Tartışma:Dante Alighieri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje GM (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Edebiyat (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Edebiyat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Edebiyat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Euro

Modern Avrupa için önemli bir figürdür ve demir 2€'ların tura tarafında, Dante'nin resmi vardır. Sanirim bu sadece Italya'da basılan euro'lar icin gecerli. Prosure 13:12, 13 Kasım 2005 (UTC)

  • Ben de sadece İtalya'daki 2 euro'larda Dante'nin resmi var diye biliyorum; İngilizce Vikipedi Dante Alighieri makalesinde de şöyle denmiş: "The backside of the Italian 2€ coin bears a portrait of Dante." Ben buna dayanarak o cümleyi "Modern Avrupa ve İtalya için önemli bir figürdür ve İtalya'daki demir 2€'ların tura tarafında, Dante'nin resmi vardır."a çeviriyorum. (: Diğer euro'larda da varsa yine düzeltilir :D. Kubra 13:32, 13 Kasım 2005 (UTC)
Yalnızca İtalyan euro'larında var, öbürlerinde yok. Şimdiki bilgi doğru olmuş.EnginGunduz 08:34, 6 Aralık 2005 (UTC)
Dante`ye Yunanistan`daki euro larda da rastladım. - 16 14:51, 24 Eylül 2006 (UTC)

Sayfanın taşınma talebine itiraz

Dante Alighieri şairin adıdır. Dante ise İtalya'da yaygın bir isimdir. Sayfanın Dante maddesine taşınma talebi, Cahit Sıtkı Tarancı'nın adının Cahit maddesine ya da Nazım Hikmet maddesinin Nazım'a taşınmasını önermeye benziyor. --AliIsingor (mesaj) 21:36, 1 Mayıs 2017 (UTC)

Nazım Hikmet adamın adı zaten. Soyadı Ran ancak madde adında yer almıyor. Kaldı ki Dante dendiğinde akla gelen tek kişi Alighieri olan Dante. Bu gibi yaygınlık ve bilinirlik durumlarında madde yalın ada taşınabilir. Teoman, Attila, Tarkan vs. örneklerindeki gibi. --Cobija (mesaj) 12:41, 6 Mayıs 2017 (UTC)

tam adın kullanılmasının daha doğru ve ansiklopedik olduğunu düşünüyorum.. --kibele 09:05, 15 Mayıs 2017 (UTC)