Vikipedi:Günün seçkin resmi/Temmuz 2014

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Büyük Mecidiye Camisi

İstanbul'un Ortaköy semtinde Boğaz kıyısında bulunan, neo barok mimariye sahip, genellikle Ortaköy Camisi olarak anılan Büyük Mecidiye Camisi'nde ibadet eden Müslümanlar.
Üreten : Darwinek


Günün seçkin resmi
Arapça Hat Sanatı

Arapça hat sanatının bir icazet veya yeterlilik diploması örneği. Metni Raif Ali Efendi tarafından 1206/1791 yılında yazılmıştır. Üst ve orta bölümünde Peygamber Muhammed'i atfeden Hadis'ten sözler yer almaktadır: Gizli verilen sadaka Allah'ın gazabını söndürür. (Mecmeu’z-Zevâid, III/110).
Üreten : Ali Raif Efendi


Günün seçkin resmi
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii'nin kubbe ve tavan işlemeleri. Sultan Ahmet Camii, 1985 yılında "İstanbul Tarihî Alanları"nın parçası olarak UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. (İstanbul, Türkiye, 23 Temmuz 2009.)
Üreten : Uspn


Günün seçkin resmi
Kanguru

Bruny Adası, Tazmanya, Avustralya'dan Albino bir kanguru.
Üreten: JJ Harrison


Günün seçkin resmi
Lviv

Ukrayna'daki Lviv kentinin tarihî özelliğe sahip merkezi. Kentin merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Pazar Meydanı (Ploşa Rinok)'nın ortasında yer alan belediye binasının kulesinden meydanın kuzey cephesindeki Uspenska Kilisesi (Uspenska tserkva), Kornyakt Kulesi (Veja Kornyakta) görülmektedir.
Üreten : Lestath


Günün seçkin resmi
Motion blur

Motion blur (sol) ve direct rendering (sağ) arasındaki farkı gösteren 3D-Figürün rotasyonu.
Üreten: Niabot


Günün seçkin resmi
Sarı ötleğen

Prens Edward Adası'ndaki vahşi yaşam alanında gözlemlenmiş bir erkek sarı ötleğen (2007, Ontario, Kanada)
Üreten : Mdf


Günün seçkin resmi
Cirrus bulutları

Sirrüs bulutları, çok ince olmaları nedeniyle güneş ışığını geçirirler. Parlak ve beyazdırlar. 8000 m. civarında oluştukları için çoğu zaman ufka yakın olarak görülmezler. Gökyüzünü kaplamış Sirrüs bulutları, Victoria, Avustralya
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Güney Çin Denizi

1906 yılında yayınlanmış olan Justhus Perthes See Atlas 'dan "Hinterindische und Chinesische gewässer" haritası. Güney Çin Denizi ve etrafını gösteren genel haritanın dışında Jakarta, Yokohama, Singapur, Sunda Boğazı'nın ayrıntılı haritalar yer almaktadır.
Justus Perthes Verlag Gotha GmbH


Günün seçkin resmi
Keçi

Yavru bir evcil keçi (oğlak). Keçiler boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsindendirler. Keçi yavrusuna "oğlak", erkeğine ise "teke" denir.
Üreten : Fir0002


Günün seçkin resmi
Berlin Neue Sinagogu

Berlin Neue Sinagogu 'nun iç görünümü. 1856-1866 yılları arasında inşa edilmiş Berlin Yahudi cemaatinin ana sinagogu olan Berlin Neue Sinagogu 9 Kasım 1938'de Kristal Gece saldırısında ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Kasım 1943 tarihli Müttefik Devletlerin hava saldırısıyla ağır hasar gördü. Daha sonra 1958'de ön bölüm hariç yıkılan sinagog 1988-1993 yılları arasında restore edilip 1995'te kısmen açıldı. (Berlin Wilhelm Ernst & Sohn Verlag tarafından yayımlanmış Berlin und seine Bauten adlı kitaptan, 1896).
Üreten : Wilhelm Ernst & Sohn


