Vikipedi:Günün seçkin resmi/Temmuz 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Günün seçkin resmi
Kanguru

Bruny Adası, Tazmanya, Avustralya'dan Albino bir kanguru.
Üreten: JJ Harrison


Günün seçkin resmi
NGC 604

NGC 604 bulutsusu, Dünya'dan 2.7 milyon ışık yılı uzaklığındadır. Çapı ise yaklaşık 1500 ışık yılıdır. 1784 yılında Frederick William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Resim, 17 Ocak 1995 yılında Hubble Uzay Teleskopu ile elde edilmiştir. Renklerdeki farklılık, değişik ısı ortamlarını belirgin hale getirmektedir.
Üreten: NASA, Hui Yang University of Illinois ODNursery of New Stars


Günün seçkin resmi
Chorus line

Rice & Barton's Big Gaiety Spectacular Extravaganza Co.'nin "The Gaiety Dancers" adlı 1900 yılına ait erken chorus line dansçıları gösteren tiyatro reklam afişi.
Üreten: The Courier Company, Lith. Dpt.


Günün seçkin resmi
Eskimiş futbol topu

Jakarta, Endonezya'daki küçük bir çocuk, eskimiş bir futbol topunu tutarken.
Üreten: Thehero


Günün seçkin resmi
Sepiola atlantica

Belçika açıklarında canlı yakalanmış bir kalamar türü - Sepiola atlantica
Üreten: Hans Hillewaert (Lycaon)


Günün seçkin resmi
Flatirons

Bir kış sabahı Boulder, Colorado'daki Flatirons manzarası
Üreten : Jesse Varner


Günün seçkin resmi
Su samuru

Deniz samuru (Enhydra lutris) yüzerken
Üreten : Mike Baird


Günün seçkin resmi
Karayip Kahverengi Pelikanı

Kanatlarını kurutan Karayip Kahverengi Pelikanı (Pelecanus occidentalis occidentalis), kahverengi boynunu gözler önüne seriyor. Karayip Kahverengi Pelikanı dahil beş alttürü olan Kahverengi Pelikan, pelikanların en küçük türüdür.
Üreten : Ram-Man


Günün seçkin resmi
Havana

Havana op 't Eyland Cvba (Küba Adası'nda Havana): 1514'te kurulan ve 1553'te Santiago de Cuba'nın yerine İspanya'nın Küba Sömürgesi'nin idarî merkezi olan Havana (resmî adı: San Cristóbal de La Habana)'nın limanı (1639)
Üreten: Joan Vinckeboons (yükleyen: Noodle snacks)


Günün seçkin resmi
Snowboarding

Air trick (trick = teknik anlamına gelen snowboarding terimi) sırasında Mute grab trick 'i gerçekleştiren snowboardcı. Mute grab, Air trick sırasında nose (board'ın ön kısmı) tarafındaki el ile toe side (ayakucu tarafı)'daki edge 'yi tutma tekniğidir. Regular duruşu (sol ayak önde)ndaysa sol elle, Goofy duruşu (sağ ayak önde)ndaysa sağ elle tutmalıdır (Snowboard imalat firması Ride'nın sponsörlüğünü yaptığı Shakedown yarışmasında, Saint-Sauver, Québec)
Üreten ve yükleyen: Acarpentier


Günün seçkin resmi
Prokudin-Gorski

Kırmızı, mavi ve yeşil filtreli siyah-beyaz fotoğrafları hızlıca ard arda çekerek renkli fotoğraf yaratma yöntemini icat eden Rus fotoğrafçı Sergey Prokudin-Gorski'nin otoportresi.
Üreten: . Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi
Windsor Castle

