Tartışma:Özgürlük ve Dayanışma Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tartışma Bölümü/Propaganda Bölümü

Wikipedia sayfaları siyasal tartışma forumları değildir. ÖDP kendisini Özgürlükçü Sosyalist olarak tanımlamıştır.

Tarafsızlık

Arkadaşlar metinde ne var anlayamadım tarafsızlık şüphesi uyandıracak. Gayez öz kısa. Ama bütün sol içerikli metinlerde bu hal mevcut. Herkes bu metinlere bir çomak sokarsa burası ansiklopedilikten çıkar. Türkçe Lenin sayfası olmaması normal mi. --Devrimdpt 16:14, 28 Ekim 2006 (UTC)

kişisel yorumlar çıkarıldı.--mach 22:41, 10 Ocak 2007 (UTC)

Ufuk Uras genel başkan mı?

Bağımsız aday olunabilmesi için parti genel başkanlığından istifa etti. Ve sonra Milletvekili oldu ve ÖDPyi mecliste temsil etmektedir.. Fakat Genel başkanlıktan istifası sebebiyle Ancak KONGRE ile tekrar seçilebilmektedir.. Şimdi Olağanüstü Kongreye gidiyoruz.. Ufuk Uras Aday olacaktır.

Seçim Sonuçları

  • Bence seçim sonuçlarını partinin tarihi kısmından önceye alalım.Daha iyi olmaz mı??Volki16 12:05, 10 Şubat 2008 (UTC)

Siyasi görüş

Özgürlükçü sosyalizm nedir?

Kaynaksız bilgiler var

Maddenin bazı yerlerinde kaynak belirtilmesi gerekirken kaynak belirtilmemiş.Bu yüzden maddeye şablon koydum.--orak-çekiç 14:26, 6 Mayıs 2009 (UTC)


Siyasi görüş lütfen değiştirilmesin

Bu partinin siyasi görüşü Özgürlükçü Sosyalizm'dir.Lütfen değiştirilmesin.Çünkü kaynak doğrudur.--orak-çekiç 14:32, 22 Haziran 2009 (UTC)

tarihçe

bu bölümün yerine parti programının konması daha doğrudur. Tarihçe bölümünde 2009 yılında yaşanan istifalara fazla detaylı girilmiş ansiklopedik bilgi yerine tarihçe bölümü istifalar güncesine dönüşmüş.

Kısım toparlanarak aşağıdaki kısım tarihçe kısmından çıkarıldı. 2009 başkanlık krizi diye ayrı bir başlıkta verilebilir.

"Mesela, Ordu ilinde ÖDP genel başkanlığından istifa eden Ufuk Uras’a destek amacıyla aralarında il başkanı ve 7 ilçe başkanının da bulunduğu 302 kişi partiden istifa etti.Genel başkanlıktan istifa eden Ufuk Uras’ın ardından Ordu teşkilatında da 302 kişi de partiden ayrıldıklarını açıkladı. ÖDP Ordu İl Başkanı Vedat Şensoy, Merkez İlçe Başkanı Bahattin Kılıç, Aybastı ilçe başkanı Sırrı Yumbul, Fatsa İlçe Başkanı Naci Sönmez, Ünye İlçe Başkanı Ali Karakaş, Kumru İlçe Başkanı Şemsettin Yeşilyurt, Kabataş İlçe Başkanı Erdoğan Kaya, Gülyalı İlçe Başkanı H. Ahmet Aksoy, bu teşkilatların yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu grup Öğretmenevi’nde düzenledikleri basın açıklamasında, ’solu yenilemek’ için istifa ettiklerini açıkladı. İstifa edenler adına açıklama yapan ÖDP Ordu İl Başkanı Vedat Şensoy, “Biz özgürlükçü solcular adına yola koyulmuştuk. Sol ve sosyalist hareketin bütün olumlu mirasının ve ÖDP’nin deneyimlerinin hakkını bu süreçte vereceğiz. Türkiye’nin bütün ezilen, sömürülen, baskı ve şiddet gören, kimliği, inancı ve kültürü kuşatılan toplumsal dinamikleriyle kucaklaşmak için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

İzmirde ise yine aralarında il başkanının bulunduğu 300 ü aşkın partili istifa etmiştir.Karaman ili ise bir açıklama yaparak 15 mart 1996 yılında kurduğumuz partimizin son yıllarda girdiği politik açmazdan çıkamayacağını görerek yeniden özgürlükçü, eşitlikçi sol bir seçeneğin merkezini yaratmak idealiyle partimizden otuzaltı arkadaşımızla birlikte istifa ediyoruz diye açıklama sunmuşlardır. Karabük özgürlük ve dayanışma partisi teşkilatında ise il ve ilçe konferanslarını yapmayarak il ve ilçe fes edilmiştir.Ödp tokat il teşkilatı ise yaptığı açıklamada; Yıllardır üyeliğinden ve yönetim kademelerinde görev almaktan onur duyduğumuz, uğruna ölümüne mücadele ettiğimiz ÖDP nin merkezi anlamda uygulanagelen dar grupçuluk anlayışına uygun yönetim politikaları sonucunda farklı düşünen insanlar ötekileştirilerek yıpratılmakta ve de giderek parti hem kuruluş felsefesinden hem de özgürlükçü sosyalizm anlayışından uzaklaştırılmaktadır.