Günün seçkin resmi
Cavalli-Franchetti Sarayı

Cavalli-Franchetti Sarayı, Venedik şehrinin San Marco sestieresinde bulunmakta olup neogotik mimari tarzına sahiptir. Büyük Kanal kenarında Accademia Köprüsü'ne yakındır. (Veneto, İtalya).
Üreten : Massimo Catrinella


Günün seçkin resmi
Albi

Fransa'nın Midi-Pyrénées bölgesine bağlı Tarn ilinin idarî merkezi olan Albi 'nin eski kale şehrinin panoramik görünümü. Eski şehrin sağ tarafından Sainte-Cécile Katedrali, sola Tarn Nehri üzerinde yapılan Pont du 22 août 1944 ("22 Ağustos 1944 Köprüsü") ve sağda Pont Vieux ("eski köprü") görülmektedir.
Üreten : Benh


Günün seçkin resmi
Afrika mandası

Bir afrika mandası ve sırtına konmuş öküzkakan kuşu
Üreten : Albert Batlle


Günün seçkin resmi
Berlin Duvarı'nın yıkılışı

Berlin Duvarı 'nın yıkılışını müteakiben Trabant'a binerek Checkpoint Charlie sınır kapısından Batı Berlin'e giren Doğu Almanyalı bir çift ve karşılayan Batı Almanyalı çocuklar (14 Kasım 1989).
Üreten : Lee Cockran


Günün seçkin resmi
Kızıl akbaba

Bir kızıl akbaba (Gyps fulvus)
Üreten : Thermos


Günün seçkin resmi
Sindirim Sistemi

İnsanın sindirim sistemi diyagramı.
Üreten : LadyofHats


Günün seçkin resmi
Golden Gate Köprüsü

Kaliforniya'daki San Francisco Körfezi'nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprü olan Golden Gate Köprüsü'nde bir gün batımı.
Üreten : Mbz1


Günün seçkin resmi
İskandinavya

İskandinavya'nın uzaydan görünüşü.
Üreten : NASA


Günün seçkin resmi
Hawaii Yanardağlar Milli Parkı

Hawaii Yanardağlar Milli Parkında Pāhoehoe tip lav akıntısı. Düşük viskoziteye sahip olup akıcı olan lavlara Hawaii dilinde akıcı anlamına gelen Pāhoehoe kelimesinden Pāhoehoe lavı adı verilir. Aksine daha fazla vizkoziteye sahip olup akıcılık özelliğini taşımayan lavlara, soğuduğunda lavların üzerinide yürüyen Hawaiililerin acıdığında çıkardıkları ses aa (ünlem) dan dolayı Aa lavı olarak adlandırılır. (Hawaii Adası, Hawaii eyaleti, ABD, 2007)
Üreten : Mbz1


Günün seçkin resmi
Saban

Saban, tarımda kullanılan tarlayı ekme öncesi toprağı kaldırma için kullanılan bir alettir. Sabanlar, ilk geliştirildiğinde insanlar tarafından çekildiği halde sonradan genelde büyükbaş hayvanlar ve bazı ülkelerde atlar ve eşekler kullanılarak çekilmektedir. (Mecklenburg-Vorpommern, Almanya - 2004)
Üreten : Ralf Roletschek


Günün seçkin resmi
Foucault sarkacı

Foucault sarkacı, Dünya'nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtlayan sarkaç düzeneğidir.
Üreten : DemonDeLuxe


Günün seçkin resmi
Bedevi kadın

Bir Bedevi kadının portresi (1898-1914 dolaylarında Kudüs'te çekilmiştir).
Üreten : American Colony fotoğrafçıları


Günün seçkin resmi
Kur'an

9 veya 10. yüzyıllardan, Abbasiler'den kalma bir Kur'an sayfası. Sayfada Hac suresinden bazı ayetler bulunmaktadır.
Üreten : Freer and Sackler Galleries


