Tartışma:Ahmet Piriştina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Priştina, Yüksel Çakmur, Tansaş

Ahmet Piriştina 1989 yılında Yüksel Çakmur'un aday olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık seçiminde işadamı kimliğiyle Çakmur'a destek verdi. Ardından Çakmur, seçimi kazandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. O yıllarda aynı zamanda Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı olan Ahmet Piriştina, Çakmur'un önerisiyle TANSAŞ'ın genel müdürlüğü görevine getirildi. TANSAŞ o yıllarda bir tanzim satış mağazası işlevi taşıyordu. TANSAŞ'ı belediye çatısı altında profesyonelleştirerek Türkiye'ye açan, örneğin Bodrum ve Çeşme'ye mağaza açan ve ardından mağaza sayısını 80'e çıkarmayı başaran Ahmet Piriştina'dır. Genel Müdürlük görevinden bazı konularda Çakmur ile çeliştiği için 1990 yılı sonlarında istifa etmiştir.

  • Yüksel Çakmur; BUCA-Şirinyer-Gürçeşme-Çankaya-KONAK-Mithatpaşa Caddesi-Üçyol-Balçova-İNCİRALTI hattı üzerinde dolambaçlı bir yol takip ederek 1 saat 20 dk.lık uzun bir yolculukla da olsa tek biletle Buca merkezdeki fakültelerden İnciraltı'ndaki öğrenci yurduna ulaştıran 276 no.lu, üç otobüsün birleşiminden oluşan körüklü ring otobüsleri fakültelerin ders bitiş saatinde hazır etmeyip üniversitelilere bir-birbuçuk saat bekleme işkencesi yaşatan, bu esnâda 8-10 tane Buca-Konak arası çalışan ve 20 dk.da Konak'a ulaşan 104 no.lu otobüsü peş peşe gönderen, böylece üniversitelinin "Buca-Konak" (104) ve "Konak-İnciraltı" (76) otobüslerine binerek çift bilet harcamasını sağlamaya çalışan, bu sebeple yine üniversiteliler tarafından kendisine "Çamur" lâkabı takılan, 1991 Yerel Seçimlerinde "İnciraltı Atatürk Öğrenci Yurdu" seçim sandığında hezimete uğratılıp koltuğundan edilen kişidir. M.F.Eirtibât 11:41, 18 Nisan 2013 (UTC)

Soyadı

Kelimenin doğrusu, Priştine olduğu hâlde soyadı neden Piriştina?.. Piriştine olsaydı tamamdı. Demek ki Sırpça versiyonunu (Приштина) almış. Bu da gösterir ki... M.F.Eirtibât 11:41, 18 Nisan 2013 (UTC)