Windsor Castle 'nın Upper Ward (üst avlu) kısmı. Windsor Castle, Londra'nın savunması için I. William döneminde Motte-and-bailey tarzı ahşap yapımı bir kale olarak inşa edildi. 1350 yılında III. Edward kaleyi bir kısmı hariç yıkıp yeniden yaptırdı. I. Dünya Savaşı'nda Almanya ile savaştığı için Saxe-Coburg and Gotha (Sachsen-Coburg und Gotha) hanedanından Birleşik Krallık kralı V. George, 17 Temmuz 1917 tarihli kraliyet ilanıyla Alman kökenli hanedan adını bırakıp yeni hanedan adını bu kaleden aldı (Windsor hanedanı). Günümüzde II. Elizabeth haftasonlarını bu kalede geçirmektedir.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
M3 Lee

Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri'ne ait orta sınıf tankı M3 Lee (Fort-Knox Kentucky, Haziran 1942)
Üreten : Alfred Palmer


Günün seçkin resmi
NGC 2442

Uçanbalık takımyıldızındaki NGC 2442 gökadası, dünya'dan 50 milyon ışık yılı uzakta bulunan bir ara sarmal gökadadır. 1834 yılında keşfedilmiştir.
Üreten : ESO


Günün seçkin resmi
Kunstformen der Natur

Ernst Haeckel'in Kunstformen der Natur adlı eserinden Yarasalar. 1. ve 2. Plecotus auritus, 3. Nyctophilus geoffroyi, 4. Megaderma spasma, 5. Chrotopterus auritus, 6. ve 7. Lonchorhina aurita, 8. Natalus stramineus, 9, Mormoops blainvillii, 10. Anthops ornatus, 11. Phyllostomus hastatus, 12. Furipterus horrens, 13. Rhinolophus ferrumequinum, 14. Centurio senex, 1842, 15. Vampyrum spectrum (1904).
Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrotimi olan Türk Yıldızları'na ait Akrotim Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Yılmaz Gül'ün kumandasındaki Canadair NF-5A uçağı. Fotoğraf, Macaristan'da, 2010 Kecskemét Hava Gösterisi'nin ilk gününde, uçak iniş yaparken çekilmiştir.
Üreten: Airwolf


Günün seçkin resmi
Karnak

Karnak tapınağının büyük salonunu gösteren 1838 tarihli renkli litograf. Luksor yakınındaki bu harabeler büyük bir açık hava müzesi ve dünyanın en eski dinî sitesidir. Bu tapınağın inşaatı Mısırın Orta Krallık Dönemi'nde başlamış ve Ptolemaios döneminde devam etmiştir. Bu binaların yapımı için yaklaşık 30 firavun katkıda bulunmuş, inşaat tamamlandığında görülmemiş bir büyüklük, karmaşıklık ve çeşitlilik elde edilmiştir. Bu salonda 134 muazzam sütün 16 sıra halinde dizilmiştir, bunların bazıları 21 metre boyunda ve 3 metre çapındadır.
Üreten: Orijinal: David Roberts, Gravür: Louis Haghe


Günün seçkin resmi
Miraç

Miraç: Kuran'a göre, Burak'a binerek göğün yedi katmanını gezen Muhammed çeşitli melekler ile karşılaşmıştır. Diğer İslam sanat eserlerinde olduğu gibi Muhammed'in yüzü çizilmemektedir. (Safevi şahı I. Tahmasp döneminde 1539-43 yılları arasında Tebriz'de basılmış Nizami'nin Hemse eserinde yer alan minyatür, British Library).
Üreten : Sultan Muhammad


Günün seçkin resmi
Molibden

Molibden, periyodik cetvelde atom numarası 42 ve simgesi Mo olan elementtir. Geçiş metallerinden olup, saf halde gümüşümsü beyaz renkli ve çok serttir (22 Mayıs 2010).
Üreten: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Tekbir

Bir Müslüman namaza başlarken, ellerini başının iki yanına kaldırarak "Allahü Ekber" diye söylenen tekbir getirir. Buna iftitah tekbiri denilmektedir. Namazın rükünlerinde tekbir tekrarlanır.
Üreten : User:Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Helis Bulutsusu

Helis Bulutsusu, Kova takımyıldızı yönünde bulunan oldukça büyük bir gezegenimsi bulutsu. Karl Ludwig Harding tarafından muhtemelen 1824'ten önce keşfedilmiştir. Bu bulutsu, parlak gezegenimsi bulutsular içinde Dünya'ya en yakın olanıdır.
NASA, ESA