Günün seçkin resmi
Amur Parsı

Amur parsı (Panthera pardus amurensis), Kore Yarımadası, Çin ile Rusya'nın sınır bölgesinde Amur Nehri civarında yaşamakta olup tükenme riski had safhadadır (Pittsburgh Zoo & PPG Aquarium, Pittsburgh, Pennsylvania, ABD).
Üreten : Colin Hines (yükleyen:Ram-Man)


Günün seçkin resmi
Sibirya Kaplanı

Yavru Amur kaplanı (Sibirya kaplanı, Panthera tigris altaica) Thyme veya Warner, anneleri Sungari ile. Annesi Sungari ile babası Toma olan iki yavru 7 Ekim 2007 tarihinde New York'ta bulunan Buffalo Hayvanat bahçesi'nde dünyaya geldi.
Üreten : Davepape


Günün seçkin resmi
Su samuru

Deniz samuru (Enhydra lutris) yüzerken
Üreten : Mike Baird


Günün seçkin resmi
Çayır atkuyruğu

Çayır atkuyruğu (Equisetum pratense), atkuyruğugiller (Equisetaceae) familyasından bitki türüdür. Daha çok çayır ve ormanlarda bulunur.
Üreten : Luc Viatour


Günün seçkin resmi
Havacılık tarihi

Havacılık tarihi: sol aşağı köşesinden saatin ters yönünde: Montgolfier Kardeşler (1784), Annonay'daki ilk balon deneyimi (1783), Charles'nın Paris ilk balon deneymi (1783), Pilâtre de Rozier ve François Laurent d'Arlandes'nın ilk hava yolculuğu (1783), Charles ve Noël Robert'ın ilk hava yolculuğu (1783), Louis-Bernard Guyton de Morveau'nun ilk balon direksiyonu denemesi (1784), Jean-Pierre Blanchard ve John Jeffries'nin balonla Manş Denizi geçmesi (1785), Pilâtre de Rozier ve Pierre Romain'ın ölümleri (1785), İlk keşif balonu L'Entreprenant'ın Mabeuge'den Charleroi'ya nakli (1794), Fleurus Muharebesi'nde Jean-Marie-Joseph Coutelle'nın bindiği L'Entreprenant balonu, (1794), kromlitografya, Paris, 1890-1900
Üreten : Paris: Romanet & cie., imp. edit., [1890-1900 arası] Kongre Kütüphanesi (yükleyen: Trialsanderrors)


Günün seçkin resmi
Yılan oynatıcıları

Yılan oynatıcıları: ayaktaki adam yılanı tutmakta, oturanlardan biri ney üfürmekte ve ikisi ise bendir çalmaktadır. Bu fotoğraf 19. yüzyılın sonlarında Beyrut'ta oturan Fransız fotoğrafçı Tancrède Dumas tarafından çekilmiştir (Tanca, Fas).
Üreten : Tancrède Dumas


Günün seçkin resmi
Ağustos Böceği

Bir ağustos böceğinin (Tibicen sp.) pupadan çıkmasını gösteren animasyon. Bu hayvanların dış derisi elastik olmadığı için büyüme sırasında atılır ve yerine daha geniş biri oluşur. Bu yeni üst deri (kütikül) bir-iki saat içinde koyulaşır ve sertleşir, bu süre zarfında böcek büyüyebilir çünkü daha sonra hayvanın büyümesi dışiskeletinin sertliği tarafından sınırlanır. Bu animasyonun her karesi birer dakika aralıkla çekilmiştir, ağustos böceğinin dinlenmekte olduğu 30 dakikalık bir bölüm ise çıkartılmıştır. Animasyonda görülen sürecin tamamı 2 saat sürmüştür.
Üreten : Mundhenk

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 21 Temmuz 2018, Cumartesi ; saat 05.04 UTC