Bu nedenle ÖDP nin insanlar umut olmaktan uzaklaştırıldığını düşünerek, ÖDP politikalarına sonuna kadar sahip çıkarak, Türkiye de eşitlikçi, özgürlükçü bir sol seçeneği inşa etmek için ÖDPdeki bu görevlerimizden VE parti üyeliğinden istifa ettiklerini bildirmişlerdir.ÖDP Parti Meclis Üyesi Ziya Uncu ise , Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, Mersin Merkez İlçe Başkanı Ali Sesal, ÖDP’nin yöneticileri Abdurrahman Yıldız, Ziya Uncu, Osman Yılmaz, Onur Turgut, Ahmet Tunga, Erol Tezcan, ve Ali Toprak’ın da aralarında bulunduğu 65 parti üyesi ile birlikte ÖDP’den istifa ettiklerini belirterek, bundan sonraki süreçte “Özgürlükçü Sol Hareketi” ile özgürlükçü sol bir parti çalışmaları yürütmek üzere Ufuk Uras ile birlikte hareket edeceklerini deklare etmişlerdir.


Kırklarelinde ise İlçe Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyelikleri, Yerel ve Genel Seçimlerde adaylık ve aktif Üye sorumluluğu taşımış 24 kişi ÖDP Kırklareli Babaeski İlçe Örgütü Üyeliğinden istifa etmişlerdir.23.10.2009 Tarihinde ise Antalya manavgat teşkilatı "Demokratik açılımla ilgili parti yönetiminden yeterli desteği göremediğimiz için ilçe yönetimi olarak partiyi Manavgat'ta feshetmeyi uygun bulduk. Başbakan Erdoğan'dan demokratik açılımla ilgili daha fazla özgürlük istiyoruz. Demokratik açılımı sonuna kadar destekliyoruz." açıklamasıyla burasıda feshedilmiştir. 02.12.2009 tarihinde ise gaziantep il başkanı Şaban Pala yaptığı açıklamada istifa ettiğini açıklamıştır. Partiden Ufuk Uras'la birlikte yaşanan kitlesel istifalardan sonra hala bireysel olarak istifalar sürmektedir."Tutan 11:41, 15 Aralık 2009 (UTC)

Sayfa üzerinde Vandal eğilimler var!..

Birkaç gündür bu sayfaya çekidüzen vermeye çalışıyorum. Önceleri sayfa karşıt propaganda ve vandalizmle doluydu.. Şimdi yine biri düzeltmelerimi geri çekmiş-düzelttim, moderatörlere önemli duyurulur...

titoculuk

ÖDP'nin genel ideolojik çizgisi, yugoslav devlet başkanı mareşal tito'nun sosyalizm anlayışı ile paralellik gösteriyor. buna değinmek lazım aslında.

'Özyönetim' kavramını sadece Tito kullanmadı, anarşistler de kullanıyor,ÖDP de kullanıyor. Partinin hiç bir yayın organında Tito'ya sahip çıktığını da görmedim. Ama Tito otoriter lider olsa da olumlu bakıyordur sanıyorum. İlla bir akımla ilişkilendrimek şartsa Rosa Luxemburg taraftarları ve Antifa akımıyla yakın gösterilebilir ama o da net ve resmi değil.

  • Anarşistler, Devlet olmayan Federalizmi savunuyor. Tito, tıpkı ÖDP'liler gibi Federal Devleti savunuyor. Üstelik baştan aşağıya reformist.78.168.124.126 21:53, 27 Temmuz 2011 (UTC)
  • Rosa Luxemburg "Sol Komünist"tir. ÖDP ise Sağcı-Reformist. Özgürlükçü Sosyalizm denen şeyin Tito usulü sosyalizmden hiç bir farkı olamaz.78.168.124.126 21:56, 27 Temmuz 2011 (UTC)
revizyonist.88.232.152.6 09:42, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Eleştiri başlığı konulmuştur

Kürt sorunu maddesinde parti kimi sol siyasetler tarafından bu konuda eleştiriliyor dendi, eleştiriler için ayrı bir madde açılmıştır.

Sosyalist Demokrasi İçin Yeniyol

YeniYol halen ÖDP içerisinde bulunmakta, ÖDP'den ayrılmadı.

değiştirip durmayın Yeniyol halen ÖDP'de siyaset yapıyor.

Yayın organları

Refleks ÖDP dergisi değildi daha geniş bir dergiydi,sadece Ödp'yi kapsamıyordu. Partinin yayınları Dayanışma gazetesi ve Yeniden Devrim dergisidir.Bu imzasız yazı Şimdi (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Yapıldı (yani yapmışsınız). Bildirim için teşekkürler.--RapsarEfendim? 09:51, 26 Şubat 2012 (UTC)

Parti Üye sayısı

Parti üye sayısı ÖDP 8. Olağan Kongresi'nde parti yönetimi tarafından +5000 olarak aktarılmıştır.