumpas takımyıldızı yönünde bulunan bir gezegenimsi bulutsu. James Dunlop tarafından 28 Mayıs 1826 tarihinde keşfedilmiştir.
NASA, ESA


Günün seçkin resmi
İnyupikler

Başlıklı kürk parka gömleği (atikłuk) ile bir İnyupik kadını, Nome, 1907
Lomen Bros


Günün seçkin resmi
Blagay

Blagay, (Blagaj) Bosna-Hersek'in Hersek-Neretva Kantonunda, Mostar havzasının da güneydoğu bölgesinde yer alan bir kasabadır.
Talha Çakır


Günün seçkin resmi
Irkçılık

Bir Afroamerikalı, üzerinde "sadece siyahiler" yazan su sebilinden su içerken. Amerikan İç Savaşı'nın 1865 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından kazanılması sonucu köleliğin ülke genelinde kaldırılmasına rağmen sosyal anlamda Afrika asıllı Amerikalılara yönelik ayrımcılık yüz yıldan uzun bir süre daha çok net bir şekilde görülebilmekteydi.
Russell Lee, Temmuz, 1939


Günün seçkin resmi
Amerikan Kongre Binası

Amerikan Kongre Binası (İngilizce: United States Capitol) Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimini yürüten ABD Kongresi'nin ikamet yeridir. Başkent Washington DC'de 1792 - 1800 yılları arasına inşa edilen binanın kubbesiyse 1855 - 1866 yılları arasında yapılmıştır. Thomas Ustick Walter'ın tasarladığı, 29 m çapında ve 88 m yüksekliğindeki kubbe 1.047.291 Amerikan dolarına mal olmuştur.
Diliff


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Çocukların askerî kullanımı]]

I. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi'nde 13 yaşında genç bir gönüllü bombacı.
Osmanlı Ordusu resmî fotoğraflarından (Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı resmî websitesinde)


Günün seçkin resmi
Helis Bulutsusu

Helis Bulutsusu, Kova takımyıldızı yönünde bulunan oldukça büyük bir gezegenimsi bulutsu. Karl Ludwig Harding tarafından muhtemelen 1824'ten önce keşfedilmiştir. Bu bulutsu, parlak gezegenimsi bulutsular içinde Dünya'ya en yakın olanıdır.
NASA, ESA


Günün seçkin resmi
Sultan Ahmet Camii

Alacakaranlıkta, Sultan Ahmet Camii'nin avlusu. Dünyada Blue Mosque adıyla tanınan bu cami 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmed'in siparişiyle Kostantiniyye'nin tarihî yarımadada, Sedefkâr Mehmet Ağa adlı bir mimarın tasarımıyla Osmanlı inşaat işçileri tarafından inşa edilmiştir.
Benh


Günün seçkin resmi
[[Dosya:|300px|center |Audrey Hepburn]]

Audrey Hepburn, İngiliz-Hollandalı oyuncu. 1952 yılında çekilen ve bir prensesi canlandırdığı Roma Tatili filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Bu film onun başrolde yer aldığı ilk filmdi. Sonrasında bu ödüle dört kez daha aday oldu.
Wikiwatcher1


Günün seçkin resmi
11 Eylül saldırıları

11 Eylül 2001 tarihinde, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırı sonucu yıkılan binanın enkazına inmek için on tane daha kurtarma ekibi çalışanı isteyen itfaiyeci. Saldırılar; ülke genelinde İslamofobi'nin aniden tavan düzeye ulaşmasına, Amerika'nın Terörizmle Savaşı'ın başlamasına ve bunun sonucu olarak Afganistan'ın ABD tarafından işgal edilmesine neden oldu. Saldırılardan sorumlu tutulan Bin Ladin, yaklaşık dokuz buçuk yıl sonra ABD tarafından yakalanıp öldürüldü.
ABD Deniz Kuvvetleri 1. sınıf Gazetecisi Preston Keres


Günün seçkin resmi
Anthony Hopkins

Anthony Hopkins, Galli, Amerikan vatandaşı aktör. Kuzuların Sessizliği filmindeki rolü ile 1992 Oscar'a layık görüldü. Kariyeri boyunca aynı ödüle üç kere daha aday gösterildi.(İtalya, 2009)
Elena Torre, Viareggio, İtalya


Günün seçkin resmi
Yoğunlaşma izleri

Antartika üzerinde su buharı halindeki yoğunlaşma izlerini bırakarak uçan C-141 Starlifter stratejik nakliye uçağı. Hidrokarbon yakıtlarınından jet motorlarında kullanılan kerosenin yanmasıyla karbon karbondioksite, hidrojen ise suya dönüşerek motor egzozu olarak çıkar. Su ısınıp su buharına dönüşünce hava içindeki mevcut su buharı ile birleşip hava içindeki suyun doyma noktasını aşararak su damlası oluşur. Su damlası yüksek irtifada soğuk havanın etkisiyle buzulanır ve "bulut" ortaya çıkar.
USAF (yükleyen: Fabien1309)


Günün seçkin resmi
Wake türbülansı

Uçağın kanatlarının üstü ve altı arasındaki basınç farkından uçağın arkasında oluşan girdaplardan kaynaklanan wake türbülansının görselleştirilmiş hali (Virginia eyaletinde bulunan NASA'nın Wallops Flight Facility tesisinde gerçekleştirilen testte, 4 Mayıs 1990).
NASA (yükleyen: Fir0002)