Günün seçkin resmi
Zafer Takı

Fransa'nın başkenti Paris'in simgelerinden Zafer Takı'nın gece görünümü
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
B-17 Flying Fortress

B-17G Flying Fortress (nose art: Thunderbird) ve B-52H Stratofortress 2006 Defenders of Liberty Airshow'da düzenlenen anma uçuşu sırasında, (Barksdale Hava Kuvvetleri Üssü, Louisiana, 12 Mayıs 2006).
Üreten: Michael A. Kaplan


Günün seçkin resmi
Martin Luther King

1964 Medeni Haklar Yasası'nı imzalayan dönemin ABD başkanı Lyndon B. Johnson ve arkasında görülen Amerikan medeni haklar hareketinin önderi Martin Luther King
(2 Temmuz 1964)
Üreten : Cecil Stoughton, White House Press Office (WHPO)


Günün seçkin resmi
Penjing

Penjing: Chinese Penjing Collection sergisinde kaya üstüne kök tarzı bir penjing örneği (National Bonsai and Penjing Museum, Washington, DC)
Üreten: Peggy Greb


Günün seçkin resmi
Kış

Kış mevsiminde Almanya'nın Schwarzwald bölgesinden bir ağaç.
Üreten : Richardfabi


Günün seçkin resmi
Havacılık tarihi

Havacılık tarihi: sol alt köşeden saatin tersi yönünde: Montgolfier Kardeşler (1784), Annonay'daki ilk balon deneyimi (1783), Charles'nın Paris'teki ilk balon deneyimi (1783), Pilâtre de Rozier ve François Laurent d'Arlandes'nın ilk hava yolculuğu (1783), Charles ve Noël Robert'ın ilk hava yolculuğu (1783), Louis-Bernard Guyton de Morveau'nun ilk balon direksiyonu denemesi (1784), Jean-Pierre Blanchard ve John Jeffries'nin balonla Manş Denizi'ni geçmesi (1785), Pilâtre de Rozier ve Pierre Romain'ın ölümleri (1785), İlk keşif balonu L'Entreprenant'ın Mabeuge'den Charleroi'ya nakli (1794), Fleurus Muharebesi'nde Jean-Marie-Joseph Coutelle'nın bindiği L'Entreprenant balonu, (1794), kromlitografya, Paris, 1890-1900
Üreten: Paris: Romanet & cie., imp. edit., [1890-1900 arası] Kongre Kütüphanesi (yükleyen: Trialsanderrors)


Günün seçkin resmi
Çanakkale Savaşları

"The Trumpet Calls (Trampet Çağırıyor)": Avustralya'da I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında kullanılan, askere alma posteri (Norman Lindsay).
Üreten: Norman Lindsay


Günün seçkin resmi
Banksy

İngilizce Guerilla Artist yani "Gerilla Sanatçı" olarak ünlenen İngiliz sanatçı Banksy'nin Beytüllahim'de yer alan siyasî içerikli bir graffiti çalışması.
Fotoğraf: Pawel Ryszawa, Eser: Banksy


Günün seçkin resmi
Göz Diyagramı

İnsan gözü diyagramı. (1.arka oda 2.ora serrata 3.silier kası 4.kirpiksi bölge 5.Schlemm kanalı 6.göz bebeği 7.ön oda 8.kornea 9.iris 10.lens korteksi 11.lens çekirdeği ...)
Üreten: Chabacano


Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi olan Türk Yıldızları'na ait bir NF-5B, İngiltere'de yapacağı bir gösteri için RAF Fairford Havaalanı'ndan kalkarken. 1993'te kurulan Türk Yıldızları, 8 süpersonik jetle gösteri yapan ilk ve tek ulusal akrobasi timidir.
Üreten: Commons'tan Adrian Pingstone

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 16 Temmuz 2018, Pazartesi ; saat 23.23 UTC