Vikiproje:Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Proje Talimatlar Pratik Yapılacaklar Tasarımlar
(Tartışma)
Anasayfa
Tasarımları
GM Ön İnceleme GM Adaylık GM 2016 Takvimi GM elenenler
Kısayollar:
  Haftanın seçkin maddesi
Ana sayfada 3. haftanın seçkin maddesi bulunmaktadır. Gelecek haftalar için seçkin madde sayfalarını oluşturunuz.
  Günün maddesi
Ana sayfada 17 Ocak tarihli günün maddesi bulunmaktadır.
  Biliyor muydunuz
  Günün seçkin resmi
Ana sayfada 17 Ocak tarihli günün seçkin resmi bulunmaktadır. Gelecek günler için seçkin resim sayfalarını oluşturunuz.
  Tarihte bügün
Ana sayfada 17 Ocak tarihli olaylar bulunmaktadır. Gelecek tarihleri kontrol ediniz.


Yarınki (18 Ocak) Ana Sayfa şöyledir;
Haftanın seçkin maddesi
Boss-icon.png
George Koval, (25 Aralık 1913, Sioux City - 31 Ocak 2006, Moskova), Sovyet atom bombası projesi için Sovyetler Birliği adına istihbarat görevlisi olarak görev yapan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı casus, bilim insanı, kandidat. Sovyet kaynaklarına göre Koval'ın Sovyet İstihbarat İdaresi (GRU) ajanı olarak Manhattan Projesi'ne sızıp bilgi aktarması, Sovyetler Birliği'nin nükleer silah geliştirmesi için gereken süreyi büyük ölçüde azalttı. Koval, Rusya'dan göçmüş Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Iowa eyaletine bağlı Sioux City'de doğdu. Yetişkinliğe eriştikten bir süre sonra ailesiyle birlikte Sovyetler Birliği'ne giderek Birobican'a yerleşti. Bu dönemde GRU'ya girerek burada eğitim gördü ve "Delmar" kod adıyla göreve başladı. 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve 1943 başlarında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerine sızdı. Koval, Amerika Birleşik Devletleri'nin atom araştırma laboratuvarlarında çalıştı ve ülkenin atom silahlarında kullandığı polonyum, plütonyum ve uranyum elementlerinin üretim süreçleri ve hacimleri hakkında Sovyetler Birliği'ne bilgi aktardı. II. Dünya Savaşı sonrasında silahlı kuvvetlerden atıldı. 1948'de ülkeden, dönmemek üzere ayrıldı. Koval'ın casusluk faaliyetlerinin açığa çıkması ise 2002 yılında gerçekleşti. 2006'daki ölümünün ardından, 2007'de, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından kendisine "özel görevlerde sergilediği cesareti ve kahramanlığı" gerekçe gösterilerek Rusya Federasyonu Kahramanı nişanı verildi. (Devamı...)
Günün maddeleri
Mystery of Marie Roget.jpg
Marie Rogêt'nin Sırrı, genelde kullanılan alt başlığı Morgue Sokağı Cinayetleri'nin Devamı, Edgar Allan Poe tarafından 1842'de yazılan kısa öykü. Gerçek bir cinayetin ayrıntıları üzerine kurgulanmış ilk cinayet öyküsüdür. İlk defa Snowden's Ladies' Companion'ın Kasım 1842, Aralık 1842 ve Şubat 1843 sayılarında üç bölüm olarak yayımlanmıştır. Poe'nun dedektif karakteri C. Auguste Dupin ile arkadaşı olan isimsiz anlatıcı, Paris'te Marie Rogêt isimli bir kadının çözülememiş cinayetini araştırırlar. Bir parfüm dükkânında çalışan Rogêt'nin cesedi Sen Nehri'nde bulunmuştur ve cinayet üzerindeki gizem medyanın ilgisini çekmektedir. Dupin'e göre gazeteler, gerçeği bulmaya çalışmak yerine bir sansasyon yaratmayı tercih etmektedir. Yine de Dupin, katilin aklından geçenleri anlayabilmek için gazetelerde yazılanları kullanır. Dupin, uslamlama yeteneğini kullanarak katilin tek kişi olduğunu, kadının cesedini beline sarılı bir kemerden tutarak sürüklediğini, ardından bir tekneden nehre attığını ortaya çıkarır. Dedektife göre polis bu tekneyi bulursa katili de bulmuş olacaktır. Öykü, gerçek bir olay olan Mary Cecilia Rogers cinayetine dayanır. (Devamı...)
Zana (cropped).jpg
Leyla Zana, (3 Mayıs 1961, Diyarbakır), Kürt kökenli Türk siyasetçi. Zana 1991-94 yılları arasında Diyarbakır ve 2011-18 yılları arasında ise Ağrı milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer aldı. Leyla Zana 3 Mayıs 1961 tarihinde Fahrettin-Hediye Dağlı çiftinin kızları olarak Türkiye'nin Diyarbakır ilinin Silvan ilçesinde doğdu. Zana ilkokul'un birinci sınıfını tamamlayamadan okuldan ayrılmak zorunda kaldı. 1975 yılında 14 yaşında iken, kendisinden 21 yaş büyük kuzeni Mehdi Zana ile evlendi. 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde, o dönem Diyarbakır Belediye Başkanı olan Mehdi Zana gözaltına alınıp tutuklandı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Leyla Zana eşi hapiste iken okuma-yazma öğrendi. Daha sonra ilkokulu, ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirdi. Eğitime ayırdığı zamanın yanında siyasi faaliyetlere de katıldı. 1987'de İnsan Hakları Derneği Diyarbakır şubesi'nin kurucuları arasında yer aldı. 1988 yılında Yeniülke gazetesinde gazeteci olarak çalışmaya başladı. 1991 Türkiye genel seçimleri'nde, bölge kadınlarının büyük desteğini aldığı bir seçim çalışması sonrasında zamanın Sosyaldemokrat Halkçı Parti listesinden Diyarbakır milletvekili olarak TBMM'ye girdi. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
Kurutulmuş kayısılar ve kayısı dönerleri
Dünya’da sadece Malatya Ovası’nda yetişen ve bin bir derde deva olan altın olarak isimlendirilen kayısı yukarıda; İslim kayısısı, Günkurusu kayısısı ve renklendirilmiş Kayısı dönerleri görülmekte. Kayısı dönerlerindeki kırmızı beyaz noktalar kayısı çekirdekleridir. Altta ise islim kayısı ve Günkurusu kayısı görülmektedir. Kayısının yerel dildeki adı ise mişmiştir. (Ağustos 2009)


Tarihte bugün

Olaylar

1896'da Wilhelm Röntgen tarafından oluşturulan, eşi Anna Bertha'nın elinin X-ışını görüntüsü

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...

VikiProje Ana Sayfa

Eski bir Ana Sayfa tasarımı

Katılımcılar

  • Projeye katılmak ve yardım etmek istiyorsanız katılımcılar başlığının en altına imzanızı (~~~~) atınız. Üye kullanıcılar Kullanıcı sayfalarında {{Kullanıcı VP AS}} şablonunu kullanabilirler. Proje sayfasına ulaşmanızda kolaylık sağlayacaktır.