Günün seçkin resmi
Windsor Castle

Windsor Castle 'nın Upper Ward (üst avlu) kısmı. Windsor Castle, Londra'nın savunması için I. William döneminde Motte-and-bailey tarzı ahşap yapımı bir kale olarak inşa edildi. 1350 yılında III. Edward kaleyi bir kısmı hariç yıkıp yeniden yaptırdı. I. Dünya Savaşı'nda Almanya ile savaştığı için Saxe-Coburg and Gotha (Sachsen-Coburg und Gotha) hanedanından Birleşik Krallık kralı V. George, 17 Temmuz 1917 tarihli kraliyet ilanıyla Alman kökenli hanedan adını bırakıp yeni hanedan adını bu kaleden aldı (Windsor hanedanı). Günümüzde II. Elizabeth haftasonlarını bu kalede geçirmektedir.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Westminster Sarayı

Westminster Sarayı
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Beethoven büstü

Ludwig van Beethoven'ın yüzünün ölüm kalıbı örnek alınarak yapılan büstü.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Ayılar tarafından parçalanmış bir domuz

Ayıların parçaladığı bir domuz.
Üreten: Commons'tan Kallerna


Günün seçkin resmi
Everest Dağı

Everest Dağı'nın Tibet'ten görülen kuzey yüzü.
Üreten: Lucag


Günün seçkin resmi
Ptycholoma lecheana

Bir Ptycholoma lecheana.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Havacılık tarihi

Havacılık tarihi: sağ üst köşesinden saatin ters yönünde: Mainz Kuşatması sırasında Komutan Coutelle (1795), Geçen yüzyılın hava seyrüsefer ütopyaları, Sébastien Lenormand'ın ilk paraşüt deneyimi, Montpellier (1783), Jacques Garnerin'ın paraşütle inmesi (1797), Gay-Lussac ve Biot 4.000 metre yüksekliğinde (1804), Napolyon'un taç giyme logolu balon (1804), Bayan Blanchard'ın ölümü (1819), Adriyatik Denizi'nde Zambecarri ve iki ortağı (1804), Harris'in ölümü (1824), İtalyan balıkçılar tarafından kurtarılan Arban (1846), kromlitografya, Paris, 1890-1900.
Üreten: Paris: Romanet & cie., imp. edit., [between 1890 and 1900] Library of Congress (yükleyen: Trialsanderrors)


Günün seçkin resmi
SMS Moltke (1910)

Moltke ABD'de; Alman İmparatorluğu'nun büyük kruvazörlerinden Moltke sınıfının birinci gemisi SMS Moltke, Kaiserliche Marine bayrak gemisi olarak ABD'yi ziyaret etmek için 11 Mayıs 1912'de SMS Stettin ve SMS Bremen olmak üzere iki hafif kruvazör ile birlikte Kiel'den hareket etti. 30 Mayıs'ta Commonwealth of Virginia'da bulunan ABD Deniz Kuvvetleri'nin üssü Hampton Roads'a ulaştı. İki haftalık doğu sahili gezisinden sonra 24 Haziran'da Kiel'e döndü.
Üreten: Harris & Ewing (yükleyen: Staxringold)


Günün seçkin resmi
Damla

Bir musluktan yerçekiminden etkilenip damlayan su damlacığı.
Üreten: Commons:User:Chris 73


Günün seçkin resmi
Hong Kong

Hong Kong şehir merkezinin alacakaranlık görünümü. Aralık ayına özgü Noel ışıklandırmaları dikkat çekmektedir (10 Aralık 2008).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Duvar sarmaşığı

Kırmızı tuğlalardan örülmüş bir duvar ve tuğla aralarından istifade ederek duvara tutunmuş bir duvar sarmaşığı.
Üreten: Derek Ramsey


Günün seçkin resmi
Wright Planörü

Sayısız testlerden birinde, 1902 Wright Planörünün üstünde Wilbur Wright, solda Orville Wright, sağda arkadaşları Dan Tate, (10 Ekim 1902).
Üreten: Bilinmiyor. (Yükleyen:BotMultichillT)


Günün seçkin resmi
St Paul Katedrali

Londra'da bulunan St Paul Katedrali'nin akşam karanlığında görünümü. Katedral birçok defa yangınlarda zarar görmüş ve yeniden yapılmak zorunda kalmıştır. Son inşa edilen günümüzdeki katedral ise, içinde yapılan ilk ayinin tarihi 2 Aralık 1697 olmasına rağmen resmî olarak 20 Ekim 1708 tarihinde açıldı.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Golden Gate Köprüsü

Adveksiyon sisi Akdeniz iklimine sahip kıyı şehirlerinde sıklıkla görülür. Tropik, yoğun nem içeren sıcak hava, soğuk su ile karşılaştığında havanın sıcaklığı yoğuşma limitinin altına düşer. Golden Gate Köprüsü'nün ünlü sabah sisi, bu türün tipik bir örneğidir.
Üreten: Grombo


Günün seçkin resmi
Kedi

10 aylık dişi kedi (Felis catus). Evcil kedi veya ev kedisi olarak da bilinen kedi, evcilleştirilmiş yaban kedisi (Felis silvestris) olup taksonomiye göre yaban kedisinin alt türlerinden biridir.
Üreten ve yükleyen: Von.grzanka

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 09.32 UTC